Reklamı Kapat

Kuru Otlar Üstüne filminin oyuncuları 5 Ocak'a konuştu

30'uncu Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali'nin beşinci gününde Nuri Bilge Ceylan’ın uzun metrajlı filmi 'Kuru Otlar Üstüne’ izleyiciyle buluştu. Dünya prömiyeri Cannes Film Festivali'nde gerçekleşen film, Türkiye'de ilk gösterimi Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali'nde yapıldı. İzleyiciler, ESAS 01 BURDA AVM’nin sinema salonunda gösterimi yapılan filme büyük ilgi gösterdi.

Hakan Toytekin
Hakan Toytekin Tüm Haberleri
Kuru Otlar Üstüne filminin oyuncuları 5 Ocak'a konuştu
Kuru Otlar Üstüne filminin oyuncuları 5 Ocak'a konuştu
+5
Haber albümü için resme tıklayın

SEYİRCİ SALONA SIĞMADI 

Salonu dolduran seyirciler, gösterimin ardından, kadrosunda Cannes’da ‘En İyi Kadın Oyuncu’ ödülünü kazanan Merve Dizdar, Deniz Celiloğlu, Musab Ekici gibi isimlerin olduğu filmi uzun süre alkışladı. Film sonrasında gerçekleştirilen söyleşiye gelenler ise kalabalık nedeniyle alana sığmadı. Bazı katılımcılar söyleşiyi dışarıdan takip etti.

5 OCAK'A KONUŞTULAR

‘Kuru Otlar Üstüne’ filminin Türkiye prömiyerinin ardından filmin yönetmeni Nuri Bilge Ceylan, filmde rol alan oyunculardan Merve Dizdar Deniz Celiloğlu, Musab Ekici ve Yazar-Gazeteci-Belgesel Yönetmeni, Altın Koza AŞ. Yürütme Kurulu Üyesi Nebil Özgentürk ve oyuncu Mert Fırat 5 Ocak’a özel açıklamalarda bulundu.

Kuru Otlar Üstüne filminin oyuncuları 5 Ocak'a konuştu

“BENİM İÇİN ADANA ÇOK ÖZEL BİR YER”

Adana’nın çok değerli sanatçı çıkaran kentlerden biri olduğunu söyleyen yönetmen Nuri Bilge Ceylan, "Adana’da filmimin prömiyerini yapmak benim için mutlu verici bir şey. Benim için Adana çok özel bir yer. Bu filmimin başlaması tesadüflerle oldu. ‘Ahlat Ağacı’ filminin senaryosunu birlikte yaptığımız Akın Aksu’nun öğretmenliği kazanıp görev için doğuya gitmesi ile oldu. Akın görevdeyken tuttuğu günlükleri okumam için bana verdi. Başlangıçta film yapmayı düşünmemiştim ama sonra bir denesem mi diye içimde bir duygu geldi. Sonra ufak ufak çalışmaya başlayınca senaryo gelişti ve hazır duruma geldi" dedi.

Kuru Otlar Üstüne filminin oyuncuları 5 Ocak'a konuştu

“HEYECANLI VE MUTLUYUM”

Cannes film festivalinde ‘En İyi Kadın Oyuncu’ ödülünü alan oyuncu Merve Dizdar ile filmi konuştuk, 5 Ocak’a yaptığı açıklamada Dizdar şunları söyledi; "Nuri Bilge Ceylan’ın filminde oynamak inanılmaz bir his. Bu senaryo bir felsefe ve roman gibi yazılmış. Nuri Bilge Ceylan, eşi Ebru Ceylan ve harika cast ekibi ile çalışma fırsatı bulduğum için kendimi çok şanslı hissediyorum. Bu filmde oynadığım için çok heyecanlı ve mutluyum.”

Kuru Otlar Üstüne filminin oyuncuları 5 Ocak'a konuştu

NEBİL ÖZGENTÜRK: ALTIN KOZA ADANA’MIZA BÜYÜK MORAL OLDU

Uluslararası Adana Altın Koza Film Festival için Ocak ayından itibaren hazırlıklara başlandığını ifade eden Nebil Özgentürk; “Bende naçizane memleketime duygusal bağlı olduğum için Zeydan Bey'in davetiyle 4 yıldır, hatta 5'inci yıldır buradayım. Menderes Samancılar ve Timur Savcı ile başladık. Altın Koza AŞ'nin Yürütme Kurulu Üyesiyim. Elimizden geldiğince festivalde 1 hafta boyunca Onur Ödüllerini, sinema gösterimlerini, söyleşi etkinliklerini Adanalılarla, sanatseverlere buluşturmaya çalışıyoruz. 30’uncu Altın Koza Uluslararası Film Festivali bence güzel başladı. Ücretsiz konserler, söyleşiler, konferanslar düzenleniyor. Deprem felaketinden sonra bu festival depremzede vatandaşlarımıza ilaç gibi geldi. İnsanlar sosyalleşmeyi, gülmeyi ve eğlenmeyi maalesef unutmuşlardı. Altın Koza Festivali Adana'mıza büyük moral oldu” dedi.

