Memleket isterim kadın erkek eşit olsun

Cinsiyet eşitsizliği yaşanan ve erkek egemen bir toplum olan ülkemizde kendi ayakları üzerinde duran kadınlar yaptıkları işlerle erkeklere taş çıkartıyor. İşte ülkemizde kadınlara örnek olacak bir grup Adanalı kadın.

Aralarında Andaç Çuhadar, Gizem Cansu Şahin, Rukiye Çinkılıç, Hazel Erkul, Nermin Doğramaci, Nuray Sönmezateş gibi güçlü kadınlar var. 

Adana’da cumartesi günü sekizinci kez ‘Yerel Kadın Kurultayı’ gerçekleştirildi. Cumhuriyetin 100. yılında Cumhuriyet kadınları hakları ve geleceği için mücadeleyi büyütüyor. Kadını eşit ve özgür bir insan olarak görmeyen her ideolojiye, her gruba her topluluğa karşı net bir duruş sergilemek adına bir araya gelen bu güçlü kadınlar Adana’daki diğer kadınlara da umuyorum ki örnek olur. Yaşamın her alanını erkek ve kadının birlikte paylaşması ve omuz omuza mücadele etmesi gerekir. TMMOB çatısı altında örgütlü kadınlar kurultaylarında amaç ve hedeflerini açıkladı.

-Kadın temsiliyetini artırmak, kadın dayanışmasını, örgütlenmesini sağlamak,

-Kadın üyelerin çalışmalara nitelik ve nicelik olarak daha etkin katılabilmelerini sağlamak,

-Mesleki ve sosyal açıdan kendilerini geliştirecek mekanizmaları yaratabilmek,

-Yaşanabilir bir çevre için politikalar üretmek

-Kadın akademisyenlerin sayısını ve mühendislik, mimarlık ve şehircilik alanlarında üst pozisyonlarda görev alan kadınların sayısının arttırılması

-İş alanında kadınlara yönelik cinsiyet ayrımcılığı, mobbing, cinsel taciz ve şiddete karşı dikkat çekmek ve farkındalık yaratmak

 Bunlar belirledikleri hedeflerden bazıları. 

 Daha birçok hedefi var örgütlü kadınların. Bu hedeflerinde de biz de elimizden geldiğince kadının yaşamdaki gücünü ve varlığının bizlere armağan olduğunu anlatmak adına her zaman yanlarında olacağız. 

Unutmayalım ki bütün zorluklar ve yoksulluklara rağmen kazanılan Ulusal Kurtuluş Savaşı, kadını ve erkeğiyle birlikte yürütülen mücadelelerle olmuştur.

Ve sonrasında da büyük emeklerle kurulan Türkiye Cumhuriyeti'nde, bütün vatandaşlar eşit ve özgür bireyler olarak kendi kaderlerini tayin hakkına sahip olmuş ve demokratik bir yönetime kavuşmuşlardır. Vatandaşların temel hak ve özgürlükleri anayasa ve diğer yasalarla güvence altına alınmıştır.

Anayasa’mızda da Madde 10 ‘da belirtildiği gibi;  “Herkes, dil, ırk, renk, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi inanç, din, mezhep ve benzeri sebeplerle ayırım gözetilmeksizin kanun önünde eşittir. Kadınlar ve erkekler eşit haklara sahiptir. Devlet, bu eşitliğin yaşama geçmesini sağlamakla yükümlüdür.”

Bu günlerde 100. yılını kutladığımız Cumhuriyetimiz ile birlikte Türk kadınına verilen değer, daha da artmıştır. Kadın kapanmaya zorlanmamış, seçme seçilme hakkını elde etmiş ve daha birçok konuda haklarını almıştır. Bu ülkede önüne geçemediğimiz tek şey erkek hegemonyası.

Biz de Ulusal ve uluslararası alanlarda kadının insan haklarını, toplumsal cinsiyet eşitliğini ve her alanda ayrımcılığa karşı duruşunu güçlendirmeyi amaçlıyoruz. Kadın cinayetlerinin önüne geçmek için kadının ne kadar değerli olduğunu öğretmeye çalışıyoruz. Üretim değerlidir ve kadınlar üretkendir anaçtır. Kadın olmazsa erkek de olmaz.

Türkiye’de kadının insan hakları ve eşitlik konusunda hak bilincini geliştirilmesi gerek. Ayrıca kadınların diğer ülkelerde olduğu gibi özel ve kamusal hayatın her alanına daha etkin ve eşit katılım sağlaması gerek.

Hiçbir kesime taraf olmadan ama doğruyu ifade edebilmek adına cümlelerimi çok dikkatle seçmeye çalıştım.

Mesleki, sosyal, eğitim, politika ve aklınıza gelebilecek her alanda kadınlar olmalı, var olmalı.

Kadının olduğu her yer daha düzenli, daha tertipli, daha temiz, daha yaşanılabilir olur.

Şairden ilham alıp ben de şöyle diyorum;

Memleket isterim
kadın erkek eşit olsun.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Sefa Saygıdeğer - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak 5 Ocak Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan 5 Ocak Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler 5 Ocak Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı 5 Ocak Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.