TURQUALITY NEDİR, ÜLKEMİZ İÇİN ÖNEMİ NEDİR? NELERİ KAPSAR?

Turquality, Türkiye kökenli markaların uluslararası alanda güçlenmesine yardımcı olmayı hedefleyen bir destek programıdır. Terim, “Türk” ve kalitenin İngilizce karşılığı “quality” kelimelerinin bir araya getirilmesi ile türetilmiştir. 23 Kasım 2004 yılında tekstil ve hazır giyim sektörünün desteklenmesini kapsayan pilot uygulama, 2005 yılında diğer sektörleri de içine alarak genişlemiştir. Programın temel amacı, uluslararası piyasalarda “0lumlu ve güçlü” Türk Markalarını oluşturmak, sayı ve etkinliklerini çoğaltmaktır.

Günümüzde ülkelerin gücü, tüm dünyada bilinirliği olan firmalarının sayısı, büyüklükleri, ekonomiye etkileri ve teknolojiye katkılarıyla ölçülmektedir. Gelişmiş ülkelerin, aynı zamanda, dünyaca tanınmış, cirosu ve piyasa değeri yüksek, özellikle teknoloji üreten firmalara sahip olması tesadüf değildir. Kısaca, söz konusu ülkelerin gücü, değinilen firmalara sahip olmasından ileri gelmektedir. Ülkemizin yazımın bu bölümünde tanımlanan özellikteki firmalara çok fazla sahip olduğu söylenemez. T.H.Y., beko, mavi jeans, Abdi İbrahim ilaç A.Ş. gibi birkaç firma ve markanın dışında, dünyanın tanıdığı, ürün ve hizmetlerini satın aldığı firmalarımızın olmaması çok büyük eksikliktir. Türkiye gelişmiş, zengin ve saygın bir ülke olmak istiyor ise değinilen türde firmalarının sayısını hızla artırmalıdır.

Pazar araştırması ve analizi ile raporlama masrafları, bileşim ve yönetim giderleri, istihdam desteği, tasarım giderleri, dekorasyon ve kurulum masrafları, reklam, tanıtım ve pazarlama harcamaları, depo, ofis ve mağaza gibi yurtdışı birimleri için kira desteği, endüstriyel tasarım giderleri, yurtdışı pazarlarına girmek için yapılan sertifikasyon ve ruhsatlandırma giderleri, kurumsal altyapı oluşturmaya yönelik giderler, danışmanlık harcamaları, patent ve tescil gibi markalaşma giderlerinin karşılanması amacıyla, programa dahil edilen firmalara “maddi destek” sağlanmaktadır. Yukarıda sayılan maddi desteklerin yanında, programa alınan firmalara aynı zamanda “eğitim ve danışmanlık” hizmeti de verilmektedir. Maddi destekler iki gruba ayrılmaktadır. 1- Destek oranı % 50, süresi 5 yıl, büyük bir kısmı limitsiz olan TURQUALTİY DESTEKLERİ 2- Destek oranı % 50, süresi 4 yıl, verilen alanlara göre limitli olan MARKA DESTEKLERİ

Programada olmak isteyen firmalar, “turquality danışmanlık firmalarınca” ön incelemeye tabi tutulur. Gerekli başvuru ücretinin yatırılmasının ardından, başvuru yapan firma; marka performansı ve yönetimi, pazarlama ve satış yönetimi, tedarik zinciri yönetimi, yeni ürün tasarımı ve inovasyon, strateji ve kurumsal performans, insan kaynakları, yönetişim, bilgi sistemleri ve dijitalleşme gibi konularda değerlendirmeye tabi tutulmaktadır. Değerlendirme sonucu Programa katılmasına Bakanlıkça karar verilen firmalara yukarıda izah edilen destekler hibe şeklinde verilmektedir.

Saygılarımla,

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Maden - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak 5 Ocak Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan 5 Ocak Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler 5 Ocak Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı 5 Ocak Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.