“FESTİVALDEN ALNIMIZIN AKIYLA ÇIKTIK”

Nuri Bilge Ceylan’ın Cannes Film Festivali'nde ödül aldığını, hemen ardından Altın Koza Film Festivali’ne davet ettiklerini ve Ceylan’ın kırmayıp festivale katıldığını belirten Özgentürk, “Bu festival için çok emek harcandı. Biz İstanbul'da festivale davet ettiğimiz sanatçılarla benimle beraber Menderes Samancılar ve İsmail Timuçin temas kurdu. Kültür Daire Başkanımız Mahmut Bey de çok büyük destek verdi. 30'uncu Altın Koza Film Festivali'nden alnımız akıyla çıktık. Gördüğünüz gibi Onur Ödülü gecesi, sinema gösterimleri, söyleşiler, Büyük Ödül Töreni bütün etkinlikler muhteşem geçti. Nuri Bilge Ceylan'ın yönetmenliği yaptığı film gösterimi ve sonrasında filmde rol alan oyuncuların da söyleşi programı muhteşem geçti. Festivale gelen sanatçı dostlarımız da çok mutlu ayrılıyorlar” diye konuştu.

“YAŞASIN SİNEMA, YAŞASIN ALTIN KOZA”

Onur Ödülü alan Cihan Ünal ile Perhan Kutman'dan tutun da Candan Erçetin'e, Yetkin Dikinciler’e kadar herkesin festivalden memnun ayrıldığını söyleyen Özgentürk; “Burada hiç kimsenin canı sıkılmadı, çok mutlu ayrıldılar. Büyükşehir Belediye Başkanımız Zeydan Karalar ve ekibi seferber oldu. Adana'mızda ev sahipliği sıcaklığı hep var zaten, onu da hissettiler. Organizasyonlarda he zaman zafiyet olabilir, ama sıcaklık ve samimiyet çok önemli. İnsanlar onu gördüler, görüyorlar. Adana halkı da çok kıymet veriyor. Festivalin bütün etkinliklerinde izdiham vardı. Sinema sanat demektir, film izleyen insan adam öldürmez. Altın Koza Film Festivali her sene üstüne koyarak devam ediyor. Bu sene de festivalimiz amacına ulaştı. Yaşasın sinema, yaşasın Altın Koza” ifadesini kullandı.     

Kuru Otlar Üstüne filminin oyuncuları 5 Ocak'a konuştu

DENİZ CELİLOĞLU: ADANA HALKI ÇOK SICAK, ÇOK MİSAFİRPERVER

Ülkemizin değerli festivallerinin birinde, yine ülkemizin değerli yönetmenlerinden birinin filminde yer almanın büyük bir şans olduğunu söyleyen Tiyatro ve Sinema Oyuncusu Deniz Celiloğlu ise; ”Festivallerin hem Türk sinemasına, hem de Türk sanatına olan katkısı yadsınamaz. Adana halkının çok sıcak ve çok misafirperver davranması çok güzel. İnsanı yüreklendiriyor, çünkü insanların önüne çok kırılgan olduğunuz, beğenip beğenmeyecekleri konusunda tedirginlikler yaşadığınız, stres dolu bir şey sunuyorsunuz. Bunun karşılığını alabildiğinizde de o sınavı vermiş, kazanmış bir duyguyla çok iyi hissediyorsunuz kendinizi. Bu akşam da bize öyle hissettirdikleri için hem seyirciye, hem de bütün bu şansı bize veren Nuri Bilge Ceylan Hocama da buradan huzurunuzda çok teşekkür ediyorum” dedi.

“FESTİVALDE EMEĞİ GEÇENLERE TEŞEKKÜR EDİYORUM”

Festivaller sanatçıları bir araya getiren yegane güçlerden biri ve bunların arkasında durduğu için de sorumlulara, yöneticilere ayrıca müteşekkiriz olduğunu sözlerine ekleyen Celiloğlu, “Biz sanatı tek, bireysel şekilde kendi köşemizde yapmaya devam edebiliriz. Fakat festivaller gibi hepimizi bir araya getirecek oluşumlar, paha biçilmez değerler. İnsanlar böyle zor, stresli dönemlerden geçerlerken, bir araya getirici gücü olan festivaller sanat sayesinde bir nebze olsun dertlerini ve sıkıntılarını unutuyor. Festival yönetimi, film gösterimini biletli yaptılar. Bilet satışlarından elde edilecek geliri, deprem mağdurlarına göndermeyi uygun gördüler. Bu da çok anlamlı ve önemli bir girişim oldu. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.   

