Kendini geliştirmek…

10/06/2017 14:57 1625

Oldum olası kendini beğenmiş insanlardan hazlanmam… Kibirli ve başkalarını hakir gören insanları hiç sevmedim bundan sonra da seveceğimi sanmıyorum… Şöyle bir etrafınıza bakın mübarek Ramazan ayını idrak ettiğimiz şu günlerde kişi kendisini geliştireceği, eksikliklerini ve hatalarını örteceği hatta ‘kendini beğenmişliği’ne son vereceği yerde bunun kat be kat beterini yapan insan güruhu ile karşılaşıyoruz.

Geçtiğimiz günlerde bir dost meclisinde bir ağabeyim bir hikaye anlattı… Oldukça etkilendim. Onu sizlerle paylaşmak istiyorum;

Bir ormanda iki kişi ağaç kesiyormuş. Birinci adam sabahları erkenden kalkıyor, ağaç kesmeye baslıyormuş, bir ağaç devrilirken hemen diğerine geçiyormuş. Gün boyu ne dinleniyor ne öğle yemeği için kendine vakit ayırıyormuş. Akşamları da arkadaşından bir kaç saat sonra ağaç kesmeyi bırakıyormuş.

Ikinci adam ise arada bir dinleniyor ve hava kararmaya başladığında eve dönüyormuş. Bir hafta boyunca bu tempoda çalıştıktan sonra ne kadar ağaç kestiklerini saymaya başlamışlar.

Sonuç: İkinci adam çok daha fazla ağaç kesmiş. Birinci adam öfkelenmiş: "Bu nasıl olabilir? Ben daha çok çalıştım. Senden daha erken ise başladım, senden daha geç bitirdim. Ama sen daha fazla ağaç kestin. Bu isin sırı ne?"

İkinci adam yüzünde tebessümle yanıt vermiş: "

Ortada bir sır yok… Sen durmaksızın çalışırken, ben arada bir dinlenip baltamı biliyordum. Keskin baltayla, daha az çabayla daha çok ağaç kesilir.

***

Kendimizi geliştirmek, kendimize zaman ayırıp hayatımızı gerçek manada objektif başı açısı ile ele almaktır. Zayıf gördüğümüz veya bulduğumuz alanlarımızı gözden geçirmektir. İstersen bir kütüphane dolusu kitap oku,  okuduğunu anlamadıktan, kendini geliştirmedikten sonra, okuduklarından feyiz almadıktan sonra ne yazar…