2024 Yerel Seçimde En Çok Merak Edilenler

“Yurt Dışındaki Seçmenler Oy Kullanacak mı?, Oyunu Kullanmayan Seçmenlere Ceza Var mı?, Hangi Durumlarda Oylar Geçersiz Sayılır?” gibi sorular 2024 yerel seçimlerde en merak edilen sorulardır. Sizler için derledik.. İşte sonuçları...

Yücel Bayluk
Yücel Bayluk Tüm Haberleri

Yüksek Seçim Kurulu'nun önceki yıllardaki kararına göre; Kapsamlı kombine oy pusulaları veya zarflar, üzerlerine göre yazılarak ayrı ayrı bağlanıp mühürlenir. Bu kopyaların zarfı ve birleşik oy pusulalarının adetleri tutanaklara işlenir. Mesela 502 sayılı tutanakta belirtiliyor. Oy verme günü birden fazla kayıtlı sandık kurulları, birleştirilmiş birleşik oy pusulaları ve zarfları tutanağa geçen sonra, bu süreçten geçen oy pusulaları, zarflar ve sandık kuruluş mühürleri ile diğer oy kullanma aracı ve gereçleri komisyona, örneğin: 503/1 sayılı tutanakla teslim eder. Bu teslim sırasında birleştirilmiş kombine oyun pusulaları ve zarflarının adetleri tespit edilir.

Yurt Dışındaki Seçmenler Oy Kullanacak mı?

Yurt dışı seçim kütüğüne kayıtlı seçimi, milletvekili genel seçimi, Cumhurbaşkanlığı seçimi ve halkoylamasında yurt dışı temsilciliklerde ve gümrük kapılarında kurulacak sandıklarda oy kullanma hakkına sahiptir. Ancak yerel seçimlerde yurt dışındaki seçmenler oy kullanamazlar.

Oyunu Kullanmayan Seçmenlere Ceza Var mı?

Oy kullanmamak, kanunen bir ceza gerektirir. 2010'da yapılan bu ceza 22 TL olarak belirlendi. Ancak 2023 yılında gerçekleşen Genel Seçimlerde oy vermeme cezası olarak 300 TL güncellenmişti. Oy kullanımının seçilmesine ceza tebliği gönderilir ve ödeme işlemleri Maliye Bakanlığı veya PTT gibi kurumlar süresince devam eder.

Oyunu Kullanmak Zorunlu mudur?

298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun'un 25. maddesine göre, seçimlerde oy kullanmak yasal bir şekilde korunmaktadır. Seçme hakkı bir vatandaşlık görevidir.

Hangi Durumlarda Oylar Geçersiz Sayılır?

Türkiye'de 31 Mart Pazar günü başlayacak olan yerel seçimlerde, 61 milyon 441 bin 882 seçmen sandık başına giderek oylarını kullanacaklar. Oyların geçersiz sayılmasına sebep olabilecek çeşitli durumlar bulunmaktadır. Geçersiz oyların belirlenmesi ve uygulanması, seçimlerin adil ve şeffaf olmasını sağlamak için önemlidir. Yüksek Seçim Kurulu kurallarına göre, oyların hangilerinin geçerli veya geçersiz sayılacağı belirlendi.

Mühür Basılmamış Olması: Hiçbir mühür basılmamış oy pusulaları geçersiz kabul edilir.

Yanlış Mühür Basılması: Yanlış seçim türü (örneğin, "Tercih" yerine "Evet") veya yanlış mühürlemenin basılması oyu geçersizdir.

Birden Fazla Mühür Basılması: Aynı seçimin birden fazla adaya veya partiye mühür basılması da oyunun geçersiz sayılmasına neden olur.

Mühürün Tam Olarak Basılmamış Olması: Mühürün pusulasında net bir şekilde görünmesi veya tam olarak basılmamış olması da geçersiz olabilir.

Yırtık veya Kopuk Olması: Oy pusulasının bütünlüğünün bozulacak şekilde yırtılması veya kopması geçersizdir.

Yazı veya İşaret Olması: Oy pusulasının üzerine mühürleme dışında herhangi bir yazı, çizgi, işaret veya imza atılmasının geçersiz sayılmasına neden olur.

Pusulada Yabancı Madde Olması: Oy pusulasının içine para, kâğıt parçası gibi yabancı nesnelerin konulması da oyu geçersiz bakımı.

Birden Fazla Oy Pusulası Olması: Zarfın içinde birden fazla oy pusulası olması tüm oyların geçersiz sayılmasına neden olur.

Zarfın Yırtık veya Açık Olması: Zarfın yırtılması veya açık olması da oyların geçersiz sayılmasına yol açabilir.

Zarfın Üzerinde Yazı veya İşaret Olması: Zarfın üzerinde mühür dışında herhangi bir yazı, çizgi, işaret veya imza atılması veya oyların geçersiz sayılmasına neden olur."

26 Mar 2024 - 09:59 - Özel

Mahreç  Yücel Bayluk


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak 5 Ocak Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan 5 Ocak Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler 5 Ocak Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı 5 Ocak Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.