Yaşasın Türkiye Cumhuriyeti

Cumhuriyet, milletin egemenliğini elinde tuttuğu ve bunu temsilcileri aracılığıyla kullandığı siyasal sistemdir. "Cumhuriyet" kelimesi Arapça "cumhur" kelimesinden türetilmiştir. "Cumhur" halk anlamına gelmektedir. "Cumhuri' ise, cumhura, yani "millete, halka mahsus" anlamındadır. Etimolojik (Köken bilimi) olarak cumhuriyeti "halka mahsus şey", "halka ait olan şey" diye tanımlanır. Buna göre, etimolojik olarak, devlet şekli anlamında “cumhuriyet”, "halka ait olan devlet" diye tarif edilebilir.

Cumhuriyet sözcüğünün hukuk sözlüğündeki anlamı ise; devlet reisi, millet veya millet meclisleri tarafından yönetilen hükümet şeklidir. Cumhuriyetçilik ise, milli hâkimiyet idealinin en iyi ve en güvenli surette temsil ve uygulanmasına elverişli, hükümet biçimi olduğunu kabul etmektir.

***

Cumhuriyet rejimi en üstün otorite olarak halkı kabul eder. Devleti yönetme hakkı halkın elinde bulunmaktadır. Cumhuriyet hükümetlerinde yöneticiler, kamunun iradesini ve çıkarlarını daima göz önünde bulundurmak zorundadırlar. Halk kendini yönetecekleri kendisi istediği gibi seçebilir, denetleyebilir ve belli aralıklarla değiştirebilir. Cumhuriyet rejiminde ana kural seçimdir. Cumhuriyeti monarşiden ayıran en belirgin fark, devlet hizmetlerinin hepsinde veraset usulünü mutlak surette reddetmesi, bunun yerine seçim ve tayin usulünü koymasıdır.

Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Kurtuluş mücadelesinin ilk adımını Adana'da atmıştır. Atatürk, 15 Mart 1923'te geldiği Adana'da, “Bende bu vekayiin ilk hiss-i teşebbüsü bu memlekette, bu güzel Adana'da vücut bulmuştur” sözüyle tarihteki yerini almıştır. Kentimizin kurtuluş günlerindeki önemine dikkat çekilmiş ve 1923’de yakılan meşale 99 yıldır alev, alev yanmaya devam etmektedir. Sonsuza kadar da bu meşale sönmeyecek.

Ulusumuzun en büyük bayramını kutlarken, Cumhuriyetimizi kuran Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, şehitlerimizi, gazilerimizi minnetle ve rahmetle anıyorum. Cumhuriyetimizi sonsuza dek yaşatalım. Yaşasın Türkiye Cumhuriyeti.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hakan Toytekin - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak 5 Ocak Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan 5 Ocak Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler 5 Ocak Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı 5 Ocak Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.