Limonata

11/05/2019 11:38 785

 

Yazının başlığında yola çıkarak hemen size bir limonata tarifi vermeyeceğimi söyleyeyim. Eğer hazırsanız sizinle beraber bir yolu yürümek istiyorum. Nereye doğru gider bilmiyorum ama sonunda belki sarılırız ya da arkamızı dönüp gideriz.

Birkaç defa izlediğim, her izlediğim zaman beni başka yöne götüren, gözümü hafif yaşlandırıp ağzımı kocaman gülüşe boğan bir filmden konuşalım: Limonata.

  1. yaşayan ve eski bir tır şöförü olan Suat’ın ölmeden önceki son olarak, yıllar önce İstanbul’da tanıştığı bir kadın ile yaşadığı ilişki sonrası doğan oğlu Selim’in bulunmasını ister. Bu görevi Bu görevi de yine diğer oğlu Sakip’e verir. Sakip, varlığından ilk defa haberdar olduğu Selim’i bulmak için Makedonya’dan İstanbul’a doğru yol alır. İstanbul’da kamera hem Sakip’in aramasına hem Selim’in yaşamına çevrilir. Sonrasında Sakip, Selim’i bulur bulmasına da Selim’in Makedonya’ya gitmeye veya bir babası olduğunu kabul etmeye niyeti yoktur. Sakip ise bu durum karşısında Selim’i kaçırmaya karar verir ve iki kardeş Makedonya’ya doğru yola çıkar.

Yol ve yolculuk burdan sonra başlar. İzleyici keyifli bir yol bekler Makedonya’ya doğru biraz da sancılı. Her yolculuk az buçuk sancılıdır. İnsanın kendi içindeki yolculukları da bunun dışında değildir. Peki hangimiz bu yolculuklardan sağ çıkmış hangimiz gerimizde bir harabe bırakmıştır burası da sonsuz bir karanlık belki de. Konudan çok uzaklaşmadan direksiyonu tekrar Limonata’ya kıralım.

Yolculuk sırasında birbirini hiç tanımayan kardeşlerin tanışmasını ve çatışmasını izlerken, pencereden bakmaktan keyif aldığınız güzel görüntülerde filme eşlik ediyor. Bu filmin yönetmeni Leyla ve Mecnun dizisinin Mecnun’u Ali Atay. Atay’ın ilk yönetmenlik deneyimi olan filmin senaryosunu Ertan Saban ile beraber kaleme aldı. Atay, ilk deneyimi olan filmde bence harika işler çıkarmış.

Ertan Saban’ın başrolünü Serkan Keskin ile beraber paylaştığı film, yolculuğu oldukça berrak anlatıyor. Hem oyunculuk hem de yönetmenliği için Türkiye sinema tarihi içinde izlenilmesi gereken filmler listesine çoktan girdi bile.

Uzundur kendi içinizdeki yolculuklardan sıkılıp başka yolculuklar merak ediyorsanız, Limonata ağzınızda bırakacağı o ekşi ile tatlı arasındaki tadı seveceksiniz. Hem gülünç hem hisli, hem kaba hem naif, hem yalın hem kalabalık, hem uzun hem kısa, hem hemlerle dolu bir film.