SUSUZ BİR DÜNYADA BİZLER DE VAR OLAMAYIZ

13/04/2019 21:15 1033

 

Su, evrenin ve bütün canlıların en çok ihtiyaç duyduğu enerji kaynağı.Dünya’da ortalama 1,4 milyar kilometre küp su bulunuyor. Ancak su, enerji kaynağı olmasının yanı sıra bizim için hayati öneme sahip. Özellikle yetişkin bir erkeğin vücudunun %70’ini, kadınların ise yaklaşık % 50’sini oluşturduğunu düşünecek olursak bu nimeti daha iyi anlayabiliriz.

Sayısal verilere göre, dünyadaki suyun %97’si tuzlu su. Bunun geriye kalan %3’lük kısmı sadece tatlı su ve bunlarında %70’e yakın kısmı buzul. Aynı zamanda yaklaşık %30 oranında yeraltı suyu bulunuyor. Geri kalan kısmı ise, bu oldukça az bir oran, bizim kullanımımızda veya yeryüzünde göller, nehirler ve akarsulardan oluşmakta.

Özellikle BM ve OECD gibi uluslararası örgütler su konusunda oldukça kapsamlı çalışmalar yapmakta. Aslında oldukça ilginç detaylar ortaya çıkaran bazı veriler de bize sunuyorlar. Birleşmiş Milletler verilerine göre, 1 milyar insan temiz suya ulaşmada zorluk çekiyor. Her 8 çocuktan biri temiz suya ulaşamamanın yanı sıra kirli sudan dolayı ölüm oranları gün geçtikçe artıyor. Temiz suya ulaşamayan insan sayısı yaklaşık 2.8 milyar.

Son yıllarda suyun azlığı, ulaşımı, temizliği yanında ülkeler arasındaki su sorunundan kaynaklanan bazı durumlarda artma eğilimi içerisinde. Aslında bu da suyun kullanımından kaynaklanıyor. Şöyle ki, suyun kullanımı ülkelerde 3 ana başlık altında; suyun %74’e yakın kısmı tarımda kullanılırken geri kalan kısmı ise ev ve endüstriyel amaçlar için kullanılıyor.

Bu kadar verilerin ışığında suyun önemini kavramak daha kolay oluyor. Su olmadan bir hayat düşünülemezken, bunu korumamız sürdürebilir bir noktaya getirmemiz gerekiyor. Su ,evrenin yaradılışından dolayı ekosistem içerisinde kendini yenileyebilir ancak son yıllarda iklim değişiklikleri, kuraklık, buharlaşma ve aşırı kullanım, kirletme gibi insani faktörlerden dolayı azalma eğiliminde.

Doğayı, çevreyi ve insanlığın en vazgeçilmez yapı taşı olan suyu korumak için farkındalığı arttırmamız gerekiyor. Devletler, su politikalarını iyi belirlemeli ve özellikle su tasarrufu konusunda önemli atılımlar yapmalı. Özellikle yağmur suyu depolama sistemlerini dünya çapında yaygınlaştırılarak suyun döngüsel sürecine katkı sağlayabiliriz. Bizler bu toplumun bir ferdi olarak suyun kullanımını azaltmak için çeşitli önemler alabiliriz. Doğanın bize getirdiği nimetlere sırtımızı çevirmemeliyiz hatta bu nimetleri korumak için elimizden geleni yapmalıyız. Unutmayalım, susuz bir dünyada bizler de var olamayız.