Yeni nesile veda

29/06/2019 23:36 1176

 

Adana’da 6 ay önce “Yeni Nesil Gazetecilik” programı başlatıldı ve sonrasında 20 küsür kişi çeşitli gazeteler, televizyonlar ve ajanslarda istihdam edildi. Sonrasında olanlara ise yakında tanıklık ettik.

Bu istihdam edilenlerin birçoğu üniversite mezunu genç arkadaşlardı. Hepsinin kitap okumuşluğu, birçok konu hakkında bilgisi vardı. Hiçbir şey olmasa bile “gençlikleri vardı” değil mi ?

Evet bu gençler birçok insanın gözüne battı. Onlara mesleği öğretip yol göstereceklerine sürekli eleştirmeyi, morallerini bozmayı tercih ettiler. “Sizden gazeteci olmaz mı” diyen, “Bizden çok maaş alıyorsunuz” diyene “Siz çömezsinize”  kadar dinozorlaşmış zihniyetleriyle bu gençlerin önünü tıkamak için elinden gelen her şeyi yaptılar.

Hatta bir gazete patronu bu gençlerden birine o kadar çok iş yükleyip, sürekli bağırarak canında bezdirdi. Ben bunu yazıyorum siz o patronun kim olduğunu elbet öğrenirsiniz. Çalışanına bağırmak patronluk yapmak değil kendini iyi ifade etmemenin, sinirlerine sahip çıkamamanın göstergesidir.

Devam edelim… Bir gazeteci var mesela gittiği her yerde eleştirip duruyormuş. Neden mi ? Heralde burayı dünyanın merkezi sanıyor. Kendisini en iyi gazeteci görüp, birilerinin elinden tutmak yerine piyasadan silinmelerini istiyor. . Şimdi onu burada dikkate alıyorum ama almasak daha iyi olur. Gazetecilik anlayışı değişiyor ve bu gençler artık teknolojiye daha hakim. Mesele yalnızca haber yazmanın dışında artık. Oyun farklı kuruluyor ve bu gençler bunu daha iyi biliyor

Bu meslekte kimseye güvenmemeyi zamanla öğreniyorsunuz çünkü herkes kendi yerinin gitmesinden endişe duyuyor. Bu gençler ise birbirlerine yardım ettikleri gibi her zaman meslek büyüklerine saygı duydular.

Bu kadar kötülüğün içinde tutunacak birkaç insan var elbette. Gittiği bütün her yerde “bizim muhabir arkadaşımız” diyerek tanıştıran ve her zaman destek olan, daha iyiye gitmelerini isteyen… Hatalarını düzelten “haberleri okumuyorsunuz daha dikkatli olmalısınız” diyerek daha iyisini yapmalarını teşvik eden de…

Gittiği her haberde bu genç arkadaşları arayan, onlara haberlere göre nasıl fotoğraf çekmeleri gerektiğini anlatan, her zaman bir abi gibi davranan da var. Bu kişi yıllarca bilinmiş bir kurumda da çalışmış ama egosuyla değil insanlığıyla hareket ediyor.

Hatta biri var içlerinde (Kolası elinden hiç eksik olmayan) bu çocukların sözleşmelerinin uzamadığını öğrenince gözleri dolmuş çeşitli yerleri arayarak bu sorunun çözülmesini istemiştir.

Bizi daha iyiye,  egosuyla davranan değil insanlığıyla hareket eden kişiler götürecek. Bu mesleği etik ilkelerin dışına taşıyanlar mesleğe sıkıca sarılmak isteyenleri itmeye çalışıyorlar ama bilmiyorlar ki onlar çoktan çemberin dışındalar.

Son söz olarak, İş-Kur ve Basın İlan Kurumu bu programı 9 ay olarak planlamış ama 6 aydan sonra uzatmamışlardır. Şimdi sektörde bu gençleri istemeyenler sevinebilirler.

Gençliğiniz var çocuklar ve siz en güzel yerlere geleceksiniz…