TAKIM OLMAYA BAŞLADIK

17/10/2017 02:16 1343

Adana Demirspor 3 maçta 7 puan alarak çıkış trentini devam ettiriyor. Saha ve seyircisinin önünde oynadığı maçlardan alınacak 3 puanlar Adana Demirspor’u hedefine ulaştıracaktır. Ancak deplasman maçlarından da en azından 1er puan alması gerekiyor.

Ligin boyu uzadıkça “sistem oturuyor” futbolcular sahada birbirlerini daha iyi tanımaya başladılar. Hangi pozisyonda hangi futbolcunun nerede olmasını ezberlerine yazmaya başlamışlar. Bu bir takım için son derece önemli. Yeni kurulan takımların sancılı günleri olur, ancak bunu ne kadar az bir zamanda aşarsan hedefine işte o zaman emin adımlar ile ilerlersin.

Yiğitcan gibi tecrübeli bir futbolcunun maçın başlarında yaptığı hareket ile gördüğü sarı kart lüzumsuz ve gereksizdi. Kalan dakikalarda daha temkinli oynamak zorunda kaldı.

Mendy mükemmel bir futbolcu, topla buluşacağı yerleri iyi biliyor ve nasıl adam geçileceğini çok iyi biliyor. Rakibin kör tarafından yaptığı hamleler ile rakibini ekarte ediyor ve sonuca gidiyor. Yeter ki bu futbolcuyu ileride topla buluştur, gerisine karışma.

Atabey’in ilk yarının sonlarına doğru kaçırdığı gollük pozisyon bizim için şanssızlık Eskişehir için şanstı.

Topla oynama oranına baktığınızda Adana Demirspor %34 Eskişehirspor %66 idi. Ben bu tip araştırmalara kafamı takmam. Bir takım enine oynayarak top gezdirirse oranı yükseliyor. Eskişehirspor oynadığı futbol ile neticeye gitmesi zor idi. Hatta Adana Demirspor daha farklı bir skor ile maçı kazanabilirdi.

Maçın ikinci yarısında Eskişehirspor teknik direktörü Yücel İldiz, Semih Şentürk’ü oyuna alarak çift santrafor oynayarak gol yollarında etkili olmak istedi. Ancak umduğunu bulamadı.

Maçın hakemi Arda Kardeşler fena maç yönetmese de Kaan Kanat’ın Erhan’a yaptığı hareket kırmızı kart idi. Bunu es geçmesine şaşırdım. Karşılaşmanın 63. Dakikasında Yiğit İncedemir attığı gol ile takımına ne derecede faydalı bir futbolcu olduğunu ispatladı.

Abdulkadir son derece yetenekli bir futbolcu ancak takım için oynamasını öğrenmesi gerekiyor. Yapılacak hataların telafisinin olmayacağını bilmesi gerekir. Bir golün ne kadar önemli olduğunun bilincini kafasına yazsın. Maçın 70. Dakikasında rakibinden çok iyi sıyrıldı, sağ tarafında arkadaşı son derece müsaitken kaleye vurması takımını bir golden etti.

Takım olarak iyi yoldayız. Bütün futbolcular ellerinden geleni yapmaya çalıştılar. Daha fazlasını yaptıkları zaman hedefe ulaşacaklardır. Ben her yazımda teknik direktör Giray Bulak’a güvenin, zamana ihtiyacı var bu zamanı ona verin demiştim. Yeni kurulan takımlarda muhakkak sıkıntılı zamanlar olur. Bunu aşmak ve hedefe ulaşmak kolay olmuyor.

Muhteşem Adana Demirspor taraftarının kardeş taraftar olarak gördüğü Eskişehirli taraftarlar ile diyalogları beni son derece memnun etti, işte sporun anlamı bu “dostluk ve kardeşlik.”