Oksijenli şifa yuvası

Adana’da sağlık iş kolunda yıllardır şifa dağıtan kurumları arasında önemli bir yere sahip Özel Adana Hiberbarik Oksijen tedavi ve yara bakım merkezi. Kendine özel tıbbi ekipmanlar ile oksijen tedavisini yıllardır başarıyla uygulan merkez bir çok hastaya şifa olmaya devam ediyor. Bağ-Kur, SSK, Emek Sandığı ve Yeşil Kart sahibi hastalara sağlık hizmeti de sunuluyor.

+2
Haber albümü için resme tıklayın

Haber-Fotoğraf: Murat GEGİN


ADANA (5 OCAK) Adana’da sağlık iş kolunda yıllardır şifa dağıtan kurumları arasında önemli bir yere sahip Özel Adana Hiberbarik Oksijen tedavi ve yara bakım merkezi.

Kendine özel tıbbi ekipmanlar ile oksijen tedavisini yıllardır başarıyla uygulan merkez bir çok hastaya şifa olmaya devam ediyor. Bağ-Kur, SSK, Emek Sandığı ve Yeşil Kart sahibi hastalara sağlık hizmeti de sunuluyor.

Özel Adana Hiperbarik Oksijen Tedavi ve Yara bakım merkezi kurucusu ve sorumlusu Uzm. Dr. Özlem Akkoca, 5 Ocak Gazetesi Haber Müdürü Murat Gegin’e özel açıklamalarda bulundu. Yıllardır bir çok hastaya şifa sağladıklarını anlatan Uzm. Dr. Özlem Akkoca, tedavi yöntemi ve uygulanan çalışmalar hakkında şu bilgileri verdi: “Hiperbarik Oksijen tedavisi ile öncelikli olarak enfeksiyonu durdurmak sınırlandırmak amaçlanmaktadır. Enfeksiyon ve nekroz sınırlandıran sonra yeni doku ,hücre oluşumu , bölgede damar oluşumu dokuda canlanma ve yarada kapanma hedeflenmektedir..Hiperbarik oksijen tedavisi yaralarda cerrahi öncesi ve sonrası uygulanmaktadır . Cerrahi öncesi uygulama ile cerrahi sonrası yaranın iyileşmesinde başarı şansı artmaktadır. Cerrahi sonrası seanslara devam edilmektedir. Hastalara direk cerrahi amputasyon uygulandığında amputasyon güldüğünde iyileşme çoğu zaman olmamakta ve o bölgede de dokuda çürüme ve enfeksiyon devam etmektedir. Bu yüzden öncesinde uygulanan Hiperbarik oksijen tedavisi önem taşımaktadır. Benim hastalara önerim cerrahi düşünmeden önce Hiperbarik oksijen tedavisi almaları ve amputasyon olacaklarsa bile bunu en uç noktaya çekip en az zararla atlatacak şekilde yapmalarıdır.  Hiperbarik Oksijen Tedavisi ile yüz güldürücü sonuçlar almaktayız. Merkezimize başvuran diz altı diz üstü  bacak ve ayak amputasyonları önerilmiş birçok hasta amputasyondan kurtulmuş veya en az hasar ile iyileşmiş olup uzuvları ile yaşamaya devam etmektedir.

HİPERBARİK OKSİJEN TEDAVİSİ (HBOT) NEDİR?

Hiperbarik Oksijen Tedavisi (HBOT) bir basınç odasında tümüyle basınç altına alınan hastaya aralıklı olarak %100 oksijen solutmak suretiyle uygulanan medikal bir tedavi yöntemidir. Hasta, oksijeni basınç odasının türüne ve hastanın durumuna göre, maskeden, başlıktan, ortamdan yada endoktrakeal tüpten alabilir.

HİPERBARİK OKSİJEN TEDAVİSİNİN ETKİ MEKANİZMASI

Artan Basıncın Direkt Etkisi:

Böyle - Mariotte fizik kanununa göre, herhangi bir nedenle dokularda veya dolaşımda kabarcık oluştuğunda hasta basınç altına alınırsa kabar­cıkların hacmi ve çapı küçülür.

Bu etkiden atardamar gaz embolisi ve dekompresyon hastalığı (vurgun) durumlarında yararlanılır.

Artan Oksijen Parsiyel Basıncının Etkisi:

Henry Gaz Kanunu uyarınca, sabit sıcaklıkta bir sıvı içinde çözünen gaz miktarı o gazın parsiyel basıncı ile doğru orantılıdır. Hiperbarik Oksijen Tedavisi esnasında solunan oksijenin parsiyel basıncı artacağı için, plazmada çözünen oksijen miktarı da artar. 1 Atmosfer basınçta hava solunurken kanın 100ml.'sinde 0.3ml. olan çözünmüş oksijen miktarı, 3 atmosfer basınçta %100 oksijen solunduğunda 6.8 mİ ye kadar yükselir. Ve enfekte yarada 1 atmosfer basınçta hava solurken;

PaO : 5-20 mmHg iken 3 atmosfer basınçta % 100 O tedavisi ile 800-1100 mmHg' ya çıkar.

Plazmada Artan Çözünmüş Oksijenin Etkileri ile;

Anti Ödem Etki

Hiperbarik Oksijen Tedavisi hipoksi nedeni ile ortaya çıkmış olan kapiller geçirgenliğin Jüzenlenerek ekstravasküler kompartmana sıvı geçişini önler. Venöz lenfatik dönüş artar. Crush, «ompartman sendromu, reperfüzyon hasarı, beyin idemi, yanık gibi olgularda Anti ödem Etkiden yararlanılır.

