Kazandıran su!

09/03/2018 22:38 394

Son zamanlarda restoranların ve lokantacıların su ile yaptıkları hamleler gözümden kaçmıyor. Menüye bakıyorsunuz, yemek listesi ve karşısında da ücreti yazıyor. Kafanızda hemen bir fiyat tablosu oluşuyor.

Siz tam yemek siparişini verirken hemen masaya salata, ekmek ve turşu gibi göze hitap eden aperatif yiyecekler geliyor. İşte tam o sırada su da geliyor. Gelsin zararı yok, yemek ne kadar ihtiyaç ise su da en az onun iki katı ihtiyaç.

Ama böyle olmamalı, mesela o menü de suyun fiyatı da yazmalı. Büyük marketler 500 ml suyu 35 kuruşa satıyor, büfeler 50 kuruşa satıyor. Bazı lüks semtlerde ise aynı su 75 kuruş. Ama yemek yediğinizi yerde 35 kuruşluk su, 2 lira 50 kuruş…

Böyle insafsızlık olmamalı bence… Birde dikkatimi çeken bir husus daha var. Masaya getirilen su, kişiden kişiye göre değişiyor. Örneğin, daimi ve bir müşteri ise ona çeşme suyu veriliyor. Zaten evimizde çeşme suyu içmiyor muyuz Adana’da…

İlk kez gelen bir müşteriyseniz hemen kapalı su geliyor. Böyle esnaflık olmaz. Şahsen ben bu durumdan rahatsızlık duyuyorum. İnsanlara böyle zorla bir şeyler satılmamalı. İnsanların bu duruma dikkat etmemeli bence. Toplum olarak bu konularda daha duyarlı olmamız gerektiğini düşünüyorum.

Bazı işlerleri kampanya yapmış… Filanca menu 15.99 TL, bilmem ne menüsü 19.99 TL… Ama kasaya geldiğinizde bu fiyatın 2-3 TL fazlasını ödüyoruz.

Eğer suyun değeri, maliyeti 2-3 TL ile hay hay ödeyelim. Ama marketlerde 50 kuruşa satılan suyu restoranlarda, lokantalarda 2 TL – 2 lira 50 kuruş olunca ben artık bu durumu protesto etmeye başladım.

Malumunuz mesleğimiz icabı sabahtan akşama kadar, hayatın bizi nereye sürükleyeceği belli olmuyor. Ama emin olun artık yemek yiyeceğim masaya su geldiğinde hemen geri kaldırtıyorum. Elbette sadece benim bunun yapmamla bir şeyler değişmez. Ama artık toplum olarak bu konuda ciddi bir bilinçlenmeye ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum.

Suyun maddi değerinde veya alınan para da gözüm yok. Ben sadece fırsatçılara karşıyım. Bir malın belli bir değeri olur. Bu değerin fazlasının alınmasına karşıyım. O yüzden insanları bu konuda duyarlı olmasını istiyorum. Sonuçta namusuyla çalışan insanlar bu kadar kolay para kazanmıyor. İnsanları bu şekilde zorla para ödemek zorunda bırakmamalı.

Böyle bir durumda kanunlar ve yasalar devreye girmeli. Sonuçta bu işletmeler denetleniyor. Ama satılan su, satış listesine girmiyor. Girmediği içinde insanlardan fiyatının kaç katı para alınıyor. Bunların bir bir tespit edilmesi gerekmiyor. Sonuçta bu işletmeleri mali denetliyor, zabıta denetliyor, tarım müdürlüğü denetliyor ve hiçbir denetimde bunlar tespit edilmiyor.

Sudan daha ucuz bir şey yokken, restoran ve lokantalarda suyun bu kadar pahalı olması doğru değil. Eğer burada bir fırsatçılık yoksa, eğer burada insanlar oldu bittiye getirilerek fazladan paraları alınmıyorsa, o zaman lütfen bunu yapan işletmeler sattıkları suyun parası üzerinden de vergilerini ödesinler. Sonuçta burada aldatılan sadece vatandaş değil, aynı zaman da devlette kandırılıyor. O zaman ilgili kurumlar harekete geçmeli ve hem devletini hem de vatandaşını bu tür fırsatçıların elinden kurtarmalıdır.