Libya’nın Büyük Nehir Projesi

08/06/2019 16:20 610

 

Uzun yıllar Afrika, su sorunu ile uğraştı. Temiz suyun Afrika’daki ülkelere ulaştırılması ve ölümlerin azalması için birçok çalışmalar yapıldı. Uzun yıllar yapılan çalışmalar sonunca Afrika kıtasında en büyük yeraltı su rezervinin kuzey Afrika bölgesinde olduğu tespit edildi. Böylece, Libya’nın Büyük İnsan-Yapımı Nehir Projesi, 1960 yılında düşünülmeye başlandı. Peki, nedir bu Büyük İnsan-Yapımı Nehir Projesi? Aslında ilk başta bölgede petrol arama çalışmaları başlatılmıştı. Bu petrol arama çalışmaları 1953 yılında başladı. Sonunda bölgenin petrolden daha hayati olan yeraltı içme suyu kaynağı potansiyeline sahip olduğu ortaya çıktı.  Böylece, 1984’te dünyanın en büyük sulama projesi olarak da bilinen Büyük İnsan-Yapımı Nehir Projesi başlatıldı.

Afrika dünyanın en büyük ve en fazla nüfusa sahip ikinci kıtası. Birçok ülke bulunurken bu ülkelerde en büyük sorun istikrarsızlık, otorite rejimleri ve darbeler. Afrika, tarımsal koşulların iyileştirilmemesi neticesinde açtık problemi ile uğraşmak durumunda. Aslında gerçekten öyle mi? Afrika su kaynakları anlamında fakir bir bölge değil. Dünyanın en büyük nehirleri burada bulunuyor ( Kongo, Nil, Nijer) ve keşfedilen Sahra çölünün derinliklerindeki fosil su yatağı ile Afrika’nın olanakları artıyor.

Libya'da bulunan Sahra Çölü'ne Nubian kumtaşı fosil akifer bölgesinden su tedariki yapan bir boru ağları projesi olarak hayata geçirilen Büyük Nehir’in ilk kısmı 1991 yılında tamamlandı. Projenin inşaatı 5 faza bölündü. İlk üç bölümü tamamlanan projenin son iki aşamasına geçildi. Proje bittiğinde, nehir kentsel su temin edecek ve projenin 60 -100 yıl arası su temin edeceği tahmin ediliyor. Projede toplam boru hattı uzunluğu 4071 km ve bu proje ile Tripoli, Bingazi, Sirte şehirlerine günlük 6.500.000 m3 tatlı su tedariki yapılıyor.

Bu bölge, buzul çağından beri var olmuş ancak kendini yenileyemeyen bir özelliğe sahip . Uzmanlar tarafından projenin 60 -100 yıl arası su temin edeceği tahmin ediliyor.  Projeyi, “Büyük İnsan-Yapımı Nehir Projesi otoritesi” üstlenmiş. Kaddafi hükümeti tarafından da finanse edilmiş.  Afrika’nın en büyük sorunlarından biri olan iç savaşlar nedeniyle, 2011 yılında Libya sivil savaşında projenin boru hazırlayan Brega tesisi, bir NATO hava saldırısı tarafından vurulmuş. Ajdabiya rezervuarından 1989 yılında, Büyük Ömer Muhtar rezervuarından 1989 yılında, Ghardabiya rezervuarından 1991 yılında, Tripoli’den 1996 yılında , Gharyan'dan ise 2007 yılında ilk su alımı gerçekleşmiş