Etkin Demokrat Hekimler Seçime Hazır "14 Talebimiz Yerine Getirilmeli"

27 – 28 Nisan 2024 tarihinde yapılacak olan Olağan Genel Kurul ve Seçim sonucunda Adana Tabip Odası 2024-2026 dönemi Yönetim, Büyük Kongre, Onur ve Denetim kurulu adaylarının yeniden belirleneceği bildirildi.

Haber Bülteni
Haber Bülteni Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

“Etkin Demokrat Hekimler” Adana Tabip Odası’da bu ay sonu yapılacak seçimlere hazır olduklarını bildirdiler.

ÇOK SES VE TEK YÜREK OLARAK YÖNETİME TALİBİZ

Etkin Demokrat Hekimler adına yaptığı basın açıklamasında Etkin Demokrat Hekimler olarak; gelecekleri ve yaşadıkları ülke için çok ses tek yürek olarak yönetime talip olduklarını ifade eden Psikiyatri Uzmanı Dr. Özden Polatöz, “Mesleki sevgimiz ve dayanışmamız ile geçmişte olduğu gibi bugünde karanlığa karşı beyaz duruş sergileme kararlığındayız. İyi hekimlik yapmak, daha iyi sağlık hizmeti sunmak, sağlıkla ilgili her alandaki soruna sahip çıkmak, kamusal sağlık hizmetlerini korumak için daha etkin bir oda olma amacındayız.”

14 TALEBİMİZ YERİNE GETİRİLMELİ

TTB ve Odalar olarak 14 Mart Tıp Haftası’nda açıkladıkları 14 talebin yerine getirilmesi için mücadelelerini sürdüreceklerini de belirten Dr. Özden Polatöz, talepleri şöyle sıraladı;

“1 - TTB’nin sağlıkta şiddet yasa teklifi, şiddetsiz, güvenli çalışma ortamları için mekânsal önlem önerileri kabul edilmelidir. Güvenli çalışma ortamlarının sağlanması idarecilerin sorumluluğundadır. Şiddet olaylarında idarecilerin sorumluluğu öncelikli olarak dikkate alınmalıdır.

2 - Hekimlerin/sağlık emekçilerinin dinlenme koşulları, sağlık hizmetinde hataya sevk etmeyecek şekilde yeniden düzenlenmelidir. Doktor dinlenme odaları, emzirme odaları, kreş her sağlık kurumunda yeterli sayıda sağlanmalıdır. Nöbet ertesi izin, idarecilerin insafına bırakılmamalıdır.

3 - Pandemilerde, pandemiye yol açan hastalık, sağlık emekçileri için illiyet bağı aranmadan meslek hastalığı kabul edilmelidir.

4 - Sağlık emekçileri için fiili hizmet süresi zammı 120 gün olmalıdır.

5 - Hekimlerde ek gösterge üst sınırı 7600’e yükseltilmelidir.

6 - Tüm sağlık emekçilerine hakları olan, hiçbir koşuldan negatif etkilenmeyen, emekliliğe yansıyan, gerçek enflasyona uygun, insanca yaşayabilecekleri tek kalem maaş verilmelidir.

7 - Emekli sandığı, SSK, Bağ-Kur emekli aylıkları arasındaki uçurum giderilmeli, tüm emekli hekim aylıkları yoksulluk sınırının üzerine çıkarılmalı, tüm hekimler emeklerinin hakkı ölçüsünde emekli ikramiyesi alabilmelidir.

8 - Vergide adalet istiyoruz! Vergi dilimi üst sınırı %15 olmalıdır.

9 - Muayene süreleri, bilimsel ve nitelikli sağlık hizmeti gözetilerek düzenlenmelidir.

10 - Acil servislerde yeşil alan kaldırılmalı, poliklinik hizmeti verilmemelidir.

11 - Sağlık ortamına dair düzenlemeler, TTB ve ilgili sağlık emek-meslek örgütlerinin görüşleriyle yapılmalıdır.

12 - Atamalar bilimsel ölçütlere ve liyakate dayalı olmalıdır.

13 - Tıp fakültesi ve tıpta uzmanlık eğitimi kontenjanları, eğitimin niteliği gözetilerek azaltılmalıdır.

14 - Koruyucu sağlık sisteminin öncelendiği, güçlü ve bölge tabanlı birinci basamak, basamaklandırılmış ve parasız bir sağlık sistemi inşa edilmelidir.”

Etkin Demokrat Hekimler adına konuşan Dr. Özden Polatöz, “Bu anlamda tüm meslektaşlarımı 27-28 Nisan 2024 tarihinde yapılacak Genel Kurula katılmaya ve seçimlerde oy kullanmaya davet ediyorum” dedi.

YÖNETİM KURULU ADAYLARI

Etkin Demokrat Hekimler; Adana Tabip Odası 2024-2026 dönemi Yönetim Kurulu adayları şu isimlerden oluştu; Dr. Özden Polatöz, Dr. Gökhan Alıcı, Dr. Şehriban Aydın, Dr. Hakan Güneş, Dr. Haluk Lütfi Özkut, Dr. Hakan Şen ve Dr. Sedat Yeniocak.

02 Nis 2024 - 09:48 - Gündem

Mahreç  Haber Bülteni


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak 5 Ocak Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan 5 Ocak Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler 5 Ocak Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı 5 Ocak Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.