Şirketleşme vakti gelmedi mi?

15/05/2018 01:35 604

Yine lig bitti yine Demirspor’un kongre sezonu başladı.

Bu bitse bu kez Demirspor’un para sıkıntısı sezonu başlayacak. Transfer tahtası açılacak mı açılmayacak mı? Sorularına yanıt aranacak. Bir ihtimal bir veya iki maç gençlerle sahaya çıkılacak.

Bu da bitse bu kez oyuncuların maddi soruna bağlı idmana çıkmama durumları ortaya çıkacak…Anlayacağınız A’dan Z’ye sıkıntı yumağı…vs...vs...vs...

Anlayacağınız Adana Demirspor kendine has klasik sorunlardan bir türlü kurtulamayacak. Zaten 1 veya 8 Haziran tarihlerinde yapılacak kongrede kulübün borcu genel olarak 35 milyon civarında açıklanabilir. Bu rakam aşağı veya yukarı da olabilir. Her geçen sezon borç daha da yükselecek. Önümüzdeki sezon sonu Demirspor ligde kalsa bile tahmini borç 55 Milyon civarında olacak. Zaten bu noktadan itibaren Adana Demirspor için geri sayım başlayacak. Zira bu parayı bırakın bir iş adamının karşılamasını Büyükşehir bile karşılayamaz noktasına gelecektir.

Tabi her sezon bittiğinde gözler Büyükşehir Belediye Başkanına çevrilir. Daha önceleri Selahattin Çolak, Aytaç Durak, Zihni Aldırmaz derken şimdi de gözler son üç yıldır olduğu gibi Hüseyin Sözlü’de… Tabi bakıldığında son üç yılda Hüseyin başkan maddi anlamda inanılmaz destek verdi. Selahattin Aydoğdu ve Sedat Sözlü’nün iki dönemiyle birlikte geçtiğimiz sezon Gökoğlu başkanlığı döneminde yine imkanları dahilinde maddi anlamda gerekeni yaptı.

Ancak bu iş vere vere bir yere kadar. Artık bu anlamda tıkanıklık yaşandığını görüyorum. Şöyle bakıldığında büyük camiaya sahip Adana Demirspor’un 1 veya 8 Haziran tarihinde kongresi var ama henüz aday yok. Nedeni ise borç yükünün ürkütücü boyutta olması. Ve çözüm bekleyen sorun dağı…

Bu noktada Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü’ye ve kongre üyelerine naçizane önerim olacak…

Yıllardır süre gelen mücadele artık tıkanma noktasında. Geçtiğimiz sezon ki fotoğrafı iyi okuyup anlamaya çalışırsak taraftarlar da artık bıkmaya başladı. Hep Erzurum maçını örnek veriyoruz. Böylesine önemli maçta tribünler boş kaldı. Artık insanlar inanmamaya başladı. Son iki sezondur da Demirspor küme düşmemeye oynuyor. Bunun sonu ise kesinlikle hüsran olacak.

Adana Demirspor’un geleceği ile ilgili endişe duyulmaması için ve geleceğini kurtarması için köklü çözüm gerekiyor. Artık Demirspor ile ilgili şirketleşme hamlesi yapılması kaçınılmaz bir gerçektir. Bunun hukuksal boyutları mutlaka incelenir. Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş’ın yönetimsel şablonundan örnek alınabilir. Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü ve kongre üyeleri bu hamleyi yapması gerekir. Zaman geçiyor. Mali yapısı kötü takımlar birer birer küme düşüyor. Hızlı davranıp bu kararı almak şart oldu.

Son damlalar bardağı taşırmak üzere…İş işten geçmeden tedbir almak en doğrusu olacak. Adana Demirspor’un yaşaması için, hayatta kalması için sevgisi için şimdi gözler bu anlamda Hüseyin Sözlü başkan ve kongre üyelerinde…

Ya tamam ya devam…