Suriyeli gerçeği

10/09/2018 01:34 1497

 

Sonda  söyleyeceğimi başta söylemeliyim… Artık Suriyelilerden gına geldi. Suriyedeki iç savaştan kaçan ne idüğü belirsiz 3.5 milyon Suriyeli içimize girdi. Kaçak yollardan gelenleri önüne geçibilmek için Suriye sınırına TOKİ tarafından 3 metre yüksekliğinde 538 kilometre üstü jilet tellerle örtülü duvar yapıldı. Ancak Suriyelilerin bunu da aştığı ortaya çıktı.

Adana’da 200 bine yakın Suriyeli var…

Kendi bakkalları, pastanesi, dönerci dükkanları, manavı, kasabı Vs. Vs hepsi var mı var… Ucuz iş günücünü oluşturuyorlar mı evet oluşturuyorlar. Adamlar Adana’da kaçak iş yeri kuruyor, kimsenin sesi soluğu çıkmıyor. Türkiye genelinde  kayıt dışı faaliyet gösteren 15 binden fazla Suriyeli şirket olduğu söyleniyor.  Şirket kaçak, hal böyle olunca çalışanda kaçak… Vergi ödeme desen hak getire… Adamlara herşey bedava, okul, hastane, ulaşım, ders kitapları… Say, say bitmiyor…

Haaa unutmadan 3.5 milyon Suriyelinin üzerine bir milyon Suriyelinin daha geleceği söyleniyor…

Ne diyeyim, cümleten hayırlı işler!

***

Tebrikler Can dayı

O, Büyükşehir Belediye Meclisini takip eden gazetecilerin ‘Can dayısıdır’  meclise gelen tüm gazetecilerle yakından ilgilenir. Halini hatırını sorar, yıllardır kimse ondan incinmemiştir. Aksine hep iyiliğini, yakınlığını görmüştür. Her zaman güler yüzlüdür, samimidir, içtendir Can Dayı… Zabıta haftası dolayısıyla  düzenlenen bir etkinlikte Can Dayı yılın Amiri seçilmiş. Hak etmedi desek yalan olur plaketini ise Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü’nün elinden almış.  Yakışan olmuş… basın emekçilerinin Can Dayısını kutluyorum.

***

Projeler Meydanda, Mutluluk Seyhan’da

Seyhan Belediyesi, yine yapacağını yapmış… Seyhan belli başlı köşelerine “Mutluluğunuzu Gardrobunuzda saklamayın… Paylaşmak Mutluluktur” temasıyla ayakkabı ve giysi kumbarası koymuş… Gerçekten de güzel bir proje, umarım amacına da ulaşır… Ayakkabı ve Giysi Kumbarasını görünce yıllar öncesine gittim. Özellikle kenar mahallede büyüyenler iyi bilir eskiden ‘Seleciler’ vardı… hatta ‘Selici geldi bacıııııım, Seleci’ diye bağırır hane sahiplerinden eskimiş ne varsa alır yerine çamaşır, bulaşık sepeti verirlerdi…

Şimdi hepsi tarih oldu…

Neyse…

Seyhan Belediyesinin başlattığı  proje umarım hak ettiği ilgiyi görür… İhtiyaç sahipleri de mutlu olur…

***

Günün Kitabı

Topal Osman Yazar: Ümit Doğan

Çimdik

Küçük Saat civarını adeta açık otoparka çeviren araç sahiplerini bir çimdikliyeyim dedim

Günün Sözü

Hayat üç bölümdür:

Dünyayı değiştireceğini sandığın, değişmiyeceğini anladığın ve dünyanın seni değiştirdiğine emin olduğun… J.P.Sartre

Günün İsmi

Hüseyin Sözlü

Hasarı Soruyor

*Adana Emniyet Müdürü Selami Yıldız’ın talimatı ile başlatılan “Yaşam Tünelleri” daha ilk gününden sürücüler tarafından takdir edildiğini biliyor musunuz?

*İYİ Parti Adana Milletvekili İsmail Koncuk’un, yerel seçimlerde hangi önemli ismi Belediye Başkan adayı  olması için ısrarcı olduğunu biliyor musunuz?

*Büyükşehir Belediye otobüslerinde görevli şoförlerin büyük bir özveri ile çalıştığını kimlerin söylediğini biliyor musunuz?

*Zabıta Haftası etkinliklerinin amacına ulaştığını biliyor musunuz?

*Büyükşenir ve İlçe Belediye Başkanı olmak isteyenlerin yavaş, yavaş sahalara indiğini biliyor musunuz?

*Dörtyol ağzında özellikle yaya geçidinde yolcu indirep-binderen dolmuşların ve halk otobüslerinin tehlikeye davetiye çıkardığını biliyor musunuz?

*Kırsal kalkınma hamlesi başlatan Büyükşehir Belediyesi’nin önümüzdeki günlerde hangi önemli projeyi hayata geçireceğini biliyor musunuz?