İyilikten maraz doğar (mı)?

30/06/2017 15:01 2021

Hani bir söz vardır… Her iyilikten bir maraz doğar, bunun cevabını evet veya hayır diye verebiliriz, farklı yorumlarda da bulunabiliriz ama şurası kesindir sen iyilik yap, Allah senin belanı verir diye… Hakikaten de öyledir… Kime iyilik yaptımsa karşılığını kalp kırıklığı olarak almışlığım vardır bu şehirde.

Ancak merhamet eden, iyilik yapan veya ihsanda bulunan kişi her zaman iyiyi yapıyor olsa da, kendisine merhamet edilen veya iyilikte bulunulan kişi gerektiği karşılığı vermez. Bazı kimseler vardır ki kendisine iyilik yapanın arkasından vurmaya, onun kuyusunu kazmaya çalışır.

Bu görüşlerimi ister paylaşırsınız isterseniz paylaşmasınız ama sizlerin de başına gelmiştir, bu tür olaylar… Hayretler içinde kalırsınız, inanmak dahi istemezsiniz ama gerçek, gerçektir. Siz iyilik yaparsınız, karşılığını da alırsınız.

Bu kentin insanı sıcakkanlıdır, tıpkı havası gibi, cana yakındır, merhametlidir, iyilik yapmayı sever, yardımda bulunmayı, yol göstermeyi hatta karşısındakinin sıkıntısını veya problemini bizzat kendisi çözmek ister.

Her yapılan iyilik karşılıksız mıdır? Evet karşılıksızdır… Hiçbir menfaat veya bir beklenti olmadan yapılan iyiliktir zaten, aksini düşünmek çıkar ilişkisine dayanır ki buda bize göre değildir.

Geçtiğimiz günlerde katıldığım bir dost meclisinde, ilk orada karşılaştığım bir kişi kamuoyunun yakından tanıdığı biri için yaptığı iyiliği ballandıra, ballandıra anlatıyordu, söz konusu kişiye yapılan iyiliği (sözüm ona) detaylarına girmek istemiyorum ama inanın yerin dibine girdim…

Utandım, üzüldüm ve belki de en önemlisi insanlara olan güvenim bir kez daha sarsıldı. Arkadaşım çoktur ama dost dediğim insan sayısı bir elin parmaklarını geçmez… O dakikadan sonra başta arkadaşlarımı ve dostlarımı tek, tek düşünerek analiz yaptım… Çok şükür iyi bir arkadaş çevrem ve hatırı sayılır bir dost gurubum var. Allah yokluklarını vermesin sizlere önerim arkadaş çevrenizi ve dostlarınızı yeniden bir analiz edin çıkartacaklarınızı hayatınızdan çıkartın ve yolunuza artık böyle devam edin.

Kalbi sevgi ile dolu olan tüm insanların yolu iki yüzlü ve riyakâr hatta kompleksi insanlarla buluşturmasın.