Kuru Otlar Üstüne filminin oyuncuları 5 Ocak'a konuştu

MERT FIRAT: ALTIN KOZA ÇOK BAŞARILI BİR FESTİVAL

Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’nin çok başarılı bir festival olduğunu ve festivale en az 7-8 kez katıldığını belirten sinema dizi oyuncusu Mert Fırat da, “Bu seneki en heyecanlı seçkilerden biri olmuş. Bütün filmleriyle, jürisiyle, hem de Nuri Bilge Ceylan'ın filminin burada Türkiye prömiyerinin yapıyor olmasının da çok büyük bir değer. Zaten her zaman festivali önemsemiştir Bilge Hocam, tüm yönetmenler gibi. Ben Hatay-Antakyalıyım. Hem Altın Koza AŞ. Yönetimi, hem Adana Büyükşehir Belediyesi, hem de Bilge Hoca aynı anda karar verip filmin prömiyerinden elde edilecek geliri Hatay'daki, bölgedeki depremzedelere bağışladılar” dedi.

“BU TOPRAKLARIN ANLATACAĞI ÇOK HİKÂYE VAR”

Film Kooperatifi ile birlikte Hatay'da yıl boyu Altın Koza Akademisi’nin yapılacağı bir sürecin başlamış olduğu sözlerine ekleyen Fırat, “Bu işin başlatıcısı, sözcüsü olan Altın Koza'ya da ilham veren, destek veren Nuri Bilge Hocama da ve aslında katkı koyan herkese çok çok teşekkür ediyorum. Sadece Adana değil, bölge illerinin yani Gaziantep, Antakya, Mersin, hatta Mardin'e kadar tüm bu bölgenin kültür ve sanata bakış açısı çok zengin. Özellikle Adana'dan çok fazla müzisyen, besteci, söz yazarı, şair, yazar çıkıyor. Hangi birini saysak, bir başkasının hatrı kalır. Bu toprakların anlatacağı çok hikâye var ve çok da güzel hikâyecileri var. Aslında bizim seyircilerimiz aynı zamanda hikâyecilerimiz de. En önemlisi de bu zenginlik hep böyle devam edecek” diye konuştu.       

Kuru Otlar Üstüne filminin oyuncuları 5 Ocak'a konuştu

MUSAB EKİCİ: BU FESTİVAL BİR MORAL OLSUN İSTERİM

2016 yılında Uluslararası Altın Koza Film Festivali’nde 'Babamın Kanatları' filmi ile katıldıklarını ve o sene ödül aldığını ifade eden Oyuncu Musab Ekici, “Şu an kendimi evindeymiş gibi, memleketime dönmüş gibi hissediyorum. Adana'nın bir sıcaklığı var, festivalin de ayrı bir sıcaklığı var. Hem size, hem de festival ekibine çok teşekkür ediyorum. Adana bir deprem felaketi yaşadı, çok büyük acılar çekti. Bu festival umarım Adanalılara iyi gelmiştir, umarım iyi bir moral olmuştur. Biz de 'Kuru Otlar Üstüne' filminin gösterimini yaptık, Nuri Bilge Ceylan Hocamızla. Buradan elde edilen gelir de depremzedelere yardım olarak aktarılacak, umarım bir faydası olur. Hem filmin, hem festivalin umarım herkesin morali için çok güzel bir etkisi ve katkısı olur. Bu festival bir moral olsun isterim” şeklinde konuştu.

“HAYATA BİR ŞEKİLDE TUTUNMAK LAZIM”

Deprem felaketinden sonra herkesin kişisel düzeni bozulduğunu, o düzeni yeniden kurmanın çok zor olduğunu söyleyen Musab Ekici, “İnsanlar hakikaten zor durumda. Bir umut, bir umutlanma gerekiyor ve bunun tek yolu da memleketçe bir araya gelmek, hayata bir şekilde tutunmak. Çok şükür bu ülke de bunu hakikaten gösterdi. Türkiye'nin her yerinde deprem bölgelerine yardım için, yardım edebilmek için uzun uzun kuyruklar oldu. Bunları hepimiz gördük, hepimiz yaşadık. Bu çok güzel bir duygu. Tüm Altın Koza ekibine bu güzel festival için teşekkür ediyorum. Emeklerine sağlık” dedi.      

            

25 Eyl 2023 - 09:46 Adana- Özel

Mahreç  Hakan Toytekin


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak 5 Ocak Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan 5 Ocak Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler 5 Ocak Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı 5 Ocak Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.