KURBANLIK SORULAR

28/08/2017 02:06 6140

Herkes alim ve ulemalara bir şeyler sorar.

Ben zaman zaman o soruları okurum ve bir yanım acı içinde kıvranırken diğer yanım gülmekten kendimi alamam.

Bazı sorulara bakınca “Eşofmanlı Şevket Hoca’ya” daha ciddi sorular sorulduğu aklıma gelir.  

Kim hangi konuda aydınlanmak istiyorsa o konu hakkında din yetkililerine bir şeyler sorar.

İzninizle bu kurban bayramında benim de soracaklarım var.

1 – Hocam, Gavurun otlağında büyümüş dana’yı kurban etmek caiz midir? (Şöyle de sorabilirim; Hıristiyan danayı, ABD doları ödeyerek satın alıp, İslam inancına göre kesmek caiz midir?)

2 – Ben tespihimi çekerek, okuyup üfleyerek para kazanırken, elin gavuru, tarlasında otlağında büyüttüğü koçu bana dolar cinsinden parayla satarsa bu kurban caiz midir? (şöyle de olabilir; Beleşçilikten kazandığım parayla kurban kesebilir miyim?)

3 – Bütün dünya Müslümanlarından topladığı paralarla, bir devleti ziyarete gideceği zaman 40 uçakla giden bir kralın ülkesine hac amacıyla gidip kurban kesmek mi evladır yoksa bu parayı, kendi memleketimizde, mağdur olanlarla paylaşmak mı?  

4 – Bütün dünyada İslam Düşmanlığını örgütleyen bankaların verdiği kredi kartı ile kestiğim kurban kabul olur mu?

5 – Hoca, kestiğim kurbanı dağıtmayıp derin dondurucuya koyuyor ve tüketene kadar afiyetle yiyorum. Sevabı var mıdır?

6 – Ben sigortasız işçi çalıştırıyorum. Nasıl olsa mecburen çalışıyorlar. Onların bu güç durumundan faydalanıp gerekirse 12 saat çalıştırıyor ve düşük ücret ödüyorum. İşçi mi yok? Allah’a karşı yalan olmasın vergimi de tam ödemiyorum. Kestiğim kurban makbul olur mu?

7 – Çöpümü sokağa döküyorum, halımı balkondan çırpıyorum, çevrede durumu yerinde olmayan ailelerin olup olmadığına aldırmadan balkonda bol dumanlı kebap yapıyorum, ürettiğimden değil siyasetten para kazanıyorum  bu durumda kestiğim kurbanın sevabı var mıdır?

Hocam bu sorulara “evet” diyorsan, vallahi sen Müslüman değilsin.

“Hayır” diyorsan, toplumun yarısı kurbanın gereğini yapmıyor.

Bu mukaddes Kurban inancının gereğini yapmayanın Bayramı kutlu olmasın.

Yüreği, temiz ve kendi vicdanına baktığında huzur içinde olanların Bayramı kutlu olsun… Büyük küçük ayırt etmeksizin önlerinde başımı eğer, ellerinden öperim.