Medeniyetin, Sevginin, Hoşgörünün ve Barışın Şehri: Midyat

İki duayen gazeteci Mardin Midyat seyahatinde Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile de sohbet ederek ilçenin turizmi hakkında en yetkili ağızdan bilgi edindi.

Haber Merkezi
Haber Merkezi Tüm Haberleri
Medeniyetin, Sevginin, Hoşgörünün ve Barışın Şehri: Midyat
Medeniyetin, Sevginin, Hoşgörünün ve Barışın Şehri: Midyat
Haber albümü için resme tıklayın

Midyat sahip olduğu turizm potansiyeli, arkeolojik değerleri, kültürel zenginlikleri, farklı medeniyetleri ve inançları bir arada yaşatabilen özellikleriyle tüm dünyadan ayrışan ve örnek olan bir şehir. Midyat aynı zamanda huzur ve barış ortamının yaşandığı kadim bir kent. 5 Ocak Medya Grup Başkanı Savaş Çokduygulu gazeteci İsmail Küçükkaya ile birlikte Mardin’in Midyat ilçesini, dolaştı ilçenin efsane güzelliklerini yerinde gördü.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un Mardin Midyat programı çerçevesinde kenti ziyareti sırasında bakan ile görüşen Çokduygulu ve Küçükkaya, ilçenin önceki yıllara göre ne kadar geliştiğini Bakan Ersoy’a anlattı.

Bakan Ersoy da Midyat’ın önümüzdeki dönemde tarihi açıdan Ürgüp-Göreme ile yarışacak kadar önemli bir tarih merkezi olacağını, turizm merkezi olarak da dikkat çekeceğini ifade etti.

Medeniyetin, Sevginin, Hoşgörünün ve Barışın Şehri: Midyat

İşte Çokduygulu’nun Midyat izlenimleri:

Türkiye’nin ve dünyanın dört bir yanından tarihi güzelliklerini görmek için turistleri kendine çeken kiliseleri, manastırları, tarihi çarşıları, yeraltı şehirleri ile dünya mirası UNESCO geçici listesine giren, diller ve dinler diyarı şehir Midyat Veysi Şahin’in belediye başkanlığı döneminde bambaşka bir çehreye bürünmüş.

İnşaat Mühendisi 21.Dönem DYP Mardin Milletvekili olarak T.B.M.M.'de görev üstlenen ve şimdi Mardin’in en önemli ilçesi Midyat’ın Belediye başkanlığını devam ettiren Veysi Şahin,

“Sevdalısı olduğumuz Midyat’ımıza ilkleri yaşatmaya devam edeceğiz” dedi.

Milletvekilliği döneminde yakın arkadaşım olan Veysi Şahin Midyat’ta 5 yıl boyunca çok önemli ve harika işler başarmış.

Kültür ve Turizm Bakanlığınca okuma alışkanlığının küçük yaşta kazanılması için ülkenin çeşitli yerlerinde yerel yönetimlerle iş birliğiyle Midyat belediyesince kurulan Bölgenin İlk Çocuk Kütüphanesi Midyat'ta Hizmete açılmış.

Midyat Belediyesinin ev sahipliğinde, Belediye Başkanı Veysi Şahin’in başkanlığında gerçekleştirilen çalıştayda, Midyatlılar tek yürek olmuş “Midyat İl Olsun” sloganı ile 154 yıllık hayallerinin gerçekleşmesi için "Midyat İl Olsun" çalıştayı yapılmış.

Yine Başkan Şahin döneminde Midyat Belediyesi kentsel dönüşüm projesi kapsamında deprem riski taşıyan yapıları yıkmaya başlamış ve eski Midyat’ı tarihi ile korurken yıkılan kısımlarda da yeni bir Midyat oluşturmaya kararlı.

Veysi Şahin Midyat’a devasa bir Kültür ve Kongre Merkezi kazandırmış.

Bakan Ersoy, Mardin'in Midyat ilçesinde kazı çalışmalarının sürdüğü yer altı şehrine ilişkin "Nasıl Kapadokya'daki yer altı şehrimiz çok ünlendiyse buranın çok daha ünlü yer altı şehri olarak literatüre geçeceğini düşünüyoruz." diyor.

Midyat Belediyesi bünyesinde açılan Kadın ve Aile Merkezi (MİKAM) kursuna katılan kadınlar, hem meslek öğreniyor hem de el becerilerini geliştirerek aile bütçelerine katkıda bulunuyor.

Midyat Belediye Başkanı Veysi Şahin, ilçede bulunan tarihi, kilise, manastır, katedral ve ören yerleri için UNESCO Teknik ve İnceleme Gezisi düzenlemiş ardından, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ne girmesi için girişimlerde bulunmuş ve bunu başarmış.

