ATO ve STK'lardan Önemli Çağrılar: Birlikte Güçlü, Ekonomide Öncü Adana

Adana Ticaret Odası (ATO) öncülüğünde, Adana'nın önde gelen sivil toplum örgütleri, yerel yönetimlerden beklentilerin açıkladılar.

ATO ve STK'lardan Önemli Çağrılar: Birlikte Güçlü, Ekonomide Öncü Adana
Haber albümü için resme tıklayın

Toplantıya Adana Ticaret Odası Başkanı Yücel Bayram'ın yanı sıra, MÜSİAD Başkanı Ömer Tekdemir, DAİMFED Başkanı Mustafa Karslıoğlu, ÇUGİAD Başkan Yardımcısı Serhat Aydoğan, İŞKAD Başkanı Berman Mantı, AGİAD Başkanı Ali Can Boğa ve ADSİAD Başkanı Vedat Gizer katıldı.

Bayram, toplantıda yaptığı konuşmada Adana'nın geleceği için önemli ve somut adımların atılması gerektiğini vurguladı.

ATO ve STK'lardan Önemli Çağrılar: Birlikte Güçlü, Ekonomide Öncü Adana

Bayram, Adana'nın ekonomik ve sosyal kalkınması için yeni bir yönetim anlayışının benimsenmesi gerektiğini ifade ederek, "Adana'nın nüfusunun artması ve mevcut ihtiyaçların çeşitlenmesi, geleneksel belediyecilik anlayışının terk edilmesini zorunlu kılıyor. Yeni nesil belediyecilik anlayışı, temel belediye hizmetlerinin yanı sıra sosyal ve ekonomik kalkınmanın sağlanması, ortak bir kentlilik bilincinin oluşturulması ve farklı paydaşların ortak bir kalkınma güdüsüyle hareket etmesini gerektiriyor." dedi.

BÜYÜKŞEHİR VE 15 İLÇE ENTEGRE ÇALIŞMALI

Bayram, Adana'nın il ve ilçelerinde Adana'ya yaraşır yerel yönetimlerin yapılandırılmasının önemine vurgu yaparak, "Adana'da bir sorun varsa, o sorun birlikte çözülmelidir. Belediyeler kendi aralarında iş birliği yapmalı, siyasi parti rozetlerini bir kenara bırakarak Adana için ortak çalışmalıdır." şeklinde konuştu.

TRAFİK SORUNUNA ÇÖZÜM ARAYIŞI: ALT GEÇİTLERİN ÖNEMİ

Adana'nın acil ihtiyaçları arasında trafik sorununun çözümü için 14 adet alt geçit yapılmasının bulunduğunu vurgulayan Bayram, altgeçitlerin yapılmasının şehir trafiğini rahatlatacağını belirtti. Sabah ve akşam saatlerindeki trafik yoğunluğunu azaltmak için alt geçitlerin önemine değindi.

ALTYAPI VE İMAR İLİŞKİSİ: SORUNLARIN ÇÖZÜMÜNDE ÖNCELİKLER

İmara açılacak alanlarda altyapının tamamlanması gerekliliğine parantez açan Bayram, altyapı eksikliğinin imar faaliyetlerine engel olabileceğini ifade ederek, Sarıçam ve Kabasakal bölgelerinin örneğini vererek, altyapı sorunlarının çözülmeden imar izinlerinin verilmemesi gerektiğini vurguladı.

MASTER PLAN VE ULAŞIM STRATEJİSİ: ŞEHRİN GELECEĞİNİ PLANLAMAK

Başkan Bayram, Adana'nın kentsel dönüşümü ve gelişimi için master plan ve master ulaşım planı hazırlanması gerekliliğinin altını çizerek, şehrin geleceğine yönelik sağlam bir planlama yapılmasının önemine değindi ve şunları ifade etti: “Ulaşım altyapısının geliştirilmesinin, şehrin daha sürdürülebilir bir yapıya kavuşmasına yardımcı olacaktır.”

ATO ve STK'lardan Önemli Çağrılar: Birlikte Güçlü, Ekonomide Öncü Adana

TURİZM POTANSİYELİNİ DEĞERLENDİRME: SEYHAN NEHRİ VE BARAJ GÖLÜ

Seyhan Nehri ve Baraj Gölü'nün Adana'nın turizm potansiyeline önemli katkılar sağlayabileceğini belirten Bayram, bu alanların ıslah edilmesi gerektiğini ve bu sayede şehrin doğal güzelliklerinin ön plana çıkabileceğini ifade etti. Turizm alanlarının geliştirilmesinin, şehrin ekonomik ve sosyal yapısına olumlu katkılar sağlayacağını vurguladı.

GALERİA İŞ MERKEZİ ISLAHI: ADANA'NIN GÖZ BEBEĞİ

Galeria İş Merkezi'nin ıslah edilmesi gerekliliğine dikkat çeken Bayram, bu alanın yeniden projelendirilmesi ve Adana'ya kazandırılması gerektiğini, buranın bir ticaret merkezi olarak kullanılabileceğini, şehrin ticaretine ve turizmine önemli katkılar sağlayabileceğini ifade etti.

RAYLI SİSTEM GENİŞLETMESİ: ULAŞIMIN GELECEĞİ İÇİN ADIMLAR

Raylı sistem ağlarının geliştirilmesinin, kentsel ulaşımla ilgili sorunları çözebileceğini vurgulayan Bayram, Adana'da raylı sistem ağının genişletilmesi gerekliliğine dikkat çekti. Başkan Bayram, metro güzergahının yeniden planlanmasıyla şehir trafiğine, ekonomisine ve estetiğine büyük katkılar sağlanabileceğini belirtti.

Toplantıya katılan diğer STK temsilcileri ise ATO Başkanı Yücel Bayram’ı Adana’nın sorunlarının çözümü için başlattığı birliktelik hareketinden dolayı tebrik ederek bundan sonra da her türlü iş birliğine hazır olduklarını kaydettiler.

Toplantının sonunda ATO Başkanı Bayram ve STK temsilcileri gazetecilerin sorularını yanıtladılar.

19 Şub 2024 - 17:04 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak 5 Ocak Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan 5 Ocak Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler 5 Ocak Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı 5 Ocak Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.