İzmir Depremi'nin Düşündürdükleri

Ülke sorunlarına karşı duyarlılığı bilinen, değerli dostum, Prof. Dr. İbrahim Ortaş, İzmir depremi sonrasında, düşüncelerini aktaran bir yazı göndermiş… Özünü muhafaza ederek, siz değerli okurlarımla paylaşmak istedim…

‘Ülkemizin Yapı Stokunu Deprem, İnsanımızı da Deprem ile Yaşama Kültürüne Hazır Hale Getirilmesi Gerekir…’

İzmir ve çevresinde meydana gelen deprem, bir kez daha, depremin günlük hayatımıza ne kadar yakın olduğunu gösterdi. Öncelikle İzmir‘de bulunan eş, dost ve arkadaşlarımıza ve orada yaşayan insanlarımıza geçmiş olsun. Bu vesileyle, umarım ki, ülkemiz artık depreme hazırlık bilinci konusunu daha ciddiye alır. Halen konut envanterini, bina stokunu ve deprem riski altındaki yapıyı tam bilmeyen bir ülkeyiz. Ne yazık ki ülkemizin ne kadar toprak varlığı oluğu da tam bilinmiyor. Ülkemizin afetler ile etkili ve planlı bir koordinasyonu daha yeni yeni oluşuyor. Özellikle deprem ve yağış gibi afetlerden sonra hala bocaladığımız görüntülere yansıyor.

Üç taraftan deprem kuşağı ile tetikleme altındaki ülkemizde, her gün onlarca deprem oluyor. Kimi, 3’den küçük, kimi 4’den büyük… Deprem uzmanları da, sık sık yaptıkları açıklamalarla, halkı ve devletimizi uyarıyor, büyük felaketin yaklaştığını söylüyorlar. Ancak dün Antalya’da bugün İzmir’de yaşanan 4.9 büyüklüğündeki depremden sonra yine bildik beylik söylemler” her şey kontrol altıda”. Devletin kontrolü sağlaması önemli, ancak olay olmadan önce önlem alma önemli. Depremin üzerinden 10 saat geçtikten sonra iki vatandaşın öldüğü belirtildi. Bu hususta, örnek alacağımız en iyi örnek, ‘JAPONYA’DIR.’

Gerek yapı stokunun gerekse, yapılaşmanın esasları, hep depreme göredir. Ayrıca Japon halkı deprem konusunda sürekli eğitiliyor, sık sık tatbikat yaptırılıyor. O nedenle de, Japonya’daki depremlerde can kaybı yaşanmıyor, bina yıkımı hemen hemen hiç olmuyor… Kısacası, maddi ve manevi kayıplar, nerede ise sıfır noktasındadır.

Ülkemizin deprem gerçekçiliği sorunu, gerçekte çok ciddi ve olası etkileri de, çok yıkıcı olacağı kaçınılmazdır. Bilimin öngörüleri ve uyarıları mutlaka dikkate alınmalı. Sorunu bütünlüklü bir bakış açısıyla belediye- hükümet çekişmelerinin ötesinde memleket ve insan sağlığı sorunu olarak görüp, el birliği ile çözüm üretilmelidir.

Her türlü tedbirsizlik sonucu meydana gelen facialara, nedenini şuraya buraya çekmemek için, şimdiden önlem alınmalı ve iş şansa bırakılmamalı. Nihayetinde yaptığımız tercihlerimizi yaşıyoruz. Her sonucun bir nedeni var. Her neden de yeni bir sonuca yol açar. Bilgi ve akıl çağında olay ve olguları bütünlüklü analiz etmek, modellemek ve etkili sonuç almak zorundayız. Bu bağlamda her davranışımızın ne ile sonuçlanacağını bilmek zorundayız. Aynı büyüklükteki deprem, Pakistan’da çok sayıda insanın ölümüne neden oluyor ancak Japonya’da kimsenin burunu kanmıyor. Neden? Japonlar gibi depreme dayanıklı bir yapı ve yaşam kültürü geliştirmemiz gerekir…

Bütün gelişmeler, ülkemizin yerleşim yapısı, kentleşme ve çarpık sosyolojisinin yeniden ele alınması gerektiğini ortaya koymaktadır. Artan nüfus ve bunun toprak ve doğa üzerinde yaratığı baskı, çok ciddi sorun oluşturdu. Artık çok kalabalık kent yerleşim biçimi yapılanmadan daha küçük kent yerleşimlerine dönmek gerekir. Dünyada az gelişmiş ülkelerde 8-10 milyonun üzerinden büyük kentler var. Büyük kent yapılaşmasını terk etmek gerekiyor. Yeniden kırsal kalkınma stratejisini dönmemiz gerekir. Köy-Kent yaklaşımını yeniden gözden geçirmemiz gerekiyor. Kırsaldaki eğitim modeli Köy Enstitüsü kültürüne uygun planlanma. İnsanı kırsalda tutacak mekanizmalara bakmak gerekir. Dikey mimariden ayrılıp, tekrar yatay yerleşim mimarisine ve kültürüne geri dönmemiz için bilimsel ve sosyal çalışmalar yapmak gerekiyor.

Bunun için ihtiyaca uygun olarak güncel modeller geliştirilmesi ve uygulamaya aktarılması gerekir. Bunun için öncelikle bütünlüklü bir zihinsel anlayışa ve kültüre sahip olmak gerekir. Toplumu bütünlüklü doğanın yasalarına uyumlu hale getirecek, maddi ve manevi düşünsel ve altyapı hazırlığı içinde olmak gerekir.

SON SÖZ:’’ DEPREM SENİ YAKALAMADAN, SEN DEPREMİ YAKALA’’

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Alper Tansel - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak 5 Ocak Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan 5 Ocak Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler 5 Ocak Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı 5 Ocak Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.