Kültür ve Turizm Bakanlığından yapılan açıklamaya göre,  Mardin Midyat Çevresi (Tur Abdin) Geç Antik ve Ortaçağ Kilise-Manastırları da Dünya Mirası Geçici Listesi'ne eklenmiş.

Park ve yeşil alan yatırımlarına büyük özen gösteren Midyat Belediye Başkanı Veysi Şahin, mevcut parklardaki düzenleme çalışmalarının yanında yeşil alanların miktarını arttırmaya yönelikte çalışmalarını sürdürüyor. Midyat Belediyesi, “Yemyeşil bir Midyat” sloganıyla yürüttüğü park yapım çalışmaları kapsamında yeni park ve yeşil alanları halkın hizmetine sunuyor.

31 Mart 2019 Mahalle seçimlerinde halkın büyük bir teveccühü ile AK Parti'den Midyat Belediye Başkanı seçilen Veysi Şahin, Midyatlıların aileleri ile birlikte hoş vakit geçirebilecekleri, şehrin gürültüsünden ve iş stresinden kurtulup nefes alabilecekleri tesislere şehre kazandırmaya devam ediyor.

Göreve geldiğinde "Midyat'ta güvenliği olmayan, köhne, kaderine terk edilmiş, bakımsız parklar dönemi kapandı. Onun yerine modern, çağımızın gereklerine uygun, 24 saat güvenliği olan dev parklar inşa edeceğiz" sözünü veren Başkan Veysi Şahin bu sözünü tutmuş. Midyat'a dev parklar kazandırıyor.  

Mardin'in Midyat ilçesinde Giyimciler ve Kuyumcular Çarşısı Cephe Yenileme ve Meydan Düzenleme Projesi kapsamında tamamlanan çarşı ve meydanı gezdim, esnaf ve vatandaşlarla görüştüm. Telkari Müzesi, Midyat Millet Bahçesi Millet Kütüphanesi, Midyat Bebek ve Çocuk Kütüphanesi ve restorasyonu tamamlanan Binbaşı Hacı Abdurrahman Efendi Konağı ve daha bir çok değer görülmesi gerekenler arasında…

Mardin'in Midyat ilçesinde dünyanın ilk Telkâri Müzesi, tarihi binada ziyaretçilerini ağırlıyor.
İlçenin Akçakaya Mahallesi Ulus Caddesi üzerinde bulunan Telkâri Müzesi'nde Bizans, Roma, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerine ait eserler yer alıyor.

Unutmadan söyleyelim dünyada ilk ve tek Telkâri Müzesi burada.

Milattan önce yaklaşık 3 binli yıllardan itibaren gümüşün işlendiği topraklarda Belediye Başkanı Veysi Şahin’in özel girişimleri sonucu bu sanatı sürdürmek amacıyla kurulmuş bu müze, içinde bulunan eserler ile Anadolu ve Mezopotamya’nın binlerce yıllık gizemli tarihini barındırıyor.

Sohbetimizde bakın neler söyledi Başkan Veysi Şahin: “Kurumumuzun görev ve yetkilerine bakıldığında, aslında bir insanın, doğumundan ölümüne kadar geçen süre içinde ve her aşamada, bizlere sorumluluk yüklendiği görülmektedir. Dolayısıyla Belediyemiz; kentimizin gelişimi ve kentte yaşayanların ortak ihtiyaçlarının karşılaması hususunda stratejik öneme sahiptir. Midyat Belediyesi olarak temel amacımız, vatandaşlarımızın yaşam biçimini iyileştirmek ve onların refah düzeyini artırmaktır. Yerel hizmetlerin görülmesi amacıyla, yerel ölçekte örgütlenen belediyemiz, hizmet yelpazesini evrensel ölçekte genişletmiştir. Hizmetlerimizi zamanında, hızlı ve ekonomik olarak sunmaya çalıştığımız, çevreye duyarlı, toplumsal çıkarları gözeten, doğal ve tarihi mirası koruyan, hizmette eşitlik ilkesi çerçevesinde faaliyetlerimizi sürdürdüğümüz iki yılı geride bırakmış bulunmaktayız. Midyat Belediyesi olarak hizmetlerimizde etkinlik, kalite ve verimlilik artışı, belediyemizin topluma karşı görevi ve varlık gerekçesinin sonucudur. Belediyemizin kaynaklarını etkin kullanması, vatandaş memnuniyeti odaklı çalışması, çalışmalarını belirli amaçlara ulaşmak için planlaması, sürekli geliştirme - iyileştirme anlayışıyla çalışması faaliyet ve hizmetlerimizin temelini oluşturmaktadır. Bugünü analiz edip, geleceği planlayan, günübirlik değil, ilkeli, hayal kuran değil, ufku olan, tek başına değil, birlikte karar veren “Ben yaptım oldu” değil, "nasıl yapabiliriz?” diyen, sürekli gelişim ve değişime açık etkin, verimli, kaliteli, şeffaf, hesap verebilen bir belediye yönetim anlayışıyla kadim kentimize hizmet etmenin gururunu taşımaktayız.”

