İşte 5 Ocak farkı

21/06/2017 22:07 1922

Türkiye’nin Akdeniz’e dökülen ırmaklarının en büyüğü olan Seyhan Nehri, “bir türlü hak ettiği değeri neden göremiyor” dedik kendi kendimize ve Dünya’da ve Türkiye’de Seyhan Nehri’nden çok daha küçük göller, hatta çaylar bile yerli ve yabancı binlerce turistin büyük ilgisini görürken, gözümüzün önündeki uzunluğu 560 KM’ye dayanan Seyhan Nehri’ni neden değerlendiremediğimizi sorguladık.

 Tarih ve doğa güzelliğinin iç içe geçtiği, yeşil ile mavinin en güzel tonlarının buluştuğu Seyhan Nehri’ni değerlendirmek için, artık bir şeyler yapmalıyız dedik.

Gazetemiz Seyhan Nehri’nin daha iyi değerlendirilmesi gerektiğini gündeme taşıdı. Burnumuzun ucundaki güzellik Seyhan Nehri ve iç gölün turizm açısından değerlendirilmesi için 5 Ocak gazetesi olarak “Fazlası var eksiği yok” başlığı ile yayınladığımız haberlerle kamuoyu oluşturmayı görev edindik.

Seyhan Nehri’nin yapılacak bir çalışma ile turizme kazandırılması ve bu sektörün Adana’da canlanması için konuyu irdelemeye ve bir sinerji oluşturmaya kararlıydık. Bu bağlamda Adana’nın cazibe merkezi olma yolunda sağlam adımlarla ilerlemesi için, Seyhan Nehri’nden, tarihi Taşköprü’nün altından çok sular aksa da, biz bu işin peşini bırakmadık. Günlerce yayınlar yaptık. Odalardan STK’lardan tebrik ve destek mesajı yağdı.

Habere taşıyarak cennet misali Seyhan Nehri’nin hak ettiği değeri görmesi için; konunun bileşenlerini, paydaşlarını ve tüm SKT’ları harekete geçirmeyi birinci vazife saydık.

Bunun için ilk önce dünyadaki tanınmış yerlerle kıyaslayan bir haber yaptık. Ardından STK temsilcilerine ve Oda başkanlarına sorduk ‘ne düşünüyorsunuz’ diye. “Adana için taşın altına elimizi değil gövdemizi koyacağız” dedik.

Seyhan Nehri’nin turizme kazandırılması için oluşturduğumuz sinerjinin enerjiye dönüşmesini ve uygulamada da alt yapısı hazırlanmış, ülkemizdeki turizm pastasından büyük bir pay alabilecek bir proje ile kente kazandırılmasını, sektörle ilgili bir çok iş dalının da Adana’da hayat bulmasını amaçladık.

 Ve nihayet…

Sonunda amacımıza ULAŞTIK.

AB Bakanımız ve Baş Müzakereci Ömer Çelik yayınımıza destek verdi.

Biz her zaman gazetemiz İmtiyaz Sahibi Savaş Çokduygulu’nun kaptanlığında, “Adana’ya nasıl katkı koyarız”, “Adana’yı nasıl hem ekonomisiyle, hem doğal güzellikleriyle, hem de tarihi değerleriyle daha çok tanıtırız” diye çalıştık çabaladık.

Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Savaş Çokduygulu’nun Adanalılık ruhu, bizdeki çalışma şevkini her zaman ikiye katlamıştır. Zaten içimizde var olan Adana sevgisi, O’nun sayesinde vücut bulmuştur.

Adana sevdalısı Savaş Çokduygulu sayesinde biz 5 Ocak ailesi olarak, bu kente katkı koymak için çalışan ve gerçekten büyük katkılar koyan bir gazete olmanın gururunu her zaman yaşıyoruz.

5 Ocak, Adana’ya katkı koymayı amaç edinen bir ruhla, Savaş Çokduygulu’nun Adanalılık ruhuyla yola çıkmış bir gazetedir. Biz kentin ruhunu korumaya, ekonomisini canlandırmaya ve bu kente katkı koyan herkesi desteklemeye ve bizzat katkı koymaya and içmiş bir gazeteyiz.

Sayın Bakanımız Ömer Çelik’in gazetemizin başlattığı bu kampanyaya duyarlı davranarak, “Seyhan Barajı Adnan Menderes Bulvarı Kıyı Şeridi Rehabilitasyon ve Rekreasyon Projesi”  müjdesini Adana’ya vermesi, ne derece doğru bir iş yaptığımızın ve bu kenti ne kadar çok sevdiğimizin en büyük kanıtıdır.

Bu proje, aynı zamanda da Sayın Bakanımızın Adana için, Adana’nın cazibe merkezi olması için onca uluslararası işi arasında, Adana’ya verdiği önemin en büyük göstergesidir. Bildiğiniz gibi Ortadoğu’nun en büyük müze kompleksini kentimize kazandıran da bizzat kendisidir. 

Son olarak şunu söylemek istiyorum,

Bizim burada ortak paydamız; Adanalılık ruhu ve Adana’nın çıkarlarıdır. Adana’da olan her şeyi Sayın Valimizle, Cumhuriyet Başsavcımızla, Emniyet Müdürümüzle, Büyükşehir ve ilçe belediye başkanlarımızla, kentin bürokratları ve sivil toplum örgütleriyle birarada, büyük bir birliktelik oluşturma azmidir.

Biz 5 Ocak ailesi, her daim bu azimle çalışıyoruz.  Adana’ya koyulabilecek her türlü pozitif katkı için, kentimizin menfaati için ne gerekiyorsa

yapıyoruz, yapacağız ve yapmaya da devam edeceğiz.