YARDIM VE İYİLİK

13/05/2018 23:09 264

 Ömür; sayılı nefeslerden ibaret, beşikle mezar arasında geçen, süresini bilemediğimiz, bir zaman dilimi.  Ömrümüz hep sınavlarla ve mücadelelerle geçiyor. Kazananı da var, kaybedeni de.

         Evrende, yaşamda durağan olan hiçbir şey yok, devamlı hareket ve de evrim var. Buna uyamayanlar, cezasını çekiyor, çürüyüp, eriyor.

         Yaşamda bir hedef, bir amaç olmalı. Aksi halde, su üstünde yüzen saman parçaları gibi, savrulup gideriz.

         Kişi asla toplumdan kopmamalı. Koparsa, dışlanır, yalnız kalır, yararlı bir şey yapamaz. Boşa tüketir ömrünü. Bunların çoğu, kendisiyle barışık değildir, bencildir, mutsuzdur.

Yaşlı, yoksul ve de hasta olanların ihtiyacı vardır yardıma. Onlara el uzatılmalı, ilgilenmeli, her türlü ihtiyaçlarını karşılamalı.

Yardımlar, kişiselde olur, kurumlar aracı ile de. 

Ömrünü iyiliğe ve yardıma adamış, azda olsa erdemli insanlar var. Böyleleri fedakarlık duyguları ile doludur. Çoğu, akıl ve hikmet sahibidir. İnsanlarla iyi ilişkiler kurar, güzel konuşur, kimseyi kırmaz, sıkıntıda olanların, yardımına koşar. Çaresizlere çare arar ve de çare bulur.

Böyle erdemli insanlar, haset-kin-nefret-intikam gibi kötü hisler taşımaz. Adildir, sözlerinin eridir, barıştan ve huzurdan yanadır.

Yaşam geçici, kısa. Kalıcı olanlar eserlerimiz, hayırlı işlerimiz ve bıraktığımız iyi bir isim.

Her fırsatta yardımı ilke edinelim. İyilik yaptıklarımızın bir tebessümü, bize mutluluk verir ve de her türlü zahmeti unutturur. Aramak, sormak, ilgilenmek, teselli etmek, yol göstermekte bir yardımdır, bir iyiliktir.

İbn-i Sina’ya göre, iyiliğin şartı beştir. Tez olmalı, gizli olmalı, gözde büyütülmemeli, sürekli olmalı, yerini bulmalı.

Bende dörtlüklerimde şunu demişim:

Çekinme, yap iyilik

Teşekküre değer

Tüm iyiliklerin

Sonunda sana döner