Reklamı Kapat

Adana'da Yeşil Sanayi Toplantısı: Karbon Ayak İzi Ve Yeşil Finansman Tartışıldı

Adana’da yeşil zirve-2 toplantısı gerçekleştirildi. Karbon ayak izi ve yeşil finansman tartışıldı.

Haber Bülteni
Haber Bülteni Tüm Haberleri

Alman Federal Ekonomik İş Birliği ve Kalkınma Bakanlığı tarafından finanse edilen PEP- Ekonomik Fırsatların Desteklenmesi Programı kapsamında; Alman Uluslararası İş Birliği Kurumu (GİZ) ve Adana Sanayi Odası iş birliğinde yürütülen Yeşil Sanayiye Doğru Toplumların İstihdamla Kaynaştırılması YESAD-2 Projesi kapsamında Yeşil Zirve-2 etkinliği gerçekleştirildi. Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren GİZ Ekonomik Fırsatların Desteklenmesi (PEP) Programı Özel Sektör Geliştirme Danışmanı İpek Benek, projenin başarıları ve önemli aşamaları hakkında bilgi verdi. Benek, projenin bölgedeki ekonomik dönüşüme önemli katkılar sağladığını vurgulayarak, gelecekteki başarılarına ışık tuttu.

Yeşil hazırlık sürecinden teknoloji geliştirmeye kadar geniş bir yelpazede yürütülen projenin, sürdürülebilirlik ve istihdam alanlarında önemli başarılar elde ettiğine dikkat çekti. Projede emeği geçen herkese teşekkürlerini ileten Benek, “PEP programı kapsamında Alman Uluslararası İş Birliği Kurumu (GİZ) tarafından başlatılan bir projeyi içermektedir. 2019 yılı başından itibaren toplamda 14 ilde, çeşitli bakanlıklar, belediyeler, odalar, yerel ve sivil toplum kuruluşları dahil olmak üzere toplamda 47 uygulama vakası üzerinden 72 proje yürütüldü. Alman Federal Ekonomik İş Birliği ve Kalkınma Bakanlığı tarafından finanse edilen PEP- Ekonomik Fırsatların Desteklenmesi Programı kapsamında; Alman Uluslararası İş Birliği Kurumu (GİZ) ve Adana Sanayi Odası iş birliğinde yürütülen Yeşil Sanayiye Doğru Toplumların İstihdamla Kaynaştırılması YESAD-2 Projesi düzenlemekteyiz. Bu kapsamda su, enerji, atık ve karbon yönetimi konularında mentorluk hizmeti sunarak toplamda 50 firma için yeşil yol haritaları hazırlanmıştır. Proje kapsamında 30 firmanın karbon ayakizi ölçümleri gerçekleştirilmiş ve bu veriler doğrultusunda enerji kullanım alanları analiz edilmiştir. Ayrıca, firmaların su kullanımı verimliliğini analiz etmek amacıyla saha ziyaretleri gerçekleştirilmiş ve laboratuvar analizleri sonuçları doğrultusunda su kazanım potansiyelleri belirlenmiştir.” dedi.

ADASO Başkanı Zeki Kıvanç da proje kapsamında birçok konuda Adana'nın önemli kazançlar elde ettiğini aktardı. Bu kapsamda toplamda 50 firmayla iş birliği yaparak üretim süreçlerinin sürdürülebilirliğini tüm yönleri açısından teşhis ettiklerine dikkati çeken Kıvanç,Yeşil Yol Haritaları hazırlayarak bu firmalara rehberlik ettik ve sürdürülebilirlik konusunda somut adımlar atmalarına yardımcı olduk. Bu süreçte, ölçüme uygun olan 30 firmada karbon ayak izi ölçümlerini gerçekleştirdik. Bu sayede, karbon salınımını kontrol altına alarak çevremize daha duyarlı bir sanayi oluşturmanın önemli adımlarını attık. YESAD-2 Projesi, ekonomik kalkınmaya ve iş gücü piyasasına katkı sağlamak amacıyla yaklaşık 200 kişiye istihdam olanağı sundu. Ayrıca, bu kişilere yeşil beceri eğitimleri vererek sürdürülebilir işgücünün gelişimine katkıda bulunduk. Proje kapsamında 12 farklı konuda seminerler düzenledik. Firmalara yeşil dönüşüm, karbon yönetimi ve benzeri konularda danışmanlık hizmetleri sunarak süreçlerini daha sürdürülebilir hale getirmelerine destek olduk. Bu vesileyle, PEP ve GİZ yetkililerine, sanayimize sağladıkları değerli katkılar ve iş birlikleri için teşekkür ediyorum ifadesini kullandı.

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, toplantının açılışında yaptığı konuşmasında, tabiata kötü davranmanın bedelinin ödendiğini söyledi. Küresel ısınmanın felaketleri beraberinde getirdiğini ve ciddi tehlikeyle karşı karşıya olunduğunu belirten Karalar, belediye olarak karbon ayak izini ve küresel ısınmayı kendi ölçülerinde azaltmak noktasında yenilenebilir enerji yatırımları yaptıklarını dile getirdi.

Açılış konuşmalarının ardından toplamda 4 oturumda düzenlenen etkinlik “Yeşil Mutabakat Kapsamında Güncel Değerlendirmeler (COP 28, Su/Atık Yönetimi, Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması), Yeşil Mutabakat Çerçevesinde Karbon, Su Ayakizi, Enerji ve Sanayi Üzerindeki Etkileri, Yeşil Finansman ve Karbon Ticareti, Yeşil Mutabakatta Sektörel Uygulamalar ve Dijital Ürün Pasaportu” konularında gün boyunca sürdü.

Adana Shereton Otel’de gerçekleştirilen etkinliğe; Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Meryem Tuncel, T.C. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı İklim Değişikliği Başkanlığı Başkan Vekili Orhan Solak, GİZ Ekonomik Fırsatların Desteklenmesi (PEP) Programı Özel Sektör Geliştirme Danışmanı İpek Benek, Adana Sanayi Odası Meclis Başkanı İsrafil Uçurum, Adana Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Kıvanç, Adana Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Şahin Bilgiç, Adana Ticaret Odası Meclis Başkanı İsmail Acı, Adana Ticaret Borsası Meclis Başkanı Osman Bağış ve çok sayıda ilgili kişi katıldı.

22 Ara 2023 - 10:21 Adana- Çevre

Mahreç  Haber Bülteni


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak 5 Ocak Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan 5 Ocak Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler 5 Ocak Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı 5 Ocak Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.