Reklamı Kapat

“Kalite ve insan yaşamı hiçbir zaman ucuz değildir”

Serdar Göktekin, “Maalesef şehir planı ve projeler ‘insan için tasarım’ değil ‘para için tasarım’a döndü. Değerler yer değiştirdi. Kalıcı, sanatsal yapılar yerini, maalesef rant için yapılan kalitesiz

Serdar Göktekin, “Maalesef şehir planı ve projeler ‘insan için tasarım’ değil ‘para için tasarım’a döndü. Değerler yer değiştirdi. Kalıcı, sanatsal yapılar yerini, maalesef rant için yapılan kalitesiz ve niteliksiz beton yığınlarına bıraktı” dedi

Kahramanmaraş merkezli yaşanan ve 11 ilde yıkıma sebep olan deprem, Adana’nın Çukurova ilçesinde de yıkıma sebep oldu. Çukurova İlçesinde 11 apartman yıkıldı. Yaşanan bu büyük afette Göktekin Yapının inşaatlarını üstlendiği yapılarda hiçbir sorun yaşanmadı. Devam eden inşaatlarında da bir sorunla karşılaşılmadı. Hatta denetlemeleri koordine eden bir Profesör, Göktekin Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Göktekin’i arayıp “Bugüne kadar gezdiğim en düzenli şantiye ve en kaliteli üretim” diyerek teşekkür etti.
Biz de inşaat projelerini, projelerde neyi önceliklediklerini, Adana’nın mevcut şehir planını ve daha birçok konuyu Serdar Göktekin ile konuştuk.
İşte deprem ve inşaat konularının en çok konuşulduğu bu dönemde Türkiye ve Dünyada en çok kabul gören yeşil bina derecelendirme sistemi LEED sertifikası alabilen Adana’daki ilk ve tek yapı grubu olan Göktekin Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Göktekin’in sorularımıza verdiği yanıtlar:
Göktekin Yapı ne zaman kuruldu kurulurken neyi amaçladınız? Bu güne kadar hangi projelere imza attınız?
Göktekin Yapı Adana’da marka konut iddiasıyla fark yaratma, şehri en iyi şekilde temsil edecek kaliteli ve güvenilir projeler geliştirme hedefiyle 2013 yılında kuruldu. Hayatım boyunca öğrenme arzum ve hep mükemmeli arayan yapım oldu, bu vizyonum markamın kuruluş sürecine de yansıdı.
Göktekin Yapı olarak bugüne kadar ilki G1 ve ardından ise G2 ve G3 konut projelerini gerçekleştirdik. 2021 yılında G4 projemizi tamamladık. Şu anda 3 projemiz eş zamanlı olarak devam etmekte. Göktekin G7 şehrin merkezinde, konforlu ve insanlara geniş yaşam alanları sunan projemiz. Turgut Özal Bulvarında yer alan Göktekin S1 ise dünyaca ünlü mimar Emre Arolat imzası taşıyan benzersiz bir iş merkezi projesi. Bir de yakın zamanda başlayacak yeni bir sınıfı temsil eden Q1 projemiz var . Adana’nın en lüks ve nadide eseri olacak bir proje hazırladık. Ayrıca Göktekin Proje olarak birçok sanayi projesinde de büyük markalarla partnerlik yaptık. Projelerini inşa ettik.
Adana hak ettiği gibi kentleşebildi mi? Adana’yı mevcuttaki şehir planıyla nasıl değerlendiriyorsunuz?
Net bir ifadeyle Adana şehrinin kentsel gelişimi, inşaat üretme becerisi, dizayn yeteneği beklentilerin gerisinde. Bu durum hem konut hem de ticari gayrimenkul projeleri için geçerli.
Şehrin en güzel yerleri, doğal ve organik şehirleşme ürünü olan eski yerleşkeler.
Maalesef şehir planı ve projeler ‘insan için tasarım’ değil ‘para için tasarım’a döndü. Değerler yer değiştirdi. Kalıcı, sanatsal yapılar yerini, maalesef rant için yapılan kalitesiz ve niteliksiz beton yığınlarına bıraktı.
