SANATÇILARIN GELECEĞİ GARANTİ ALTINA ALINMALI

08/01/2019 23:22 946

Türk sanat musikisini kaliteli bir biçimde yaşatan , eğitici programlar sunan sadece TRT kanalları. 104 ve 404 kanallarının iyi bir izleyicisi olan bir müzikseverim. Dinlemekten keyif alıyor , bilmediğim birçok şeyi de öğreniyorum. Örneğin ; Bimen Şen’ siz ve Selanikli Ahmet’siz bir fasıl musikisi olmazmış. BimenŞen , Atatürk ‘ün sofralarına konuk olmuş bir şarkıcı ve besteci. Üstelik varlıklı ve ona Şen soyadını veren de Atatürk. Selanikli Ahmet ise, tahsili ve müzik eğitimi olmayan fakir bir berber çırağı. Hareket ordusuyla birlikte Selaniktenİstanbula gelmiş ve İstanbul da ün yapmış bir besteci .Tiyatro sanatçısı Aziz Basmacının da amcası.

Musiki dışında , iyi bir mesleği olan bestecilerin bir bölümü başarılı. AlaaddinYavaşça ,  Selahattin İçli doktor. İsmail Baha Süersan yüksek ziraat mühendisi. Fehmi Tokay kimya mühendisi , ÇinuçenTanrıkorur mimar. Erdoğan Berker inşaat mühendisi. Kanuni Hacı Arif Bey’in oğlu Zeki Arif Ataergin avukat – noter ve politikacı.

Osmanlı döneminde , besteciler içinde padişahlar , veliahtlar , saray mensupları , sadrazamlar , nazırlar , paşalar , kazaskerler bile varmış.

Türk sanat musikisinde güfte ile , bestenin uyuşması son derece önemli. Bunu başarmış bazı ikililer var. Nahit Hilmi Özeren ile Rakım Erkutlu, Mustafa Nafiz Irmakla Selahattin Pınar, Yahya Kemal Beyatlı ile Münir Nurettin Selçuk , Doktor Rahmi Dumanla Alaaddin Yavaşça. Vecdi Bingölle Saadettin Kaynak , Doktor Bekir Mutlu ile Erdoğan Berker gibi.

Türk sanat musikisiyle uğraşanların bir bölümünün sigortası ve sosyal güvencesi yok. Bu yüzden , hastalıklarında ve yaşlılıklarında sıkıntı çekiyorlar. Her şeyi başı sağlık .o büyük bir nimet.

Yaşlılıkta bir çok şey geriliyor hatta yok oluyor. Buna birde, hastalıklar eklenmişse durum daha da vahim.  Merhum besteci ve şarkıcı Arif Sami Toker,  bu sıkıntıları çekmiş, çileli biriydi. Kendisine yardım elleri uzandı ama yeterli olamadı.

Tüm sanatçıların hastalık ve yaşlılık halinde, sıkıntı çekmemeleri  için ne gerekiyorsa yapılmalı .Derneklere ve de en çok devlete bu konuda iş ve sorumluluk  düşüyor. Umarım , bu dileklerimiz gecikmeden gerçekleşir ve de sanatçılarımız rahata ve huzura kavuşurlar.