Reklamı Kapat

EKONOMİDE BELİRSİZLİK DÖNEMİ

Belirsizlik, üzerine odaklandığımız şeyin nasıl gelişeceğini öngörememek anlamında kullanılmaktadır. Ekonomide belirsizlik, enflasyon, faiz oranları, döviz kurları, işsizlik, büyüme, dış ticaret açığı, cari açık ve bütçe açığı gibi ekonominin temel parametrelerinin öngörülememesidir. Ülkemizin ekonomi ile ilgili köklü kurumlarında eskiden üst düzey yöneticilik yapanların, bu günlerde yazılı, görsel veya sosyal medyada, ekonomide belirsizlik döneminin başladığını sıklıkla tekrarlamaları dikkat çekmekte, daha da kötüsü geleceğe karamsar bakmamıza neden olmaktadır.

Ekonomide belirsizlik,  istenmeyen hallerin başında gelmektedir. Çünkü, üreticiler, tüketiciler ve iş insanları, yukarıdaki paragrafta sayılan ekonominin temel parametrelerinin, önümüzdeki dönemde nasıl olacağını bilmek istemektedir. Üretim, tüketim, yatırım ve tasarruflar buna göre şekil almaktadır. Belirsizliğin azaldığı dönemlerde yatırım, üretim ve tüketim artmakta, ülke ekonomisi büyümekte, milli gelir yükselmekte, işsizlik düşmektedir. Artan Gayri Safi Milli Hasıla, vergi gelirlerini olumlu yönde etkilemekte, bütçe açıkları azalmaktadır. Kısaca ülke refahı her kesimi kucaklayacak şekilde artış kaydetmektedir. Ekonomide belirsizliğin arttığı durumda ise saydığımız hususlarda ne yazık ki olumsuz gelişmeler yaşanmakta, ülke ekonomisinde yaşanacak sıkıntıların bedelini, dar ve orta gelirli kesimler çekmektedir.

Ülkemiz ekonomisinde olası yaşanacak belirsizliğe iç ve dış faktörler neden olmaktadır. Dış faktörlerin başında Rusya-Ukrayna ve İsrail-Hamas arasında yaşanan savaş gelmektedir. İki savaşın da nasıl sonuçlanacağı, daha geniş bir alana yayılıp yayılmayacağı bilinmediğinden, başta petrol ve doğalgaz  olmak üzere, gıda, demir, kömür ve değerli metallerin ( altın, gümüş, platin)  fiyatları ile döviz kurlarının ulaşacağı nokta kestirilememektedir. Bu durumun da ekonomimizdeki belirsizliği artırdığı ekonomistler tarafından kabul edilmektedir.

İktisat ilminin genel kurallarına aykırı ekonomi politikaları, ekonominin ithal ürünlerin tüketimine aşırı bağımlı hale gelmesi, dış ticaret açığı, cari açık ve bütçe açıklarının her geçen gün artması, ülke kaynaklarının üretime katkı sağlamayan gruplara aktarılması, kamuda israfın önüne geçilememesi, ülkemiz ekonomisini belirsizliğe iten başlıca iç faktörlerdir. Dış faktörlerin önüne geçmek bizim elimizde değildir. İç faktörler ise tamamen bizim neden olduğumuz, önlenebilir olumsuzluklardır.

Siyasi iktidarların temel görevlerinden birisi, dış faktörlerin etkilerini azaltmak, iç faktörleri ortadan kaldırarak, ekonomimizde olası belirsizliğe mani olmaktır. Ülkemiz refahının artışı büyük ölçüde buna bağlıdır.     

 

Saygılarımla, 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Maden - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak 5 Ocak Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan 5 Ocak Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler 5 Ocak Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı 5 Ocak Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Yüreğir Belediye Başkanı Olarak Kimi Görmek İstersiniz?
Tüm anketler