HIZLI NET VE DOĞRU BİLGİ

14/01/2018 22:27 6469

5 Ocak Gazetesinin kahvaltı sofrasında Adana Cumhuriyet Başsavcısı Sayın Ali Yeldan’ı ağırladık.

4 yıldır Adana’da başsavcılık görevini yürüten Yeldan, bu kadar kısa bir sürede 657’lik bir memur gibi değil adeta icracı bir belediye başkanı gibi şehre hizmet verdi.

Ben kedisi ile ilgili şunu yaptı, bunu yaptı demeyeceğim ama zihnimdeki başsavcı imajını onunla kırdım diyebilirim.

Adliye binasının fiziki koşullarının düzenlenmesinden tutun vatandaşın ürküp kaçağı bir yerden gönül rahatlığı ile güvenebileceği bir yer haline dönüştürdü.

Eskiden savcılığa bir dilekçe verebilmek için tam 7 kapı dolaşmanız gerekiyordu diyeyim gerisini siz getirin.

En önem verdiğim düzenlemelerden biride basın ile olan koordinasyondu.

Gazeteci kamuoyunu ilgilendiren olaylarda doğru bilgiyi halka ulaştırmakla sorumludur. Ancak gazeteci her zaman doğru bilgiye ulaşamıyor. Bilgi kirliliği ve kulaktan dolma bilgilerin ağızdan ağza dolaşarak gazeteciye kadar gelmesi bazen çok emin olduğunuz bir bilginin bile aslında çokta doğru olmadığı ortaya çıkıyor.

Bugünkü durumda ise gazeteciler adliye içerisindeki istihbarat kaynaklarını bir köşeye bırakmış durumda. Çünkü artık gündemi takip eden ve kamuoyunun bilmesi gereken olayları takip eden bir başsavcılık var. Basının ulaşmaya çalıştığı bilgiler kanunların izin verdiği ölçüde; hızlı, net ve doğru şekilde mail adreslerimize düşüyor. Buda etrafta dolaşan ne olduğu belli olmayan bilgilerin önüne geçiyor.

*****

ADANA’NIN EN ÇOK BİLİNEN YERİ!

İstanbul’dan bir arkadaşım Adana’ya geldi.

Ben kendisine şehri gezdirirken arkadaşım “Ben burayı biliyorum burası Adana Adliyesi” dedi.

Ben ise sakin bir şekilde nereden bildiğini sordum.

Bana her akşam haber bültenlerinde çıkan bir binanın bilinmemesinin imkânsız olduğunu söyledi. Aslında haklıydı! Ne yazık ki haklıydı!

Bilinmesi gereken o kadar çok nedenimiz varken Adana Adliyesi biliniyordu.

******

BENİM DAVAM NE OLACAK?

Uzun sayılabilecek bir süre bir televizyon kanalında çalıştım. Biz uzun yıllar burada çalışırız derken üst yönetimin aldığı bir karar ile 7 arkadaşımla birlikte işten ayrılmak zorunda kaldım. Kanuni haklarımı alabilmek için mahkemeye başvurdum. Başvurumdan 2,5 ay sonraya mahkeme gün verdi.

İlk duruşmada şahitlerinin dinlenilmesi için duruşma ileri bir tarihe ertelendi.

2. duruşmada benim şahit yazdırdığım kişiler dinlenildi ancak davalı Tv kanalının şahitleri gelmediği için dava ileri bir tarihe ertelendi. Bu arada mahkemenin hızlı ilerleyebilmesi için dava dosyası alınacak tazminat tutarının belirlenmesi için bilirkişiye gitti.

3. duruşmada bilirkişiden evrak da karşı tarafın şahitleri de gelmedi.

4. duruşmada aynı şekilde geçince iş 5. Duruşmaya kaldı ancak beklenen olmadı çünkü 4. İş mahkemesine gelmesi gereken bilirkişi raporu yanlışlıkla 1. İş mahkemesine gitmişti.

Hâkim dedi; “yaz oğlum”  (Kâtip erkekti);

“Raporun tekrar istenmesi şahitlerin mevcutlu getirilmesi”

6. duruşmada bilirkişi raporu gönderdi ancak rapor yanlış yazılmıştı. Hâkim raporun düzeltilip gönderilmesini istedi. Karşı tarafta şahit çıkarmaktan vazgeçince bir sonraki duruşmada dava biter ümidi ile 7. duruşmaya çıktık.

Çıktık çıktıkta ne görelim bilirkişinin annesi vefat etmiş(Allah Rahmet Eylesin) hal öyle olunca bizim rapor gelmedi. Neyse dava bir 3 ay daha atar! 3 ay sonra yine aynı yerde aynı noktada bekliyoruz ama bir sıkıntı oluştu. Hâkimin Ankara’ya tayini çıkmıştı. Her şey hazır ama hâkim yok!

Avukatım; “metanetli ol” dedi “yeni gelen hâkim gelir kararını verir mahkeme biter” dedi. Yeni hâkim geldi baktı ben “bir inceliyim” dedi ve bir sonraki duruşmada karar vereceğini söyledi.

Bir sonraki duruşmayla katıldık. Ama hâkime hanım katılmadı çünkü o gün rahatsızlandığı için yerine gelen hâkim karar aşamasında olan bir dosyanın kendi hâkimi tarafından bakılmasını doğru buldu ve davayı öteledi.

Öyle böyle derken tam5 yıl sonra dava sonuçlandı. Ve ben 5.5 yıl sonra hakkım olan parayı aldım.

Şimdi bunu niye anlattım?

Uzlaşma büroları kurulmuş ve duyduğuma göre bu davalar burada 1 saatte çözülebiliyorken ben tam 5,5 yıl gittim gittim geldim!