Mustafa Kemal Atatürk’ün CHP’sini İktidar yapmayı vadediyorum

Başkent Ankara’da siyasetin nabzını tutan 5 Ocak Grup Başkanı Savaş Çokduygulu, yoğun çalışma temposu arasında CHP Genel Başkan adayı ve Manisa Milletvekili Özgür Özel ile bir araya geldi.

Mustafa Kemal Atatürk’ün CHP’sini İktidar yapmayı vadediyorum
Haber albümü için resme tıklayın

Çalışma ofisinde gerçekleşen görüşmede Çokduygulu sordu, Özgür Özel, merak edilenleri içtenlikle yanıtladı.  

 

Savaş ÇOKDUYGULU 

ÖNCELİKLE DÜNYANIN GÜNDEMİ İLE BAŞLAYALIM ORTA DOĞUDA TEHLİKELİ BİR GERİLİM TIRMANIYOR NASIL DEĞERLENDİRİYORSUNUZ?

 

Özgür ÖZEL

Ortadoğu’da tırmanan gerilimi en başından beri yakından takip ediyoruz. 17 Ekim gecesine gelene kadar çatışmaları başlatanın Hamas terörü ve hedef gözetmeksizin sivillere yönelik roketli saldırılar olduğunu, hem Hamas'ın terörünü, ancak buna karşı sivil ölümlere sebebiyet veren İsrail'in devlet terörünü birlikte kınadığımızı defalarca dile getirdik. Sivillerin ölümlerine hem Türkiye'den hem dünyadan yeterince ses çıkmadığını ve uluslararası örgütlerin bu konuda gerekli reaksiyonu, gerekli sertlikte göstermediğini değerlendiriyoruz.

Filistin meselesinde Türkiye solu ve CHP'nin tarihsel bir net tutumu var. 100. yılını bu sene kutlamış bir siyasi parti olarak, Avrupa'da ve dünyadaki siyasi akrabalarımıza bu sorunun çözümünde daha aktif rol oynama çağrısında bulunuyoruz. Bundan sonra ne Filistin'den ne İsrail'in ne dünyanın herhangi bir yerinden bebeklerin, sivillerin, hastaların öldüğü ya da hastanelere saldırıldığı görüntülerin tekrarlanmamasını diliyoruz.

 

 

Savaş ÇOKDUYGULU 

DEĞİŞİMCİLERİN KAZANDIĞI İSTANBUL İL BAŞKANLIĞI SEÇİMİNDEKİ DELEGE MESAJI KURULTAYA YANSIR MI?

 

 

Özgür ÖZEL

İstanbul İl Kongresi’nin 3 önemli sonucu oldu. Bir tanesi sayısal sonuç. O sonuçla şu an meşgul değiliz. O delegelerimizin verdiği bir karar. Kurultaya gidildiğinde meşgul olunacak bir mesele. Diğeri Türkiye siyaseti üzerinde yaratacağı psikolojik etkisi. Çok olumlu bir etki yarattığını görüyoruz. Asıl önemlisi İstanbul’daki delegelerimizin verdiği bir mesaj var. Bir profile oy verdiler. Delegelerimiz, 40’lı yaşlarında, önceki görevlerini başarıyla yapmış, bir üst göreve talip olmuş demokratik şekilde ve kongre sırasında İstanbul’u nasıl daha iyi yöneteceğini anlatan ve bunun dışında bir başka tartışmayla meşgul olmayan bir adaya görev verdi. Biz bu sonuçların ve mesajların Kurultaya da yansıyacağını değerlendiriyoruz.

 

 

 

Savaş ÇOKDUYGULU 

 

'SİZE İKTİDARA KOŞAN BİR CHP SUNUYORUM' DİYE BİR AÇIKLAMANIZ VAR MEVCUT YÖNETİMİN BÖYLE BİR AMACI YOK MUYDU?  

 

Özgür ÖZEL:

Cumhuriyet Halk Partisi yönetimi, bir süredir başımızın üzerindeki yüzde 25’lik cam tavanın aşılamayacağı ön kabulüyle hareket etti. Bu nedenle sağdan, daha sağdan ittifak ortakları bularak, danışmanlar bularak onlarla bir süreç yürütmeyi tercih etti. Bu durum partiyi iktidar yapmadığı gibi, tabanımızın, üyemizin büyük hayal kırıklıkları yaşamasına neden oldu. Adalet ve Kalkınma Partisi’nin, Tayyip Erdoğan’ın kurduğu oyunu oynamaktansa, nerede durduğuna, nerede duracağına altı okun ve sosyal demokrasinin ilkeleri çerçevesinde kendi karar veren bir siyasi parti olmalıyız. Biz, üzerimizde bir cam tavan olduğunu kabul etmeliyiz. Bu partiyi iktidar yapmak için çok çalışmaya, çok koşmaya, çok terlemeye hazır kadrolar olarak göreve hazırız.