 Belediye Başkanı Veysi Şahin, başkanlık maaşının tek ku­ruşuna dokunmadan öğrencilere burs olarak dağıtıyor. Başkanın maaşı, Midyat’ta yaşayan engelli öğrencilerin eğitimleri için umut oluyor ve her ay 130 öğrenciye burs olarak ödeniyor.

Yılın Kültür Şehri Seçilmiş Midyat. 2020 yılında Artvin’de dördüncüsü düzenlenen geleneksel Türkiye Şehir Ödülleri yarışmasında Belediyenin "Medeniyetler Şehri Midyat” temasıyla hazırlamış olduğu başvuru ile yılın Kültür Şehri kategorisinde Türkiye birinciliğini elde etmiş.

Midyat İlçe Belediyesi, Sosyal Yardım İşler Müdürlüğü, Beyaz Masa ve Sağlık Birimi koordineli çalışarak mesai mefhumu gözetmeksizin 7/24 gece gündüz Midyat halkına hizmet veriyor.

Medeniyetin, Sevginin, Hoşgörünün ve Barışın Şehri: Midyat

Görev süresi boyunca;

76.2 km SICAK ASFALT

10 km BÖLÜNMÜŞ YOL

46 km AŞINMA ÇALIŞMASI

211 km SATHİ KAPLAMA

380 bin metre SICAK ASFALT YAMA

610 bin metre kare KİLİT PARKE

210 bin metre kare PARKE TADİLAT

100 bin metre kare KALDIRIM ÇALIŞMASI

6 adet ÇOCUK VE AİLE PARKI

39 adet ÇOCUK OYUN GRUBU

4 Mahalle 60 km SOKAK SAĞLIKLAŞTIRMA

Bunların yanı sıra 5 YILDA MİDYAT’A 350 hizmet ve eser üretmiş Veysi Şahin.

Midyat tarihinde bir ilk olarak Kent Konseyini kurmuş. Önümüzdeki dönem yeniden aday olan ve kazanmasına kesin gözüyle bakılan Veysi şahin yeni dönemde yapacaklarını da tek tek anlattı.

Midyat için anlatılacak daha çok şey var yazmakla bitmez. Tabi Veysi başkanın yeni dönemde yapacaklarını da bu sütunlara sığdıramayız. Dikkat çeken birkaç projesinden bahsedecek olursak;

Midyat Park AVM projesi

Dar gelirli aileler için 500 Adet Sosyal Konut Projesi

Kent Meydanı

Yeni Midyat

Gençlik Kampı

Halka Açık Sosyal Tesisler

Doğa ve Yaşam Kompleksi

Gastronomi ve Sosyal Tesis Projesi

Otogar Projesi

Katlı Otopark

1500 Kişilik Spor Salonu

MidyatWood Film Platosu Projesi
MidRay Nostaljik Tramvay Projesi

Midyat Bilim Merkezi

Birçok noktada Sosyal Yaşam Merkezi

Mezopotamya Antik Açık Hava Amfi Tiyatro Projesi

Midyat Belediyesi Arama Kurtarma Timi

MidKart Midyat Sosyal Dayanışma Kartı

Turizm Çarşısı

Rahvan Atı Binicilik Eğitim Merkezi Projesi

İlk defa üniversiteye yerleşen öğrencilere Laptop Desteği

Kent Ormanı Projesi

Mesire Alanı

Atık Su Arıtma Tesisi

Evlenen Çiftlere Çeyiz Sandığı Projesi

Kadınca Kafe Projesi Kadınlara Özel hizmet verecek olan bir kafe

Sanat Meydanı Projesi…

 Midyat Veysi Şahin’in belediye başkanlığı döneminde bambaşka bir çehreye bürünmüş ve yeni dönemde seçilirse yapacakları ile Midyat, Doğu’nun Paris’i olmaya namzet bir şehir statüsünde ve il olmak bu kente çok yakışır.

Kaynak: 5 Ocak Gazetesi

27 Mar 2024 - 11:05 - Yurttan

Mahreç  Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak 5 Ocak Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan 5 Ocak Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler 5 Ocak Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı 5 Ocak Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.