Faruk Umar Çağrıda Bulundu: “Su Yönetimine Çiftçiler Dahil Edilmeli”

Çukurova Sulama Birlikleri Derneği Başkanı Faruk Umar “Çiftçi katılımını da temin edecek yeni bir yönetim anlayışı tesis edilmeli” dedi.

Haber Merkezi
Haber Merkezi Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Özel Haber: Sefa Saygıdeğer

Çukurova Sulama Birlikleri Derneği Başkanı Faruk Umar DSİ’ye 27 Kasım’a kadar başvurular yapılacağını bu başvuruların bölge müdürü tarafından değerlendirilerek bakan onayıyla başkan atanacağını belirtti ve çeşitli uyarılarda bulundu.

“GÜNÜMÜZDE SU YÖNETİMİ EN ÖNEMLİ KONULARDAN BİRİ”

24 yıldır sulama birlikleri başkanlığı yapan Çukurova’nın tanınmış çiftçilerinden Faruk Umar, Sefa Saygıdeğer’e yaptığı açıklamalarda önemli noktalara değindi. Dünyanın ve ülkemizin iklim krizi yaşadığı, su kaynaklarında büyük sorunlar yaşanan ve kuraklık tehlikesi ile karşı karşıya kaldığımız günümüzde su yönetiminin en önemli konulardan biri olduğunu hatırlattı. “Su tarımın olmazsa olmazı” diyen Faruk Umar, dünyada örnek olarak gösterilen katılımcı sulama modelinin ülkemizde artık uygulanmamasının olumsuz yönlerine değinerek, mevcut sistemde denetlemenin pek mümkün olmadığına işaret etti.

KULLANICI OLAN ÇİFTÇİLER DAHİL EDİLMELİ

Çukurova Sulama Birlikleri Derneği Başkanı Faruk Umar; “Bilindiği gibi ‘Sulama Birlikleri Kanunu'nda değişiklikler yapılarak, müstakilen belirli alanlara hizmet eden birlikler birleştirilerek görev alanları genişletilmiş; Meclis, yönetim kurulu ve denetim kurulu gibi organları feshedilerek katılımcı sulama yönetimi modelinden vazgeçilmiştir. 31 Mayıs 2018 tarihinde ilgili kanun hükmü uygulanmaya başlanmış olsa da geçen 5.5 yıllık süreç sonunda gerek üreticiler gerekse tarımla ilgili diğer kuruluşlarla yapılan araştırmalarda kanun değişikliğiyle beklenen ve hedeflenen amaçlara tam da ulaşılamadığı görülmüştür. Dolayısıyla Çiftçi katılımını da temin edecek yeni bir yönetim anlayışı tesis edilmeli ve bu işe kullanıcı olan çiftçiler dahil edilmelidir” dedi.

“HİZMET ANLAYIŞI VE KALİTESİNİN, DSİ STANDARTLARINDA OLMASI GEREK”

Dernek adına açıklamalar yapan Faruk Umar, “Tarımın en önemli girdisi, olmazsa olmazı olan su yönetiminin önemini bilen hem üretici hem de Çukurova Sulama Birlikleri derneğinin yöneticisi olan bizler, sulama birliklerindeki hizmet anlayışı ve kalitesinin, DSİ standartlarında olması gerektiğini belirtmek durumundayız” açıklamalarını yaptı.

“YENİ ATANACAK BAŞKANIN KURUMSAL OTORİTEYİ TESİS ETMESİNİ BEKLİYORUZ”

Yeni atanacak başkandan üreticiler ve dernek olarak beklentilerini anlatan Çukurova Sulama Birlikleri Derneği Başkanı Faruk Umar şunları söyledi: “Ülkemizin en önemli tarımsal üretim merkezi konumunda bulunan, bölgemizdeki faaliyet gösteren, Seyhan Sol Sahil Sulama Birliği'nde de görev değişikliği yapılacak olması münasebetiyle, yeni atanacak başkanımızın sulama birliğini siyaset dışında tutarak, çalışanların haklarını dikkate alıp, huzurlu bir çalışma ortamı oluşturması; Birlikle iş yapan firmalarla kurumsal itibarı zedelemeden iş disiplinini sağlamasını ve kurumsal otoriteyi tesis etmesini beklemek en büyük temennimizdir.”

“BÖLGE MÜDÜRÜMÜZÜN, ÜRETİCİLERİN BEKLENTİSİ YÖNÜNDE HAREKET EDECEĞİNDEN ŞÜPHEMİZ YOK”

Çukurova Sulama Birlikleri Derneği Başkanı Faruk Umar, “Ülkemizin değişik bölgelerinde önemli sulama alanlarında görev yapmış olan Bölge Müdürü'müzün; tecrübesi ve bilgi birikimiyle, sulama birliklerini de, üreticilerin beklentisi yönünde hizmet etme anlayışına uygun olarak yönlendireceğinden şüphemiz yoktur” diye konuştu.  Bu süreçte işten anlayan kişilerin göreve getirilmesi gerekiyor. Bölge müdürünün de bu kriterleri göz önüne alarak seçici davranması gerekiyor.

20 Kas 2023 - 14:13 Adana- Özel

Muhabir  Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak 5 Ocak Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan 5 Ocak Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler 5 Ocak Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı 5 Ocak Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.