Ödenek olmadığı için Okul müsabakaları nasıl başlayacak ?

03/10/2017 23:29 1426

Uzun yıllardır Türkiye'miz de okul müsabakaları Ekim ayında başlar ve Nisan ayının sonunda yapılacak Türkiye şampiyonasıyla sona erer.

Müsabakalar her ilin kendi hakemiyle müsabakalar yönetilir. Gerek futbol gerek basketbol gerek yüzme gerekse voleybol ve sayamadığım bir çok branşlar da çoğu hakem ya öğretmen veya spor akademilerde okuyan öğrencilerden oluşan elemanlardır.

2 yıldır bu müsabakalar iller de oynanıyor. Gruplara ,yarı finallere ve Türkiye şampiyonasına giden takımlar en geç Nisan ayında hesaplarına yatırılan ödenekle yaptıkları masraflar karşılanmış oluyordu.

Ancak son 2 yıldır bu ödenekler zor ödenerek veya bu yıl olduğu gibi ödenmeyerek yeni sezonda oynanacak okul müsabakalarının zora girmesini sağlamaktadır. Bu problem tüm iller de bu şekilde olduğu söyleniyor ancak beni kendi ilim Adana ilgilendiriyor.

Bu müsabakaları yöneten hakemler okullarından aldıkları izinle Adana'mızın çeşitli salonlarında veya sahalarında bu müsabakaları yönetmek için ceplerinden ve zamanlarından bir şeyler harcayarak bu müsabakaları yönetmek için fedakarlık yapmaktadırlar. Bir gün için spor salonuna veya sahaya gelip müsabaka yönetip bir simit bir çay içmeleri ve gidiş geliş yol paraları en az 20 TL olduğunu düşünürsek ve bu müsabakaları yöneten hakemlerinde öğrenci olduğunu düşünürsek bu insanların ne kadar zor da olduğunu gözümüzün önüne rahatça getirebiliriz.

Adana il birincisi  olan bir okulun önce gruba sonra yarı finale sonra da Türkiye şampiyonasına gitmesi o okul tarafından en az 10 milyar para harcaması demektir.

                                                                                 *

Şimdi yetkililere sesleniyorum; 9 Aralık’tan bu yana hiç ödeme yapılmayan bu organizasyonun tekrar yapılabilmesi için 13 Ekim de müracaatlar alınacaktır. Ödenmemiş bu ödeneklerden dolayı hangi takımı hangi müsabakayı hangi hakemle yönetecekler merak ediyorum. Bu hakem tayinlerini yapan il temsilcileri ve tertip komitesinin ne kadar çaresiz kaldığını hangi yetkili hangi üst merciye bunu iletiliyor sormak gerek. 9 Aralık’tan bu yana ücret alamayan hakemler okullar müsabaka oynanan salon ve sahada ki görevliler ne kadar iyi niyetli olurlarsa olsunlar öncelikle az sayı da okulun müracaatıyla ve çok az sayı da hakemin katılımıyla bu müsabakalar oynanır mı bilemem ama buradan öncelikle Adana'mızın mülki amirimiz sayın valimiz ve daha sonra gençlik spor il müdürümüze bunu bu işin içinde uzun yıllar görev yapan birisi olarak hatırlatmayı da kendimde görev kabul ediyorum.