Topa sahip olalım…

03/10/2019 00:56 1124

Dikkat ediyorsanız Teknik Direktör Uğur Tütüneker, göreve geldiği andan itibaren ‘topa sahip olmamız gerekiyor’ diyor…Ve ayrıca ‘mantalitemden vazgeçmem…’  diye ekliyor.

Aslında Uğur hoca fazlaca bir şey istemiyor. Futbolcuların yapacağı  normal süreci tamamlayıp biraz daha pas oyununa geçip hocanın isteklerini yerine getirmek.

Uğur hoca geldiğinden itibaren tabi ki değişiklikler oldu. Öncelikle bekleyen değil üçüncü bölgede rakibi hataya zorlayan ve bunun devamında pozisyonlar üreten bir Demirspor’u izliyoruz. Bu durum Adanaspor derbi maçından itibaren böyle.  Bursa maçında fazlasıyla oldu ve Altınordu karşılaşmasında ise çok net görüldü.

Altınordu gibi bu ligin en çok dirençli, pas yapmayı seven  ve çok koşan takımına üçüncü bölgede baskı kurmak her takımın  özelliği olmasa gerek.  Baskının yanı sıra ilk 45 dakikada Adana Demirspor, Altınordu’ya neredeyse nefes aldırmadı. Bulduğu tek golün yanı sıra  Samed ve diğer oyuncuların kaçırdığı bir çok pozisyon var. Hatta sayılmayan yani ofsayt gerekçesiyle iptal edilen Demirspor’un golü de var.

Tabi bu süreç ikinci yarıda biraz daha aşağıda kaldı. 2-0’dan sonra özellikle bu çok bariz görüldü. Tabi bunu yorgunluğa, rakip kaleye tek taraflı gitmeye ve orta sahanın direncinin düşmesine bağlayabiliriz.  Zira, Mavi-Lacivertliler belli bir süre kesintisiz tempo yaptı.

Adana Demirspor’da elbet taşlar yerine  oturuyor.  Bu süreç içerisinde  tüm oyuncuların bu anlamda katılımcı olması şart. Takım gibi oynamak apayrı bir konu. Bursaspor maçında neredeyse 80 dakika keyifle bunu izledik. Altınordu maçında en azından 70 dakika olsa çok farklı olurdu.  Buradaki asıl durum yabancı oyuncularınızdan henüz faydalanacak  durumda  olmamamızdır.  En azından Traore gibi Carayol gibi oyuncuların artık devreye girmesi gerekir. Koseçki’nin henüz sakatlığı sürüyor.  

Dolayısıyla Demirspor’un bu haftaki rakibi Menemenspor’un 6 yabancısının bulunduğu ve  en son maçında üç yabancısını oynattığına vurgu yapabiliriz. Adana Demirspor’un da bir an önce yabancı oyuncuları hazır hale getirmesi  şart. Zira, lig çok uzun maraton. Hepsine ihtiyaç  olacak.

Topla birlikte mutluluğa da seri bir şekilde sahip olmamız gerekiyor. Başarı, seri galibiyetlerden geçiyor…