Külliyeden notlar..

26/03/2017 23:59 1148

Geçtiğimiz günlerde Ankara'daki Beştepe Millet Camii Kongre ve Kültür Merkezi'nde Cumhurbaşkanlığı himayelerinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nca düzenlenen 23 Mart Rumeli- Balkan Buluşması'nda davetli olarak yerimizi aldık. Adana’dan sadece 5 Ocak Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni olarak biz vardık. Davetle ilgili koordinasyonu sağlayan AK Parti Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu’na da teşekkür ediyorum. Oralardan bizi bulup külliyedeki toplantıya davet etti. 

Toplantı notlarına gelecek olursak;

-Beştepe Millet Camii Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen 23 Mart Rumeli- Balkan Buluşması'na Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Anayasa Komisyonu Başkanı Mustafa Şentop, milletvekilleri, belediye başkanları ve yaklaşık 3 bin davetli katıldı.

-Program yöresel kostümleriyle sahneye çıkan Ankara Türk Dünyası Müzik Topluluğu'nun Sanat Yönetmeni Abdullah Alper Kurbani yönetimindeki konseriyle başladı. 2000 yılında çalışmalarına başlayan Ankara Türk Dünyası Müzik Topluluğu, yeryüzünde Türkçe konuşulan bölgelerin geleneksel müziklerini araştırarak derlemeler yapıyor. Canlı dinleme imkanınız varsa konserlerini kaçırmayın derim.

-Konserin ardından konuşan Balkan ve Rumeli Göçmenleri Konfederasyonu Başkanı Turan Gençoğlu, salondakiler adına yaptığı konuşmasında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Bakan Müezzinoğlu'na teşekkür etti.

-Balkan Rumeli Göçmenleri Konfederasyonu Genel Başkanı Turhan Gençoğlu, Balkanlardan Türkiye'ye gerçekleşen göçlerin devam etmesiyle parçalanmış aile sorunlarının hiçbir zaman bitmeyeceğini detaylarıyla anlattı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla birçok Balkan ve Rumeli göçmeninin sorununun çözüldüğünü vurgulayan Gençoğlu, son zamanlarda gerek sosyal haklar gerek ikametgah ve pek çok sorunlarını Cumhurbaşkanına ilettikleri zaman gördükleri alaka ve verilen talimatlarla bugüne kadar sorunların tamamına yakınının çözümlendiğini bu nedenle mutluluk duyduklarını söyledi.

-Göçmenlerin Bulgaristan'dan Türkiye'ye kendi isteğiyle gelmediğini vurgulayan Gençoğlu, Ailelerin bulundukları topraklardan asimilasyonla birbirlerinden kopartılarak göçe zorlandığını, bu kardeşlerimizin gerek Türkiye'de gerekse Bulgaristan'da bulundukları yerlerde hür iradeleriyle seçme ve seçilme hakkına sahip olmaları gerektiğini kaydetti. Gençoğlu’nun en can alıcı cümlesi şu oldu: “Bize insanlık dersi vermeye kalkan Avrupa'nın bu konuda sessiz kalmaması gerekiyor."

-Bakan Müezzinoğlu ile AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş, Rumeli ve Balkan göçmenleriyle ilgili yapılan çalışmaları anlattı.

-Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, özellikle 1990'lı yıllarda Bosna'daki Müslümanların katliamıyla başlayan süreçte Balkanlarda yaşanan acıyı en derinden hissedenlerden biri olduğu söyledi. Göç ettiği topraklara, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile birlikte gitme fırsatı yakalamasının tarif edilemez bir duygu olduğunu dile getiren Müezzinoğlu’nun bir ara gözleri doldu. Bakan Müezzinoğlu, bu duyguyu kendisine yaşattığı için Cumhurbaşkanı Erdoğan'a teşekkür etti.

-Konuşmasında Balkan göçmenlerinin beklenti ve taliplerine ellerinden geldiğince cevap vermeye çalıştıklarına değinen Bakan Müezzinoğlu, ilgili Balkan dernekleriyle son üç aydır, Ankara'da başlayan İzmir, Bursa, Aydın, İstanbul ve Adana'da yapılan çalıştay ve çalışmalarda önemli kararlar aldıklarını söyledi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, göçmenlerin gerek ikame tezkereleri gerek oturma izinleri gerek vatandaşlık işlemleriyle ilgili gerekse sağlık hizmetleri alma anlamında bu milletin unsuru olma gibi hakları olduğuna vurgu yaptı.

-AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunda Balkanlardan gelenlerin fikren ve bedenen ciddi emekleri olduğunu ifade etti. Tuğrul Türkeş, Türkiye’nin de başlı başına bir Balkan ülkesi olduğunu ve  uzun yıllardır Türkiye'ye göç eden Balkanlı kardeşlerimizle, şimdi, başka coğrafyalardan gelen göçleri birlikte göğüslediklerini söyledi. Ardından büyük alkışlarla kürsüye çıkan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, şu noktalar üzerinde durdu;

-Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi'nde, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca düzenlenen "Balkan-Rumeli Buluşması"nda Balkan Federasyonu üyelerini kabulünde önemli noktalara değinen bir konuşma yaptı.

-Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Rumeli ve Balkanlar'dan Türkiye'ye gelenler için "Balkanlardan Batı Trakya’dan gelen kardeşlerimiz aslında bu ülkenin göçmeni değil bu ülkenin asli evlatlarıdır" demesi salondan büyük alkış aldı.

-Salondakiler sık sık "İşte ordu işte komutan", "Dik dur eğilme bu millet seninle" diye slogan attı.

-Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde ilk kez bir konser bu toplantıda verildi.

- Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Biliyorsunuz şehitlerimiz nedeniyle burada daha önce konser vermedik. Bugün ya Allah Bismillah dedik ve ilk konserimizi verdik" dedi.

-Yeni sistemin şifresinin 'istikrar' olduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu sistemde başarılı olamayanların ayakta kalamayacağını bu nedenle bu sisteme karşı çıkıldığını söyledi.

- Erdoğan, “Kendisi de Rumelili olan Mustafa Kemal Arı Burnu’nda hücum emri verirken balkan utancını bir daha görmektense burada ölmeyi tercih ettiğini söylüyordu.” Dedi.

-Cumhurbaşkanı Erdoğan federasyon üyeleriyle birlikte “Beraber yürüdük biz bu yollarda” şarkısının dizelerini şiir olarak okudu.

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından önemli satırbaşları;

-İnsan yüreğinin bir kısmından, gözünün birinden, kulağından bacağının birinden vazgeçer mi?  Biz de Rumeli ve Balkanlar başta olmak üzere hiçbir kardeşimizden vazgeçemeyiz, vazgeçmeyiz.

-Ülkemizle irtibatı olan tüm kardeşlerimizin sağlık ve eğitim kuruluşlarının hizmetinden faydalanması sağlandı.

-Türkiye 79 senede 6 bin yüz kilometre bölünmüş yol üretirken biz 14 yılda 18 bin kilometre bölünmüş yol ürettik.

-Milletimin ne diyeceği çok önemli hangi tarafın söylediği doğruysa millet ona göre kararını verir.

-Seçimin olduğu yerde sürenin olduğu yerde tek adam tehlikesi söz konusu dahi olamaz Tutturmuş bir tek adam gidiyor ey Kılıçdaroğlu, senin partinin genel başkanlığını yapmış olan İnönü tek adamdı.

-O dönemde Cumhuriyet Halk Partisi’nin il başkanları aynı zamanda Valiydi. Kılıçdaroğlu, şimdi böyle bir şey yapsak nasıl olur? Demokrasilerde böyle bir şey olabilir mi, olamaz. Biliyorlar ki, artık tek adam olup Cumhuriyet Halk Parti İl başkanlarını vali yapamayacağız onu bildikleri için çılgına dönüyorlar.

-Anayasa ve yasaları değiştirme yetkisi mecliste. Cumhurbaşkanının böyle bir yetkisi yok.

-Diyelim ki Cumhurbaşkanı nefsine yenildi tek adamlık yapmaya kalktı yakasına kim yapışır? Halk yakasına yapışır. Çünkü biz iki hesaba inanırız Halk ve Hak.

-Yeni sistemin şifresi istikrardır, güvendir. Bu yönetim sistemini Rahmetli Özal, Demirel,Türkeş,Erbakan, Yazıcıoğlu hepsi de istemiştir.

-Meclisin dağınıklığından istifade ederek otel odalarında, medya patronlarının villalarında pazarlık yapılarak kurulacak hükümet olmaması bazılarının işine gelmiyor.

-Söz de karar da yetki de milletindir.