Prof.Dr.Erdal Arıkan

07/10/2018 18:54 968

Sık sık gidip gelmemden ve çocuklarımın orada yaşamasından, Amerika’da başarı gösteren bilim insanlarımız ilgimi çekiyor

***

1958 Ankara doğumlu.

Tam 60 yaşında; yani genç.

Profesör Doktor Erdal Arıkan, Bilkent Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümünde görevli.

Benim; Mehmet Öz ve Aziz Sancar hocalarımdan sonra Amerika’daki başarılarını hayranlıkla izlediğim başarılı Türk bilim insanlarından biri.

Hocam; 5G teknolojinde kullanılacak “Kutupsal Kodlar Keşfi”nde, 70 yıldır üstesinden gelinemeyen bir problemi çözmeyi başardı.

Keşfedilen bu yeni teknolojik yöntemle, artık daha hızlı ve verimli haberleşmeler yapılabilecek.

Çok sevindirici…

Beni daha da sevindiren husus, Erdal Hocam bu konudaki çalışmalarını, Amerika’da değil Türkiye’de, benim  Amerika’da yaşayan oğlum Barış’ın da mezun olduğu Bilkent Üniversitesi’nde yapmış.

Ve onu; oğlum gibi Amerika’ya kaptırmamışız.

Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü, Massachusetts Teknoloji Enstitüsünü bitirmiş.

Sedat Simavi Fen Bilimleri Ödülünü kazanmış.

Telekomünikasyon sektörü, sadece insanların değil cihazların da birbiriyle haberleşmesine olanak sağlayacak 5G’ye geçmeye hazırlanırken, Arıkan, “kutupsal kodlar” buluşu ile ABD merkezli uluslararası kuruluş olan Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Enstitüsü’nün (IEEE), en prestijli ödülü olan IEEE Richard W. Hamming Madalyası ile onurlandırıldı.

Yeni bir telekomünikasyon devrimi yaratacak 5G teknolojisinin uygulama alanlarına hizmet verebilecek kodlama yöntemlerinden birini geliştiren Arıkan, daha önce 2010 yılında IEEE Information Theory Society Makale Ödülü’nü ve 2013 yılında IEEE W.R.G. Baker Ödülünü alan Arıkan’ın buluşu yurtiçinde de 2010 Sedat Simavi Bilim Ödülü ve 2011 Kadir Has Vakfı Bilim Ödülü’ne de layık görülmüş.

Prof. Dr. Arıkan’ın çalışması 2016’da 5G uygulama standartları arasına alınırken Dünya Telekomünikasyon devi Huawei firmasınca, söz konusu buluşu temel alan yeni bir 5G teknolojisi kullanıldığı açıklandı.

Sıfıra yakın hata ile haberleşme sağlıyor.

Başarıları bu kadar da değil.

Arıkan, 2009’da yayımlanan bir makalesi ile bu konuyu bilim dünyasına takdim etmiş ve bilim insanı Claude Shannon tarafından 1948’de ortaya atılan enformasyon kuramının en temel problemine kökten çözüm getirmişti.

Ancak ortada, itiraf edilmesi gereken bir gerçek var.

Bütün başarılarına rağmen, bu bilim insanı, rahat bir bütçe ve geniş olanaklarla çalışamıyor kendi ülkesinde.

Kendisine sağlanan bu dar imkanlara rağmen, konusunda üstün başarılar elde eden Arıkan hoca, geniş imkanlar elde edebilseydi, kim bilir daha neleri başarırdı.

Şu ekonomik krizleri atlattıktan sonra ilk fırsatta “bilimsel araştırmalara” ayrılan bütçeyi kendisiyle birkaç kez katlamalıyız.