Yani şehir genişliyor. Fakat bu genişleme planlı, organize ve estetik değil.
Bir kenti inşa ederken öncelik nelere verilmeli sizce?
Tartışmasız merkezde insan olmalı. İnsan odaklı ve doğa odaklı olmalı. İnsan ve doğayı dikkate almayan bir kent planlaması huzur veren, konfor sağlayan ve sağlıklı bir yaşam ortamı sunamaz.
Göktekin Yapı inşaat sektöründe kendini nasıl konumlandırıyor nerede görüyor?
2013’te bu markayı oluştururken de aklımda aynı iddia vardı bugün de var: hizmet eden olmak!
Para odaklı çalışmayı değil, iyiliğin temsilcisi olmayı önemsedik. İnşaat çok katmanlı bir üretim ve her geçen gün kalite düşüyor, maliyet artıyor. Bu da sektörü kötü yönde etkiliyor, kolaya kaçılmasına neden oluyor. Biz bunlarla mücadele edip iyiliği temsil etmeyi, nitelikli yapılar üretmeyi önceliklendirdik bunu misyonumuza da ekledik. Örneğin; bir arabanın cam tavanı 3-4 farklı malzemeden oluşmasına rağmen en ucuz araçta bile su alır mı diye kaygılanmıyoruz. Ama evlerde bundan kaygılanıyoruz.
Projelerinizde neye odaklanıyorsunuz? Projelerinizde en çok neye önem veriyorsunuz? Göktekin Yapı’nın müşterilerine sağladığı ya da vaat ettiği şey nedir?
Güzellik, estetik, iyi tasarım, doğa ve sanatı içine alan ekosistemler üretmeye odaklanıyoruz. Projelerimizde LEED sertifikası alıyor; projelerimizi bu evrensel ilkeleri de dikkate alarak geliştiriyoruz. Güneş panelleri kullanıyoruz. Bizlerden daha uzun yaşayacak eserler inşa etmek tek önceliğimiz diyebilirim. (LEED sertifikası, Türkiye ve Dünyada en çok kabul gören yeşil bina derecelendirme sistemidir.)
Dairelerinizin fiyatı piyasa koşullarının üzerinde bunun sebebi nedir?
Aslında piyasa ucuz biz pahalı değiliz. Temel ve toprak perde izolasyonu, yönetmelikler, standartlar ve çevre sertifikalarına uyum, dayanıklılık, iyi mimari tasarım, kaliteden ödün vermemenin bir bedeli var. Biz bunları yapıyoruz. Yapmayanlar doğal olarak ucuz. Bizce kalite ve insan yaşamı hiçbir zaman ucuz değildir.
11 ili kapsayan ve yüz yılın felaketi olan depremde Adana da depremzede bir il oldu, sizin projelerinizde hasar gören yapı oldu mu hiç? Sebebi nedir?
Maalesef bu felaketten şehrimiz de ağır yara aldı. Şu anda Adana’da 650 ağır hasarlı yıkılacak 1500 orta hasarlı bina var. Şu an detaylarından emin olmamakla beraber bunların bir kısmı depremden dolayı bu hale gelmedi. Öncesinde de sorunları vardı.
Çok şükür hiçbir projemizde yaşamı engelleyen bir hasar yok. Bu arada bildiğiniz gibi devam eden projeler durduruldu ve bu projeleri değerli hocalarımız inceliyor. Salı günü bu denetlemeleri koordine eden bir profesör hocamız aradı ve bizi kutlayıp teşekkür etti. Onun ağzından “Bugüne kadar gezdiğim en düzenli şantiye ve en kaliteli üretim” sözünü duymak bizi mutlu etti, gururlandırdı. İşte Göktekin Yapı için en büyük mükafat budur.
Göktekin Yapının Misyon ve vizyonu hakkında bilgi verir misiniz?
Göktekin Yapı müşterileri, çalışanları ve toplum için faydalı ve güvenilir işler yapmayı önemseyen ve nitelikli üst yapı projelerinde Türkiye lideri olmayı hedefleyen bir markadır. Cevaplarımız takip ettiğimiz ve inandığımız bu misyonun uygulamalarıdır.
