Bakan Kacır, Sanayicilerle Buluştu "Adana, Türkiye'nin Üreten Gücüdür"

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi’nde, sanayicilerle istişare toplantısına katıldı.

Haber Bülteni
Haber Bülteni Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Bir dizi ziyaret ve temaslarda bulunmak üzere Adana’ya gelen Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi’nde, sanayicilerle istişare toplantısına katıldı.

Bakan Kacır ve Adana Valisi Yavuz Selim Köşger, AOSB’ye gelişinde, Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Sütcü, Başkan Vekili Ömer Kaya, yönetim kurulu üyesi Yusuf Kara, denetim kurulu üyeleri Mustafa Fidan ve Ergin Turan ile Bölge Müdürü Ersin Akpınar tarafından konuk edildi.

Başkan Sütcü’den bölgenin gelişimi ve yeni yatırımlar konusunda bilgi alan Bakan Kacır, daha sonra AK Parti Adana Milletvekilleri Abdullah Doğru ve Faruk Aytek, oda başkanları, kamu kurumlarının temsilcileri ile sanayicilerin katılımıyla AOSB Seyhan Salonu’nda düzenlenen istişare toplantısına katıldı.

Bakan Kacır, buradaki konuşmasında, Adana’nın Türkiye’nin üreten gücü olduğunu,  özellikle son 22 yılda  Türk sanayisinde öncü  rol üstlenmeye devam ettiğini, bu nedenle bu kentin gücüne güç katmak için desteklerinin süreceğini ifade etti.

SANAYİ ALANLARI MASTER PLANI

Bakan Kacır, bakanlığının stratejik hedeflerinden söz ederek, bunların başında planlı sanayi alanlarını büyütmenin geldiğini söyledi. Kacır,  “Hem yeni OSB’ ler hem de sanayi bölgelerinin kuruluş sürecini hızlandıracak çalışmalar yapıyoruz. Bu kapsamda, Sanayi Alanları  Master Planı hazırlıyoruz. Türkiye’de sanayinin yüzölçümündeki  payını 0,36’dan yüzde 1’e çıkaracak ana planı inşallah tamamlayacağız. Çünkü bir an evvel sanayi alanlarında arzı artırmamız lazım. Arzı artırarak daha uygun fiyatlarla yatırım alanı tahsisi sağlayacağız. Böylece yatırım iştahını artırmak istiyoruz” dedi.

Bakanlığının stratejik bir diğer hedefinin ise yüksek teknoloi üretme kabiliyetini hayata geçirmek olduğunu belirten Bakan Kacır, “Türk sanayisinde beyaz eşyadan ticari araca ve güneş panellerine kadar  Avrupa’da hatta  dünyada bir numara olan sektörler var. Bunların sayısını ARGE ve inovasyon destekleriyle artıracağız.”

RAKAMLARLA ADANA DESTEKLERİ

Bakan Kacır, Adana sanayisinde gelinen nokta ve yine Adana özelinde sağlanan devlet desteklerinde son 22 yılda yaşanan artışı rakamlarla ifade ederek, şöyle devam etti:

"ARGE ve teşviklerinden Adana etkin bir şekilde faydalandı.  ARGE merkezi sayısı 12, tasarım merkezi sayısı 8 oldu.  144 firmamızın bulunduğu Teknoparkımız var. Teknopark firmalarına 700 milyon lira,  ARGE merkezlerine 818 milyon lira, tasarım merkezlerine 126 milyon lira ARGE teşviği kullandırdık. KOSGEB 1990’da kuruldu ancak,  2002’ye kadar Adana’da KOSGEB desteklerinden yararlanan firma sayısı  100’ü bile bulmuyordu. Bu destekerden sadece  73 KOBİ yararlanmış.  Oysa bugün bu sayı 35 bin 773’e ulaştı.  Bugünkü değerle  4 milyar 700 milyon lira KOBİ desteği sağlanmış.

Yine TÜBİTAK Adana’nın ARGE ve inovasyon etkinliğini güçlendirmek adına bugüne kadar önemli rol üstlendi. Akademik ARGE destek  programlarında 22 yılda 538 projeye 1 milyar 220 milyon lira, bin 75 bilim insanına 329 milyon lira, özel sektör ARGE desteklerinde 291 proje için  1 milyar 80 milyon lira kaynak aktarımı sağlanmıştır.”

Bakan Kacır, Adana’da, Kalkınma Ajansı’nın  645 projeye 2 milyar 390 milyon lira kaynak sağladığını, kadın ve genç girişimcilere yönelik sundukları desteklerle Adana’nın üretim gücünü tabana yayma anlamında önemli işlev üstlendiğini kaydetti. 2002 yılında kadar Adana’da patent başvurusunun sadece 23 olduğunu vurgulayan Bakan Kacır, “Bu sayı  bin 52’ye yükseldi. Marka başvurusu 36 bin 500’e tasarım başvurusu 8 bin 700’e yükseldi. Adana’da sanayinin Adana ekonomisinden aldığı pay son 3 yılda yüzde 24’den yüzde 29’a yükseldi. Bu aslında pandeminin sanayiye getirdiği ivmenin göstergesi oldu” diye konuştu.

İTHALATTAKİ GÜMRÜK DUVARLARI

Yerli sanayiciyi her zaman koruma çabasında olduklarını belirten Bakan Kacır,  “Çin’in dünya piyasalarını ucuz ürünlerle domino ettiğini görüyoruz. Bu nedenle yerli  sanayicimizi korumak zorundayız. Bu talepleri haklı görmekle birlikte gümrük duvarlarına yaslanan tedbirlerin de kalıcı olmayacağını düşünüyoruz. Zira  konfeksiyon gibi bazı sektörlerde ek gümrük vergilerinde yüzde 50’leri aştık, halen bu talep devam ediyor” dedi.

Bu durumun ARGE’den inovasyondan başka gerçek kalıcı çözüm olmadığını gösterdiğini anlatan Bakan Kacır, “ Bütün sektörlerde bu sürecin bu istikamette gideceğini öngörüyorum. Gümrük duvarları rahatlama getiriyor olsa da bunlar geçici. Bu nedenle ARGE meselesine daha fazla kafa yormak lazım” ifadelerini kullandı Bakan Kacır, ARGE ve inovasyon destekleri konusunda Kalkınma Ajansları, TÜBİTAK, KOSGEB ve bakanlığının tüm birimlerinin daha etkin çalışmalar yapacağını söyledi. Üreten, istihdam yaratan, ihracat yapan sanayicilerin her zaman yanında olduklarını, bundan sonra da bunun artarak devam edeceğini belirten Kacır, konuşmasının ardından sanayicilerin sorularını yanıtladı.

22 Mar 2024 - 09:39 - Ekonomi

Mahreç  Haber Bülteni


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak 5 Ocak Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan 5 Ocak Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler 5 Ocak Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı 5 Ocak Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.