Nedir Bu Podcast ?

10/02/2019 20:45 924

Teknolojinin bütün yaşantımızı belirlediği, alışkanlıklarımızı şekillendirdiği günümüzde bazı şeyler form değiştirerek günümüzde de işlevselliğini sürdürmeye devam ediyor. Bunlardan biri “PODCAST”…

Konuya podcast nedir öncelikle onunla başlayalım. Podcast sözcüğü 2000'li yıllarda "iPod" sözcüğündeki pod (küçük kapsül) ve "broadcast" (yayın) sözcüklerinden oluşturulmuştur. Podcastlar ilk defa iPod için geliştirilmiş olmakla birlikte Podcast tabiri günümüzde sadece iPod için kullanılmaz. Bu klasik bir tanım.Podcast, internet üzerinden otomatik olarak indirilebilir, digital formattaki müzik ve konuşma, sohbetlerden oluşuyor. İstediğimiz zaman, istediğimiz yerde, çalışırken, egzersiz yaparken ya da ev işleriyle uğraşırken Podcast’lerle bilgiye doymak mümkün.

Başta söylediğimiz gibi teknoloji geliştikçe çeşitli dönemlerde insanların alışkanlıkları da değişiyor. Görüntünün oldukça fazla ön planda olduğu bir süreç vardı tabii hâlâ geçerliliğini koruyor fakat her şey bunun üzerinden şekillenmiyor. İnsanlar teknolojiden faydalanmak istedikleri zaman kendi yaşam tempolarına uyacak araçları kullanmak istiyorlar işte ülkemizde de son dönemde podcast dinleyişinin gözle görülür bir şekilde arttığını söylemek mümkün.

Podcast’ler aslında birkaç yıl öncesine kadar oldukça küçük bir kitleye hitap eden, ancak Spotify kullanımının yaygınlaşmasıyla çok daha fazla insana ulaşan kayıtlar. Temelde seri halinde, düzenli yayınlanan bölümlerden oluşan dijital medya yayınları Podcast’ler, birçok farklı konuda üretilebiliyor. Türkiye’de ise çok eskiden Podcast yayını yapanlar olsa da son 1 yılda bu sayı hızla arttı ve artmaya devam ediyor.

Benim dinlediğim ve oldukça keyif aldığım podcast önerilerini buraya bırakacağım. Mesela aranız edebiyatla iyiyse ve yazarları dinlemek istiyorsanız, Mirgün Cabas ve Can Kozanoğlu yazarlarla konuşuyor. Bir kitabın ilk sayfası üzerinden yazarlara nasıl yazdıklarını soruyorlar ve nasıl yazılır sorusuna yanıt arıyorlar. Bir nevi sesli yazı atölyesi düzenliyorlar. İlk Sayfası podcasti iyi bir başlangıç olacaktır.

Futbol dinlemekten keyif alıyorsanız her zamankinin dışında mizahın yoğun olduğu bir podcast bırakacağım buraya. Burak Kılıç’ın yapıtığı “Boş Adam İşi” podcasti futbolda olan biteni yorumluyor. Demeçleri, karşılaşmaları ve yaşanacakları değerlendirirken, bilinen fanatik söylemin dışına çıkıyor.

ShortCAST’te İlkan Akgül ve Emre Saklıca koordinatörlüğünde dijitale dönüşen medya pratikleri, teknoloji ve bilim alanındaki gelişmeler tartışılıyor. Hem teknoloji hem de medyayla arası iyi olan yeni bir şeyler öğrenebilecekleri ve keyifli sohbetin olduğu bu programı da mutlaka tavsiye diyorum.

Önerileri çoğaltmaya devam edebilirim ama bu sayfa yetmez. Ben podcasti ilk defa duyanlara bir tanıtım daha önce duyanlara da hatırlatma yapmak istedim. Radyo dinlemeyi sevenler için yeni bir alışkanlık olacağından şüphem yok. Bu podcastleri çeşitli ağlar üzerinden dinlemeniz mümkün.Dinlemekten ve öğrenmekten keyif alıyorsanız bence mutlaka yolunuz iyi bir podcasttan geçecektir. Ayrıca siz de kendi podcast yayınızı yapabilirsiniz bu konuyu belki ilerleyen haftalarda konuşuruz. Şimdi yeniden görüşene kadar hoşçakalın !