Titiz çalışma…

11/06/2019 23:42 1681

Adana Demirspor geçtiğimiz sezon önemli bir süreç yaşadı.

4 Temmuz tarihinde kongreyle Murat Sancak  döneminin başlaması ve devamında önce kulübün daha sonra da takımın ayağa kalkması tabi ki önemliydi. Camia her şeyden önemlisi kalıplaşmış düzenin son bulmasıyla memnuniyetini hala dile getiriyor.

Kalıplaşmış düzenden kasıt, hemen her sezon öne gelen maddi sıkıntı süreçlerinden söz ediyor. Transfer tabelasının kaldırılamama korkusu, eksi puanla başla endişesi hep camianın beynine adeta yer etti.  Hep bu korkular yaşandı. Biliyorsunuz Başkan Murat Sancak gelmeden önce de iki sezon peş peşe küme düşme tehlikesi yaşandı. Demirspor, Sedat Sözlü’nün son döneminde son maçta, Mehmet Gökoğlu döneminde ise ligin bitimine iki hafta kala ligde kalmayı başardı. Bunun korkusunu yaşamak bile camiada tahribata neden oluyor. Biliyorsunuz kötü biten maçların ardından kırılan koltukların sahaya atılması, yönetimlerin protokolde ağır sözlere maruz kalmaları bahsettiğim gidişatın eseridir.  Taraftar isimlerden ziyade gidişatın getirdiği durumları hep protesto etti. Tabi ikincisinde yönetimlerin yönetme şekli de hep protestoların ana kaynağı oldu.

Halbuki Murat Sancak başkanlığındaki Adana Demirspor’da iç sahada bir çok kez kötü sonuçlar aldı ama en küçük sıkıntı yaşanmadı. Nedeni ise Başkan Sancak’ın doğru yönetme çabasını gördü insanlar.  İçeride Elazığspor yenilgisi çok ağırdı. Adanaspor beraberliği, Giresun beraberliği hemen hepsi birbirinin benzeri.

Sonuçta Başkan Murat Sancak’a duyulan bir güven var. Onun gösterdiği çabanın farkında camia.

Gelmek istediğim nokta  tüm herkes geçtiğimiz sezona dair artıları eksileri hep gördü. Başkanın büyük çabasına rağmen takım yarı finalin rövanş maçından sonra ligi bitirdi. Bu çabaya futbolcular biraz daha iştirak edebilseler ve rövanş maçında daha dikkatli olsalar olası final maçına tüm Demirsporlular gidecekti. Belki de Demirspor şampiyon olacaktı.

Tabi geçen sezona dair Demirspor orta sahadan çok çekti. Bir türlü istikrar sağlanamadı. Halbuki bakıldığında futbolun doğasında olan kural, maçlar orta sahada kazınılır. En yakın örnek Demirspor’un son şampiyonluğudur. O takımın orta sahasında İlhan Aydoğdu ile  Hasan Emre Balcı oynuyordu ve rakipleri adeta hırpalıyorlardı.  Sonucunda şampiyonluk geldi. Geçen sezona baktığımızda  Genel Traore oynadı. Yanında ise Galip Güzel, sonrasında Erdal ve başka isimler de forma giydi.  Ne yazık ki Traore de dahil bir istikrar sağlanamadı. Bu ifadelerimi santrafor bölgesi için de kullanabilirim. Kanatlar içinde aynı şekilde.

Kısacası başarı adına genel bir istikrar sağlanamadı.  İkinci yarıda sakatlıklar da takımın belini büken diğer olumsuzluktu. Bir de kart cezalılarını da eklersek  teknik direktör Ümit Özat’ın elini zayıflattı diyebiliriz.

Sonucunda camianın biraz daha sabırlı olması gerekiyor. Genel olarak Başkan Murat Sancak, Teknik Direktör Ümit Özat ve Metin Korkmaz, transferlerle ilgili çalışmalarını yürütüyor. Eminim ki yapılamayanlar üzerinde gidiyorlar. Yani sezonda iyi bir takım izleyeceğimizi düşünüyor ve inanıyorum.