Sayın Valim, ziyaret ve iade-i ziyaretleri iptal edebilir misiniz?

Adana, Kırşehirli bir valiyi uğurluyor, yine Kırşehirli bir valiyi ağırlıyor.

Osmanlı’nın fikir babası Şeyh Edebali, Bektaşiliğin kurucusu Hacı Bayram-ı Veli, ahiliğin kurucusu Ahı Evran-ı Veli’nin Kırşehirli olduğunu hatırlatırsam, şehrin kültürel derinliği konusunda fikir vermiş olabilirim.

Babamı, “İki büyük nimetim var, biri anam biri yârim” diye ağlatan Neşet Ertaş da benim öykündüğüm gazeteci Uğur Mumcu da Kırşehirlidir.

Daha birçok ünlüsü var elbet; ama ben bir çırpıda bunları sayabiliyorum.

Ben hafızama bir Kırşehirli daha kaydettim.

Adı, Mahmut Demirtaş.

Adana Valiliği görevine çok zor bir dönemde başlamıştı. 15 Temmuz hain darbe girişimi yaşandığında Adana’ya geleli henüz 40 gün dolmamıştı.

Ülkeyi, TBMM’yi bombalayan uçakların havada yakıt ikmal görevini İncirlik üstlenmişti. Dakikalar içerisinde İncirlik’te elektriklerin kesilmesinin, üssün iş makineleriyle çevrilmesinin ve darbe eylemine devam etme teşebbüsünde bulunanların vurulması emrini verdi.

Kararları yerindeydi. Türkiye’nin İncirlik üzerinden felakete uğramasının önüne geçilmişti.

Aradan 1 yıl geçti. Bu kez bir başka terör örgütü PKK, Vali Demirtaş’ın işe geldiği saatlerde patlatılmak üzere valilik önüne bombalı araç koydu. Araç patlatıldı, valimizi değil ama 2 vatandaşımızı kaybettik.

Şehrin Suriyeli akınına uğraması da dâhil birçok sorunun çözümünde etkin kararları oldu.

Ben valileri yönettikleri şehirlerin ekonomisine sağladıklarıyla değerlendiriyorum.

Eski Türkiye’de valiler, şehirlerin güvenlik, sağlık, eğitim gibi temel alanlarında çaba gösterirler, başarıları bu alanlarda yaptıklarıyla değerlendirilirdi.

Yeni Türkiye’de her ilin beklentisi ‘CEO gibi’ görev yapan valiler…

Vali, üretim odaklı mı? İstihdamı artıracak yatırımlar yapacak girişimcinin yanında mı? Şehirde üretimin katma değer artışını sağlayacak projelerin hayata geçirilmesine katkı sağlıyor mu? Şehirde ekonominin gelişmesinde öncü olacak kurumların heyecanını ateşliyor, güç birliğinde çalışmaları için teşvik ediyor mu?

Üniversite-sanayi işbirliğinden tarımda katma değer artışına, turizmi geliştirmekten enerji üretimine kadar ekonominin her alanıyla yakından ilgileniyor mu?

Adana Valisi Mahmut Demirtaş, bu saydığım alanlarla gerçekten yakından ilgiliydi.

Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) neredeyse üreten her sanayiciyi en az bir kez ziyaret etmişliği, sorunlarını dinlemişliği vardı. Adana OSB Başkanı Bekir Sütcü’yle de, Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç’la da uyum içerisinde çalıştı.

Tarımda katma değeri yüksek üretim çerçevesinde Adana’da muz seralarının artışında Vali Demirtaş’ın emeği var. Köylerin çilekten çiçeğe çiftçinin daha fazla gelir elde edeceği ürünlere geçilmesinde çabaları var. Henüz tamamlanmadı; ama Adana Tarım İhtisas OSB ve balıkçılığın geliştirilmesi gibi birçok alanda özverisi var.

Turizmde ‘Adana Lezzet Festivali’ başta olmak üzere antik şehirlerimizin ortaya çıkarılmasında, müzenin geliştirilmesinde kalıcı eserleri var.

Elbette Vali Demirtaş’ın görevi süresince yaptıklarının tamamını yazacak değilim.

Benim hafızama ‘ünlü Kırşehirli’ olarak kaydı yapıldı.

Demirtaş’ın Mardin’de aynı zamanda Belediye Başkanı olarak da görev üstleneceğini biliyoruz. Bu da ona ne kadar çok güvenildiğinin bir göstergesi. Ben Valimizin Mardin’de de başarılı işlere imza atacağına eminim.

***

Ağrı’dan sonra Adana Valiliği görevini üstlenecek Vali Süleyman Elban’a da ‘Hayırlı olsun’ temennimin hemen ardından birkaç dileğimi sunmak istiyorum.

Sayın Valim, acaba farklı bir başlangıç yapmak ister misiniz?

Göreve gelir gelmez, ‘Hayırlı olsun’ ziyaretlerine izin vermeyin. Valilikteki yeterince çiçeği göz önünde bulundurarak çiçek kabul etmeyin. İlla ki göndereceğim diyenleri kız öğrencilere birer ay burs vermeye yönlendirin.

Bu çerçevede sizlerle tanışmak isteyenlerin, ‘Hayırlı olsun’ deme talebinde bulunanların, kendilerini ve kurumlarını anlatmak isteyenlerin ziyaret taleplerini siz işlerinin ve kurumlarının başında denetleyerek geçiştirin.

Önceki gözlemlerimden biliyorum. Vali ‘hayırlı olsun’ ziyaretleri, ziyaretlerin iade-i ziyaretleri, iade-i ziyaretlerin teşekkür etkinlikleri bir yılı buluyor.

Sayın Valim,

Adana, bildiğiniz Türkiye şehirlerinden biri değil.

İstense ve iyi yönetilse, Türkiye ekonomisine hamle yaptıracak bir şehre vali olarak geliyorsunuz.

Türkiye’nin Adana’ya, Adana’nın iyi yönetilmeye ihtiyacı var.

Ve bir dakikanın bile çok kıymetli olacağı bir süreçte valimiz oluyorsunuz.

MEHMET ULUĞTÜRKAN

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mehmet Uluğtürkan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak 5 Ocak Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan 5 Ocak Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler 5 Ocak Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı 5 Ocak Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.