Panorama

15/06/2019 00:15 494

 

 

Yerel basında neler oluyor ? Kağıt fiyatları arttı, sayfa sayıları düştü.

Ekonomik anlamda köşeye sıkışmış durumda.

Yargı paketinde ilanlar elinden alınacak.

Peki bu gazete ekonomik anlamda nasıl devam edecek ?

Yerel basın bütün dünyada bu kadar önemliyken ülkemizde kendi kaderine mi bırakılacak ?

Bütün yerel gazeteler bir araya gelmeli ve seslerini daha gür bir şekilde duyurmalı yoksa ?

Yoksadan sonrasını hepimiz tahmin edebiliyoruz diye düşünüyorum.

KAŞINIYORUZ

Belediye meclisleri kendi gündemleri ile toplanmaya devam ediyor. Adana’da en büyük sorun sinekler.

Herkes kaşınıyor kaşınan yer kızarır kızaran yer tahriş olur tahriş olan yer zamanlar yaraya döner. Büyükşehir belediyesinde bir yara oluşuyor. Bu yara toplumun bütün kesimleri tarafında görünür halde.

Suçluyu göstermek yerine çözümü işaret etmek gerekiyor. Yoksa yara iz bırakır. Nasıl bir iz mi ? İmajında bir leke oluşur. Polemikler daha derin yaralar oluşturmadan meseleye daha keskin çözümler getirmek gerekiyor.

BÜYÜK RANDEVU

Uzun yıllardan sonra ilk defa iki belediye başkan adayı televizyonda karşı karşı gelecek. Şimdiden komple teorileri sosyal medya aracılığıyla yayılmaya devam ediyor. Nefesler tutulmuş durumda. Bu nefes sonunda bir rüzgara dönecek bakalım rüzgar kime doğru esecek ?

Sonucu etkileme durumu kesin ve ülkemiz için aynı zamanda gazetecilik adına da büyük bir sınav. İsmail Küçükkaya toplumun büyük bir bölümü tarafından seviliyor eğer bu oturumu iyi yönetirse bir markaya dönüşecek ya da akıllarda bir soru işareti bırakacak. Nereden baksan diken üstünde yürümek gibi. Gazetecilik mesleği tam olarak böyle aslında. Her zaman diken üstünde yürürsün ya doğrunun ya da yanlışın tarafında ama tarih hiçbir şeyi unutmaz. Güçlülerin yazdığı tarihte bile.

Son olarak basının güçlü olduğu ülkelerde demokrasi her zaman işler diyerek haftaya görüşmek üzere.