GERÇEKLERLE YÜZMEŞMELİYİZ

25/01/2019 14:30 924

İnsanoğlu bedenen o kadar güçlü değil ama, tanrının ona bahşettiği akıl sayesinde dünyadaki her şeye sahip. Öte yandan, ömrü sınırlı ve de bu dünyadan her şeyini bırakarak göçüp gidiyor. Acımasız yaşam savaşında kimileri, unutuyor bu gerçeği, hata üstüne hata işliyor.

Aslında çıplak ve güçsüz doğduğumuzu, ölümlü olduğumuzu hiç unutmamalı. Bu bizi, alçak gönüllü olmaya iten bir gerçek. Dünyada mutlu olmak, huzur duymak istiyorsak, yolumuz nur ve sevgi yolu olmalı. Bu zor yolu aşmak, ancak açık yüreklilikle, cesaretle, yoğun bir çabayla mümkün.

         Yaşamda her şeyin temeli sevgi. İyilikte bulunmak, yardım etmek, bu yüce duygunun tezahüründen başka bir şey değil.

Şunu da unutmamalı! Yapılan iyiliğin-yardımın-kötülüğün mutlaka karşılığı alınır. İyilik eden iyilik bulur. Kötülük edenin sonu ise perişanlıktır, pişmanlıktır.

Sevgi güzellikler getirirken, iyi duyguları yok eden bencillikse yakar, yıkar, yok eder. Sevgi her şeyi ısıtır ve yüceltir benliğimizi. Benliğimizi yüceltmek için, ayrıca kör inançlardan, ön yargılardan, nefsi esir eden tutkulardan kurtulmalıyız. Bunun yolu da, kusurlarımızı, pürüzlerimizi gidermek, istek ve arzularımızı sınırlı tutmak ve kendimizi devamlı kontrol etmektir. Böylece iyiye, doğruya, güzele yönelebiliriz.

 Ömrünü insanların mutluluğuna adayan akıl ve hikmet sahibi kişilerle toplumlar yücelir. Ne mutlu böyle insanlara.