MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ, GENÇLİK SPOR İL MÜDÜRLÜĞÜ

13/10/2017 01:34 1297

Bu konuyu daha önce çokça bu sütunlardan dile getirdim ancak şuana kadar herhangi bir çare üretildiğini sanmıyorum.

Sporu okullara yaymazsak bir adım öteye gidemeyiz. Tabana yayılan spor her şeyin doğru üretilmesini sağlar ve ileride hem ferdi, hem de takım sporlarında milli takımlarımız başarılar sağlarlar. Bizler ve sizler böyle düşünerek bu yola çıkacaksak belli kriterleri yerine getirmemiz şart. 2 yıldır okul müsabakaları (futbol,voleybol,basketbol,hentbol ve ferdi sporlar) illerde bölge birinciliği daha sonra grup yarı final ve Türkiye şampiyonası gibi evrelerde oynanmaktadır.

20-2016 sezonun da okullarımız yarışmalara girmiş ve bu yarışmalarda onların müsabakalarını yöneten hakemler,görevler, şampiyonaya giden takımlar alacakları ödenekleri ancak bir yıl sonra alabilmişlerdir. Yani Eylül 2015 tarihinden itibaren müsabaka yöneten bir hakem bu ücretini 2016 Kasım’ında almıştır. Örnek; cebinden 25 TL ödeyerek müsabakalara gelen çoğunluğu üniversite öğrencisi hakemler 12 ay sonra bu parayı 50 TL olarak almışlardır. Bu müsabakalarda görev alan görevliler il dışına giden okullar yine aynı şekilde 1 yıl ertelemeli almışlardır.

Geçen yıl yönetilen müsabakalar için hakemler, görevliler ve il dışına giden okullar hala geçen yılki ödeneklerini alamamışlardır. Ekim ayı sonunda yenisi başlayacak okul maçlarına bu şartlarda hangi hakemi ikna edip maçlara çıkartacağız bilemiyorum ama işlerin de sağlıklı yürümediği bir gerçek .Geçen yıl ki ödeneğini şuan zorla alacak hakem görevliler ve okullar ne kadar bu işe ciddi bakacaklar bilemiyorum. Aralık 2016 tarihinden bu yana ödemesi yapılamayan bu müsabakaların sağlıklı başlaması çok zor.Ayrıca geçen yıl ki ödemesini şuan alacak hakemin ise bu yıl ki müsabakalara çıkması ve alacağı paranın bir yıl sonra ancak verileceğini bilmesi de ayrı bir eksi puandır.

Tabi ki bu iş okullar ve görevliler içinde aynıdır. VERMEDEN ALMAK ALLAH'A MAHSUSTUR benden uyarması.