Yara iyileşmesi hızlanır

Yara iyileşmesi için gereken yara yatağında îkstasellüler matriks birikmesi, anjiyogenez, yeni ioku oluşumu, epitelizasyon gibi bir dizi olay doku )oksijen düzeyine bağımlıdır. Diyabetik yaralarda ibroblast proliferasyonu hipoksi nedeni ile düşüktür. 3ranülasyon dokusu oluşumu yetersizdir.

Kollejenin fibrilleşerek stabilizasyonu ve konnektif dokuyu oluşturabilmesi için gerekli prolin ve lisin hidroksilasyonu moleküler oksijen kullanılarak gerçekleştirilir. Yara kenarındaki sağlam kapillerlerden tomurcuklanma ile başlayan neovaskülarizasyonda ancak konnektif doku oluşmuş ise bunun üzerinde ilerleyebilir ve yara boşluğu granülizasyon dokusu ile dolar. Makrofajlardan anjiyogenesis faktörün ekspresyonu, fibroblast proliferasyonu, kollejen sentezi, salınım ve fibrilleşmesi ve epitelizasyon için doku oksijen basıncının yeterli olması gerekir.

Antitoksik etki

Bakterilerce üretilen toksinler engellenir. Doku oksijeni 250mmHg ye ulaştığı zaman gazlı gangrende görülen clostridium'un ürettiği alfa- toksinin üretimi durur. 300mmHg'nin üzerine çıkan doku oksijen basınçlarında ise clostridium ve diğer anaerob bakteriler üzerinde bakterisit etkilidir.

Karbonmonoksit, siyanit, hidrojen sülfıd, karbon tetraklorit gibi diğer bazı zehirlerle meydana gelen intoksikasyonlarda kullanılır. Hemoglobini CO'den kurtarır. Vücuttan atılımı hızlanır, hücre içi zararlı etkileri engeller.

Bakteriler öldürülür (Antibakteriyel etki)

DOĞRUDAN: Hiperbarik Oksijen Tedavisi mutlak ve fakültatif anaeroblar ile mikroaerofilik aeroblar üzerine doğrudan bakterisit, diğer bazı mikro organizmalara ise bakteriyostatik etkilidir.

Kronik osteomiyelitin en sık rastlanan etkeni olan stafilococus aureus’un yalnızca Hiperbarik Oksijen Tedavisi kullanılarak enfekte kemikten eredike edildiği bilinmektedir.

DOLAYLI: Aminoglikozit, kinolon, vankomisin, teikoplanin, betalaktam antibiyotikler, trimethoprim/sulfametoksazol, antimikotikler gibi antibiyotiklerle sinerjistik etki gösterir. Nötrofillerin oksidatif burst ile aerob bakterileri öldürme kapasitesini yükseltir. Monosit ve makrofajların fonksiyonları optimal düzeye ulaşır. Fagositoz ve mikrobisit etkileri artar.

ÖZETLE HBO TEDAVİSİNİDEN BEKLENEN FAYDALAR:

Doku hipoksisini gidermek,

inflamatuar sitokinlerin üretimini azaltmak,

Antibiyotiklerin etkisini güçlendirmek,

Çeşitli GF'lerin üretimini ve etkinliklerini arttırmak,

Fibroblastik proliferasyonu arttırmak,

Konnektif doku oluşumunu ve neovasküla- rizasyonu destekleyerek granülasyon dokusunun gelişimini sağlamak,

Epitelizasyonu desteklemek,

SOSYAL GÜVENLİK KURUMU (SGK) ile ANLAŞMALI OLARAK YAPTIĞIMIZ TEDAVİLER

Diyabetik, nondiyabetik iyileşmeyen yaralar

Tromboanjitis obliterans-Buerger ülserli Periferik basküler hastalıklar+iyileşmeyen yaralar Venöz ülserler Oekübit ülserler Operasyon sonrası yaralar Kronik refrakter osteomyelit İç eklem protezine bağlı infeksiyon ve inflamatuar reaksiyon İnternal ortopedik protez cihazı, İmpiant ve greftlerinin komplikasyonları Akut osteomyelitler

Amputasyon sonrası enfeksiyon + nekroz

Crush yaralanmaları

Kompartman sentromu

Akut Travmatik iskemiler

Radyasyon nekrozlan

Yumuşak dokunun nekrotizan infeksiyonları

Gazlı gangren

Termal yanıklar         

Retinal arter oklüzyonun

Ani İşitme kaybı

Karbonmonoksit, siyanid zehirlenmeleri

Dekompresyon hastalığı Hava veya gaz empolisi Anoksik ansefalopati Beyin absesi

Tutması şüpheli deri fılepleri ve greftleri Kemiğin idiopatik aseptik nekrozu”

SAĞLIĞIMA BU MERKEZDE KAVUŞTUM

Özel Adana Hiberbarik Oksijen tedavi ve yara bakım merkezine, ilk etapta tedavi gördüğü özel bir hastane doktorlarının önerisi ile geldiğini söyleyen Yener Özdemir isimli hasta ise şunları söyledi: “2022 yılının şubat ayında yaşadığım iş kazası sonrasında bacak ve ayak kısımlarında kırık ve et kaybı oldu, özel bir hastanede tedavim sürerken doktorlarımızın önerisi ile bu kuruma geldim. Tedavi sürecimde doktorlarımız basta olmak üzere tüm ekip arkadaşların yakın ilgisiyle karşılaştım ve kısa sürede rahatsızlığımın düzeldiğini gördüm. Sadece ben değil Şeker gibi işitme kaybı, görme kaybı gibi rahatsızlık dolayısıyla buraya gelen hastaların da kısa zamanda iyileştiğini eski sağlıklarına kavuştuklarına şahit oldum.”

11 Eki 2023 - 01:15 - Özel


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak 5 Ocak Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan 5 Ocak Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler 5 Ocak Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı 5 Ocak Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.