Depremden sonra daire mi müstakil ev mi sorusu gündemde... Bu konuda düşünceniz ve yorumuz nasıl?
Yönetmeliklere uygun, akıl ve bilimle geliştirilmiş ve üretilmiş her proje güvenilirdir. Kaygıyla ve endişeyle müstakil yapılara bir yönelim var. Ancak birçok villanın da temel izolasyonu eksikliği ve tasarımda bilime ve akla uyulmamış olması nedeniyle ciddi sorunları olduğunu görüyoruz. İnsanlar korkuyla değmeyecek villalara çok paralar verdiler ve maalesef panik, şok ve korku aklın ve mantığın önüne geçmeye neden oldu. Kibrit kutusu gibi küçük ve kalitesiz evlere servetler ödeniyor.
Bir daire hem güvenli hem de lüks-konforlu olabilir mi? Adana’da bu konuda ne eksik?
Bence bir konutun, bir projenin güvenli ve kaliteli olması tek öncelik olmalı ve bu bir bütündür zaten. Bu altyapı yani bu temel sağlam olduktan sonra lüksün de bir sınırı yok. Adana’da çok az da olsa güvenli ve kaliteli yapılar, kendi standartlarını oturtmuş firmalar var. Ancak Londra’da, Paris’te, Dubai’de yapılmış eserler gibi dünya standartlarında kaliteye sahip ve lüks bir proje Adana’da bugüne kadar yapılmadı. Yeni projemiz Q1 de bu iddiayla geliyor.
Bina değil şehirde iz bırakan kalıcı eserler inşa ettiğinizi ifade ediyorsunuz. Sırada ne var, aktif olarak hangi proje üzerinde çalışıyorsunuz?
Şu anda devam etmekte olan konut projemiz G7 şehrin merkezinde, insanların sığmak zorunda bırakılmadığı geniş ve daha yaşanabilir mekanlar sunan bir proje.
Dünyaca ünlü mimar Emre Arolat imzasını taşıyan Göktekin S1 İş Merkezi projemiz ise Turgut Özal Bulvarında kalıcı bir eser olsun, orijinal olsun ve şehrin sembollerinden olsun diye geliştirdiğimiz bir proje. Zaten bu arzu ve heyecan da başta Emre Arolat olmak üzere tüm kıymetli partnerlerimizi bu projede yer almaya istekli hale getirdi. Bu eseri geliştiren takımda olmak para kazanmaktan çok daha değerli bir motivasyon sağladı bizlere.
Toplam kalite ve toplam değer temelli Q1 daha önce de bahsettiğim gibi Londra’da, Paris’te, Dubai’de yapılmış eserler gibi dünya standartlarında kaliteye sahip ve lüks bir proje. Apartmanda villadan daha konforlu ve kullanışlı alanlar çözümledik.
Geliştirdiğiniz ve yakın zamanda lanse edeceğiniz Q1 projesi, Adana tarihinin en iddialı ve yüksek fiyatlı markalı konutu olacak. Böyle bir projeyi 3 büyükşehirde de inşa edebilirdiniz. Neden Adana?
Çünkü bu şehir için derdimiz var. Biz Adana’da büyüdük Adana bölgenin ticaret merkezi, eğlence merkezi, alışveriş merkeziydi gurur duyuyorduk ve övünüyorduk ama maalesef bu roller zaman içinde çevre illere kaptırıldı. Biz kendi adımıza kendi işimizde şehre bir cazibe oluşturmak istiyoruz. Kendi adımıza şehrin iddiasını arttırmaya çalışıyoruz.
Bu arada bu yeni bir şey değil kurulduğumuz günden beri bu amaçla çalışıyoruz. Önceki projelerimizde de bunun izleri var.

14 Mar 2023 - 23:37 - Özel


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak 5 Ocak Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan 5 Ocak Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler 5 Ocak Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı 5 Ocak Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.