Biz, çıktığımız bu yolda politikalarını kendi belirleyen, başkalarının politikalarına göre şekil alan değil, köklerimizden, altı oktan, sosyal demokrasinin evrensel ilkelerinden beslenen özgüvenli bir siyaset izleyeceğiz. Siyasetimizi genel merkez koridorlarına, Parlamentoya hapsetmeyecek, sokaklardan, meydanlardan korkmadan, hak arayan herkesin yanında olacağız. Duygusal kopuş halindeki seçmenimizi ikna edeceğiz.

 

Savaş ÇOKDUYGULU 

KILIÇDAROĞLU NUN DELEGE SİSTEMİNİ DEĞİŞTİRECEĞİ AÇIKLAMASINA NE DİYORSUNUZ?

 

 

Özgür ÖZEL

Bu konudaki görüşlerimi henüz genel başkan adaylığımı açıklamadığım sırada verdiğim röportajlarda dile getirmiştim. 15 Eylül’de genel başkan adaylığımı açıkladığım basın toplantısıyla birlikte ilan ettiğim tutum belgesinde de, kadromuzun tüzük değişikliği önerileri arasında bu konu yer alıyordu. Bundan sonra Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanını üyeler seçecek.

 

Savaş ÇOKDUYGULU 

GENÇ SEÇMENİ NASIL İKNA ETMEYİ DÜŞÜNÜYORSUNUZ? GENÇLERE YÖNELİK ÇİZDİĞİNİZ BİR YOL HARİTASI VAR MI?

 

 

Özgür ÖZEL

Cumhuriyet Halk Partisi, Cumhuriyetimizin 100’üncü yılına girdiğinde fazla yaşlı ve fazla erkek bir parti olarak öne çıkıyor. Biz, partimizi gençleştirmeyi ve daha fazla kadının politika yapıcı olarak kadrolarımızda yer almasını öngörüyoruz.

Bugünün iktidarı gençleri bir karanlığa terk etmiştir. Gençler, devlet okullarında nitelikli ve bilimsel eğitim alamamaktadır. Gençler, yoksulluk ve tarikat ve cemaatlerin baskısı altında barınma kriziyle mücadele etmektedir. Laiklik ilkesi terk edilmiş; tarikat ve cemaatler gençlerin yaşam tarzına, eğitimine, kimliğine, düşünce özgürlüğüne, eğlencesine, aile ve sosyal yaşamlarına kadar birçok alanda kabul edilemez ve dayanılmaz bir müdahale aktörü haline getirilmiştir. Gençlerin kendi geleceklerini örebilecekleri bir siyaseti kurmalarına imkân verecek bir değişim hedefliyoruz. Bu yeni siyaset gençlerin bu düzeni değiştirmek için verdikleri demokrasi mücadelesinde onlarla ortaklaşacak ve en önemlisi onları demokratik siyasetin merkezine taşıyacak. Gençleri nasıl ikna edeceğiz sorusuna gelince; onları, elbette siyasetimizin ortağı ve kadrolarımızın ayrılmaz parçası olan gençler ikna edecek. Ayrıca, kadroların genç olmasının yanında ve ötesinde, gençlerin dilini konuşabilen, onlarla kurduğu ilişkiyi bir çıkar ilişkisinin ötesine taşıyabilen, özgüvenli ama özenli, yeni ve samimi bir dil kurabilenler bunu başarabilir.

 

Savaş ÇOKDUYGULU 

“SAĞDAN DESTEKLERLE SEÇİM KAZANMAYA ÇALIŞAN, CUMHURİYET HALK PARTİLİLERİN HAK ETTİKLERİ KOLTUKLARI SAĞDAN GELENLERE VEREREK, BU PARTİNİN EVLATLARININ HAKKINI YEDİRDİLER” DEDİNİZ CHP’NİN MİLLET İTTİFAKI ORTAKLARINA VERDİĞİ 39 MİLLETVEKİLLİĞİ VAR. BU KONU KAMUOYUNDA HALA TARTIŞILIYORKEN YERELDE İTTİFAK DÜŞÜNÜYOR MUSUNUZ EVET DİYORSANIZ DA NASIL BİR İTTİFAK DÜŞÜNÜYORSUNUZ?

