Portakal Çiçeği İçin Buluştular: Karnaval İçin Sürdürülebilirlik Vizyonu Belirlendi

Bu yıl 12’inci kez 13-21 Nisan 2024 tarihleri arasında düzenlenecek “Nisan’da Adana’da-Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı’nın” “Sürdürülebilirlik Vizyonu’nu”,  Adana Sheraton Oteli’nde yapılan toplantıda açıklandı

Büyütmek için resme tıklayın

Toplantıya, karnavalın paydaşları olan kamu (Adana Valiliği, İl ve İlçe Belediyeleri) kurumları temsilcileri, özel sektör liderleri, Atatürk Parkı’nda yer alacak stant sahipleri ve STK temsilcileri ile karnavalla ilgili pek çok organizasyon şirketleri/ekipleri katıldı.

Karnaval Sürdürülebilirlik Koordinatörü Prof. Dr. Canan Madran’ın moderatörlüğünde düzenlenen toplantıda, Karnaval Direktörü İlhami Günsel karnavalın gelişim sürecini ve gelecek yıllar için hedeflenen Adana şehrinin ekonomik, sosyal ve çevresel etki boyutlarını ortaya koydu.

Prof. Dr. Canan Madran’ın genel hatlarıyla çoklu krizlerin ve özellikle iklim krizinin yakın dönemde Adana üzerindeki etkilerini açıkladığı toplantının ikinci kısmında, Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı’nda düzenli olarak yer alan kamu, özel sektör ve STK paydaşları temsilcileri, karnavalın çevresel sürdürülebilirliği konusundaki fikirlerini ve taahhütlerini açıkladılar. Toplantının son bölümünde Nisan’da Adana’da Kültür, Turizm ve Sanat Vakfı’nın Sürdürülebilirlik Asistanı Jankat Paul Günsel, Atatürk Parkı’nda yapılacak pilot çalışmanın detaylarını açıkladı. Bu pilot çalışmanın kapsamında Atatürk Parkı’ndaki stantlarda karnaval süresince plastik şişe su satılmayacak, atıklar kaynağında ayrıştırılacak, enerji verimliliği yapılacak ve bazı alanlarda yenilenebilir enerji kullanılacak, su ayak izini düşürmek ve su tasarrufu yapmak için çeşitli etkinlikler yapılacak, stantlarda yüzde 50 kadın çalışan kotası önerilecek, sağlıklı yaşam/spor uygulamaları gibi çeşitli etkinlikler yapılacaktır.

Portakal Çiçeği İçin Buluştular: Karnaval İçin Sürdürülebilirlik Vizyonu Belirlendi

Paydaş toplantısının sonucunda ve 2024 Karnaval Sürdürülebilirlik Vizyonu olarak şu deklarasyon yapılmıştır; Adana’da gelecek yıllarda da barış ve dostluk anlayışıyla yüz binlerce insanın bir arada ve güven içinde eğlenmesine ortam sağlamak için karnavalın tüm paydaşları olarak, sürekli kendini geliştiren ve uzun yıllar devamlılığı olacak bir karnaval için çalışıyoruz. Portakal Çiçeği Karnavalı Sürdürülebilirlik Eylem Planı’nın ilk sürümünü 2024 Nisan ayında karnavaldan önce yayınlıyoruz. Bu plan çerçevesinde; ekolojik, ekonomik ve sosyal açıdan sürdürülebilir bir uluslararası karnaval için Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları doğrultusunda hedeflerimizi belirledik, Atatürk Parkı’nda küçük bir örneğini şehir paydaşlarının ilgisine sunacağımız bir Pilot Çalışma tasarladık. Adana halkıyla ve tüm kurumlarıyla daha yeşil, krizlere karşı dayanıklı, sosyal alanda hiç kimseyi geride bırakmayan ve şehrin sürdürülebilir ekonomik kalkınmasında her zaman önemli bir etkisi olacak olan karnaval yürüyüşümüze hep birlikte devam edeceğiz.

08 Nis 2024 - 19:30 - Kültür & Sanat


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak 5 Ocak Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan 5 Ocak Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler 5 Ocak Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı 5 Ocak Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.