Reklamı Kapat

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Uraloğlu Açıkladı: Bölgede Liman Endüstrisi Oluşacak

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı açıkladı: "Mersin ve Adana'da yapılacak limanlar dünya ticaretinde yeni eksen oluşturacak."

Haber Merkezi
Haber Merkezi Tüm Haberleri

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı açıkladı: “Mersin ve Adana'da yapılacak limanlar dünya ticaretinde yeni eksen oluşturacak.” Gündeme ilk getiren ve Adana’ya yapılmasında büyük rol oynayan 5 Ocak gazetesi oldu. Konteyner limanıyla bölgenin liman endüstrisi oluşacak, Adana ekonomisine büyük fayda sağlayacak.

Konuyu ilk olarak gündeme taşıyan 5 Ocak gazetesi, haberin fikri takibini yapıyor ve kamuoyuna konunun ayrıntılarını iletmeye devam ediyor. Zaman tüneli ile yaşananları sıralayacak olursak;

5 OCAK İLK OLARAK 2020 YILINDA GÜNDEME TAŞIDI

2020 yılında konteyner limanı Adana’ya şart dedik, ardından haberin fikri takibine devam ettik. 6 Ocak 2021 yılında Sefa Saygıdeğer imzalı haberle Cumhurbaşkanlığı Yatırım Programı’na alınan ‘Doğu Akdeniz’de Ana Konteyner Limanı’na en doğru adresin Adana olduğunu ve Adana’nın konteyner limanını istediğini ülke gündemine taşıdık. Haberimiz ulusal yayın yapan televizyonlarda geniş yer buldu ve ülke gündemine oturdu.

SİYASET, İŞ DÜNYASI VE BÜROKRASİYİ HAREKETE GEÇİRDİ

Gazetemiz;  ‘Adana, rekabetçiliğini şehir sınırları içerisinde yer alacak limanıyla artırmak istiyor’ diyerek kentin siyasi kurmaylarını, iş dünyası temsilcilerini ve bürokrasiyi harekete geçirmişti.  Adana’nın 3 yeni Organize Sanayi Bölgesi (OSB)  ile Türkiye ekonomisine önemli katkı sağlayacağını, ancak OSB’lerin de konteyner limanı başta olmak üzere, altyapıya gereksinim duyacağını da yazmıştık.

HABERİMİZ ÜLKE GÜNDEMİNDE GENİŞ YANKI UYANDIRDI

Ana Konteyner Limanı’nın Adana’da yapılmasına vesile olan 5 Ocak gazetesi 22 Eylül 2022’de Adana ve Mersin’i germek isteyen ve limanı,  iki şehir arasında sürtüşme konusu yapmak isteyen Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır’a cevaben Doğu Akdeniz Ana Konteyner Limanı’nın Adana’da yapılmasının şart olduğunu aksinin ise stratejik açıdan yanlış bir hamle olacağını, bu projenin Adana’ya yakışacağını yazdık. Bu haberimiz de ülke gündeminde geniş yankı uyandırdı.

İŞ DÜNYASI VE STK TEMSİLCİLERİ ARDI ARDINA AÇIKLAMA YAPTI

Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç, konteyner limanı ile şehrin çok yakın gelecekte Türkiye’nin en önemli üretim üslerinden biri haline geleceğini söyledi. Platform Adana Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Saygılı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, 2021 yılının ekonomide hamle yılı olacağına vurgu yaptığını hatırlatarak, “Bu hamlede yerimizi almak için çaba harcamalıyız. Bu kapsamda Adana’ya kurulacak konteyner limanı kent ekonomimiz açısından büyük önem taşıyor” dedi. OSB Başkanı Bekir Sütcü, ATB Başkanı Şahin Bilgiç ca Çukurova GİAD Başkanı Ömer Faruk Sakarya, başta olmak üzere Adana ekonomi kurmayları ardı ardına kamuoyuna çağrı yaptı bu açıklamaları 5 Ocak gündem oluşturma ve haber takibi ile kamuoyunda yankılandırdı.

SONUNDA 5 OCAK ADANA’YA KAZANDIRDI

Sonuç olarak 5 Ocak gazetesi, başlattığı gündemle kent bürokrasisini ve iş dünyasını birleştirdi Doğu Akdeniz Ana Konteyner Limanı’nı Yumurtalık’a kazandırdı.  5 Ocak’ın önceliği Adana’dır. Bizim işimiz gücümüz Adana.

ULAŞTIRMA VE ALTYAPI BAKANI AÇIKLADI

Geçtiğimiz günlerde Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Akdeniz Bölgesi'nin, dünyanın yeni bir liman cazibe merkezi olmasını hedeflediklerini belirterek, "Mersin ve Adana'da yapılacak iki limanla dünya ticaretinde ve uluslararası ulaştırma koridorlarında yeni ticaret ekseni oluşacak" dedi.

LİMAN YILLIK 9 MİLYON TEU KONTEYNER ELLEÇLEME KAPASİTESİNE SAHİP OLACAK

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Mersin Lojistik Limanı ve Adana Ana Konteyner Limanı projelerine ilişkin bilgi verdi. Yumurtalık ilçesinde yapılması planlanan Adana Ana Konteyner Limanı Projesi'nin ise ÇED sürecinin devam ettiğini vurgulayan Uraloğlu, limanın yıllık 9 milyon TEU konteyner elleçleme kapasitesine sahip olacağını aktardı. TEU (Twenty-foot Equivalent Unit): Bir konteynerin boyutunu ölçmek için kullanılan standart birim anlamına geliyor Elleçleme ise Limanlarda deniz yoluyla yapılan her türlü konteyner yükleme ve boşaltma işlemlerini ifade ediyor. Bu terimler bilindiğinde ise limanın iş ve ticaret hacminin devasa büyüklüğünü gösteriyor.

"AKDENİZ BÖLGESİ'NİN DÜNYANIN YENİ LİMAN CAZİBE MERKEZİ OLMASINI HEDEFLİYORUZ"

Bakan Uraloğlu, yeni limanlarla bölgenin liman endüstrisinin oluşacağını belirterek, şunları söyledi:

"Bu limanlar sayesinde bölgede endüstri, lojistik, maden, tarım, tekstil, hayvancılık, enerji gibi ana sektörlerde yeni atılımlar gerçekleşmesini öngörüyoruz. Akdeniz Bölgesi'nin, dünyanın yeni bir liman cazibe merkezi olmasını hedefliyoruz. Limanlarla bölgede dolaylı olarak yaklaşık 50 bin, doğrudan ise 10 bin istihdam alanı oluşacak. Türkiye'nin gayrisafi yurt içi hasılasına yaklaşık 2,5 milyar lira doğrudan, dolaylı ve indirgenmiş ekonomik etkilerle ciro olarak toplam 20 milyar liralık etkisi olacak. Mersin ve Adana'da yapılacak her iki limanla, dünya ticaretinde ve uluslararası ulaştırma koridorlarında yeni ticaret ekseni oluşacak."

Kaynak: 5 Ocak Gazetesi

18 Ara 2023 - 10:41 - Özel

Mahreç  Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak 5 Ocak Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan 5 Ocak Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler 5 Ocak Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı 5 Ocak Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.