Yayalara ilk geçiş hakkı

16/02/2019 15:37 923

 

Geçen yıl, trafik kanunun 74. Maddesinde değişikliğe gidildi. Böylece yayalara ilk geçiş hakkı getirildi.74. madde kapsamında ise ‘’Sürücüler, görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışları ile yaya veya okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamak, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermek zorundadırlar.’’ Yani bu maddenin anlamı bir yaya, yaya yolunda karşıdan karşıya geçerken artık arabalar durmak zorunda.

Geçtiğimiz günlerde ise ‘’Öncelik hayatın, Öncelik yayanın’’ sloganı ile bir kampanya başlatıldı ve bu kampanya 81 ilde eş zamanlı olarak düzenlendi. Amaç trafikte yaya önceliğini vurgulamak ve bu bilinci topluma aşılamak.

Geçtiğimiz günlerde ise yaya yollarında insanlar polis eşliğinde karşıdan karşıya geçtiler. Bu uygulamaya bende katıldım. Polis eşliğinde karşıdan karşıya geçtik. Kendi adıma söyleyecek olursam ben bu uygulamanın başlamasından oldukça memnunum.

Bu uygulamatoplumda bilinçli bir neslin yetişmesine de katkıda bulunacak. Çünkü kurallara uyan bir toplumda yaşamak saygı ve düzeni de beraberinde getirecektir.

Araba kullanırken yaya geçitlerinde artık daha dikkatli olmaya başladım. Yaya geçitlerinde mutlaka ayağımı çekiyorum ve frene basıyorum. Özellikle bir yaya geçiyor mu ya da yaya geçmeye hazırlanıyor mu diye kontrol ediyorum. Her şeyin çaresi bulunur elbet ancak trafikte hataya yer yok. 

Aslındaher şeyin başı empati yolu ile düşünmekten geçiyor çünkü empati yaparak düşünürsek kolay bir şekilde bir bilinç oluşabilir toplumumuzda. Sonuç olarak varacağımız yer kaçmıyor. 10 saniye boyunca yaya yolunda durup vatandaşlara yol verdiğimizde kaçıracağımız veya geç kalacağımız bir durum da olmayacaktır.

Kaza istatistiklerine baktığımızda kazaların çocuğunu dikkatsizlik oluşturuyor. Özellikle arabalar yaya yollarında frene basmak yerine gaza basmayı tercih ettikleri için kazalar meydana geliyor. Bu farkındalığı yarattığımız takdirde kazaların da önüne geçmiş oluruz.

Birde bu kurala uymamanın bir cezası var. Yayalara ilk geçiş hakkı önceliği kapsamında bu maddeye uymayan sürücüler 488 Türk lirası idari para cezası ile cezalandırılacaklar.

Dediğim gibi hiçbir yere geç kalmıyoruz ve öncelik hayatın diyoruz. Topluma bu kültürü aşılamak hepimizin elinde. Dikkatli ve saygılı olursak trafik kazalarının önüne geçebiliriz. Haftaya görüşmek üzere!