 

 

 

Özgür ÖZEL

14 ve 28 Mayıs sonrası yaşananlar, partimizin ittifak potansiyelini kaybetmesine neden oldu. Toplumsal ittifak da kırılıp döküldü. Bizler toplumsal ittifakı yeniden canlandıracağız, onu siyasi ittifaka taşıyacak bir yeni zihniyetle geliyoruz.

Yüzde 50 artı 1 sistemi varken ittifaklar elbette olmalı. Ama seçimin ertesi gün adeta birbirine göbeğinden zincirle bağlanmış koşucular gibi bir ittifakın herkesi sınırladığı, herkesi kendi kimliğinden uzaklaştırdığını görüyoruz. Oysa ki serbestçe koşmak, zamanı gelince ittifak yapmak, finişe yakınken el ele tutuşmak lazım. İttifak yapmayıp, karşılıklı kaybettirmenin harakiri olacağını düşünüyorum. Lider değişiminin bu konuda bir imkân yaratacağı açıktır. Anketlerle, ölçme değerlendirmeyle, partimiz örgütlerinin yerelde kurabilecekleri ittifaklara genelden sahip çıkılabilecek bir süreci örüyoruz. Ziyaret ettiğimiz illerde, il ve ilçe başkanlarımızın bölgeye özel ittifak önerilerini not ediyoruz. Bunları da değerlendireceğiz.

 

Savaş ÇOKDUYGULU 

CHP’DE YENİLENME VE DEĞİŞİM VAADİNDE BULUNUYORSUNUZ. GÖREVİ DEVRALMANIZ DURUMUNDA BUNU ESKİ KADROLARLA MI YAPACAKSINIZ, SÜRPRİZ İSİMLER OLACAK MI?

 

 

Özgür ÖZEL

Toplumda ve partimizde siyasette yeni yüzleri görme talebi var. Eski kadrolar olarak tanımlanan kadrolar, hem genel başkanın, hem bizim yanımızda neredeyse eşit dağılmış biçimde. Bizim yanımızda yer alan geçmişte sorumluluk üstlenmiş arkadaşlarımızın görev talebi yok. Ancak genel başkanın yanında bulunanlar, hem genel başkanın hem de kendilerinin görevlerini sürdürmesi gerektiğini düşünüyorlar, bu yönde bir talep ve kararlılıkları var.

Görevi devraldıktan sonra kamuoyunun yakından bildiği, tanıdığı, partili kimlikleri bilinen isimlerle, gençlerle yol yürüyeceğiz.

 

Savaş ÇOKDUYGULU 

MEVCUT YÖNETİM SEÇİM YENİLGİSİ OLMAMIŞ GİBİ DAVRANMAYI TERCİH ETTİ SİZ ALINAN YÜZDE 48 LİK OY ORANINI YENİLGİ OLARAK MI BAŞARI OLARAK MI GÖRÜYORSUNUZ?

 

 

Özgür ÖZEL

Mevcut yönetim, seçim yenilgisinin ardından hiçbir şey olmamış gibi davranmayı, hatta bir seçim yenilgisi olmamış gibi davranmayı tercih etti. Biz de tam bu noktada ayrıştık. Cumhuriyet Halk Partisi’ni yenilgilere hapseden mevcut anlayışı tamamen tersyüz edecek ve bu partinin dinamiklerinden, bu partinin özgücünden bir iktidar alternatifi yaratmak için yola çıktık. Çünkü biliyoruz ki CHP değişirse Türkiye değişir.

 

Savaş ÇOKDUYGULU 

SİZ GENEL BAŞKAN ADAYI OLARAK NELER VADEDİYORSUNUZ?

 

 

Özgür ÖZEL

Ben Cumhuriyet Halk Partisi’ni, Mustafa Kemal Atatürk’ün partisini iktidar yapmayı vadediyorum. Biz bu yola parti içi iktidar için değil, partimizi ülkemizin iktidarına getirmek için çıktık. Bizim mücadelemiz bir kurultay mücadelesi değil, böyle görülmesini istemeyiz. Biz, 31 Mart 2024’te Tayyip Erdoğan’ı ve kadrolarını yenmek için, ilk seçimde Cumhurbaşkanlığını ve Parlamentoyu kazanmak için yol yürüyoruz. Partimizde değişim gerçekleştiğinde, toplumun bize iktidar vizesi vermeye hazır olduğunu görüyoruz.

23 Eki 2023 - 03:34 - Özel


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak 5 Ocak Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan 5 Ocak Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler 5 Ocak Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı 5 Ocak Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.