RENKLERİN DÜNYASI

29/01/2019 23:19 844

Her türlü rengin mevcut olduğu, renkli bir dünyada yaşıyoruz. İnsanlarsa renkleri boyalarla sağlıyor.

Prizmadan geçirilen beyaz ışık, dalga boylarına göre yedi renge ayrılır. Mor, lacivert, yeşil, sarı, turuncu ve kırmızı.  Beyaz renk ışınları yansıtır, siyahsa emer. Bu yüzden yazın beyaz, kışın da siyah renkli giysiler tercih edilir. Yazları çok sıcak geçen Adana’da otomobillerinin çoğunun beyaz, karı kışı şiddetli olan Erzurum’da ise beyaz dışında ki renkli otoların çokluğu bu nedenle.

         Kırmızı-sarı-portakal sıcak renkler, yeşil-mavi-menekşe ise soğuk renkler. Kırmızı-yeşil, mavi-sarı tamamlayıcı, siyah-beyaz renklerde kontrast yani zıt renkler.

         Doğa her yönüyle muhteşem bir renk dünyası, bir renk cümbüşü.

         Türklere özgü muhteşem mavi-mor, sarı-yeşil-domates renkli çiniler. Kök boyalı halılarımız, kilimlerimiz, çoraplarımız, vazolarımız ve çeşm-i bülbüller.

         Renklerin anlamları, yorumları iseçok farklı. Örneğin; itfaiyenin tercihi kırmızı, karayollarının kavuniçi, sağlık personelinin beyaz, karacı askerlerinin haki, havacıların mavi, denizcilerin kışın siyah, yazın beyaz giysiler. Komandoların giysileri de, doğaya uygun renkte.

         Frak, smokin, jaketatay gibi resmi kıyafetler siyah. Gelinlikler beyaz. Damatların elbiseleri ise koyu renkte.

         Beyaz mutluluğu, bekareti simgeler. Trafikte kırmızı dur, sarı bekle, yeşilde geç demek.

         Türk kültüründe kırmızı şehit kanlarının, yeşil doğanın, mavi de gökyüzünün ifadesi.

         PKK’nın kırmızı-yeşil renkleri, bayrakları gibi kullanması Yörükleri ve Türkmenleri üzüyor. Çünkü onlar, bu renkleri günlük hayatta ve törenlerinde kullanıyorlar.Zaten eski Türkler için, yeşil ve kırmızı tercih edilen renkler. Bunları hem giyimlerinde, hem de bayraklarında kullanmışlar. Ayrıca bu renkleri bugün bazen spor kulüplerimiz kullanıyorlar.

         Yavuz Sultan Selim 1516 yılında Ridaniye Savaşında hükümdarlık alameti olan kırmızı kaftanı ve sarı çizmelerini giymiş.  Bu da  Osmanlıpadişahları için ilk ve  tek örnek.

         Renkler ulusların kültüründe kalıcı ve önemli ögedir. Bu yüzden titizlikle korunmalı.

         Renkli dünyamızda hepinize renkli bir yaşam diliyorum.