ZAM YAĞMURU

                                                               

Bu günkü yazımın konusunu seçmekte zorlandığımda, başlayan zam yağmuru imdadıma yetişti. Önümüzdeki günlerde de devam etmesi muhtemel olan zam yağmurunu görmezden gelmek olmazdı. İşaret fişeği Motorlu Taşıtlar Vergisi ile atıldı. Şeytanın bile aklına zor gelecek bir yöntem bulundu. Daha önce ödenen veya ödenecek olan verginin, bir kez daha aynı yıl içinde ödenmesine karar verildi. Bu muhteşem fikri ortaya atanları kutlamak gerekmektedir. Dünyada böyle bir yöntem ile toplanan başka bir vergi var mıdır? Kuvvetle İhtimal yoktur. Hukuk Fakültelerinde Vergi Hukuku derslerinde örnek uygulama şeklinde anlatılırsa şaşırtıcı olmayacaktır. Almanya’nın bizi kıskandığına şimdi inandım. Kolay değil Almanya böyle bir vergi toplama yöntemini henüz bulamamanın ezikliğini yaşamaktadır.

Zam yağmurunun Motorlu Taşıtlar Vergisinden ibaret olması beklenemezdi. Yurt dışından satın alınarak yolcu beraberinde yurda getirilen cep telefonların İMEİ kayıt ücretinin 8 Temmuz 2023 tarihinden geçerli olmak üzere 20.000 TL’ye yükseltilmesi “bomba etkisi” yarattı. Böyle bir gelişmeyi beklemeyen vatandaşlarımızın, gelecek zamdan etkilenmemek için gümrük kapılarına hücum etmesi görülmeye değerdi. Bu olaya Vergi Hukuku’nda “vergiden kaçınma” denilse de, gerçekte alınan karara karşı pasif bir direniş olduğunu kabul etmek gerekecektir.

Yukarıdaki paragraflarda anlatılan zamlar kadar olmasa da, Motorlu taşıtların muayene ücretlerine yapılan % 61,5 oranındaki zam, belirli bir kesim tarafından sosyal medya aracılığıyla gündeme taşındı. Yapılan zammın geri çekilmesi için kampanyalar başlatıldı. Ne var ki yapılan çabalar oldukça cılız kaldı ve istenilen neticeyi doğurmadı.

Katma Değer Vergisi ile Özel Tüketim Vergisi oranlarının yükseltilmesi, petrol ürünleri ile tapu, noter, ehliyet ve pasaport harçlarına yapılan artışlar ise çok fazla tepkiye neden olmadı. Zira, toplumumuz bu vergilere yapılan artışlara çok alıştırılmış, “öğretilmiş çaresizlik sendromu” içinde her şeyi kabul etme eğilimine sokulmuştur.

Yazımın buraya kadar olan kısmı, yapılan zamlara ironiyi de içine alan “duygusal” bir tepkidir. Asıl sorulması gereken soru enflasyonun ne olacağıdır. Yapılan zamlarla enflasyonun dörtnala koşması için her şey yapılmıştır. Bundan sonra TÜİK bile enflasyonu düşük hesaplayamayacaktır. Zaten durumları iç açıcı olmayan orta ve dar gelire sahip kesimin, sırtına yüklenen bu yükü kaldırıp kaldıramayacağı hayati derecede önemli hale gelmiştir. Sıklıkla vatandaşı enflasyona ezdirmeyeceğini söyleyen siyasi iktidarın, önümüzdeki dönemde yeniden bir değerlendirme yaparak, orta ve dar gelire sahip kesimin gelirini artırıcı önlemler alması gerekecektir.

Saygılarımla,        

  

 

  

  

   

 

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Maden - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak 5 Ocak Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan 5 Ocak Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler 5 Ocak Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı 5 Ocak Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.