Fikret Yeni sürekli Sahada

21/01/2019 03:50 2121

 

Fikret Yeni’nin Seyhan Belediye Başkan Adaylığı kesinleşiyor. Bugün yarın açıklanır gibi.. Sürekli sahada olan Fikret Yeni, Seyhan’da hemşehri dernekleriyle sivil toplum örgütleri ile sık sık bir araya geliyor. Mahalle ziyaretlerinde vatandaşlar tarafından sıcak ve samimi bir şekilde karşılanan Fikret Yeni’nin Seyhan’ı karış karış gezerek vatandaşlarla bir araya gelmesi, onların sorunlarını dinlemesi siyasi kulislerde ‘diğer adaylara fark atacak’ şeklinde yorumlanıyor.

CHP’de Genel merkezde Yerli Aday mı?

CHP Seyhan’da yerli aday düşüncesi genel merkezde ön planda. Seyhan için bir yerli aday görüşü ağır basıyor.

 

Burada en güçlü yerli aday olarak da Akif Kemal Akay ismi önde.

 

Kulislerde Akay’ın ismi konuşuluyor. Tabi Zeydan Karalar Ankara’da. Karalar, genel merkezin bu fikrini bozar mı bozmaz mı bilinmez ama Akay’ın ismi hep bir adım önde gibi. Diğer adaylar da var CHP’de Seyhan’a talip olan İbrahim Özdiş, Zülfikar Tümer,Ahmet Adıgüzel,Hüseyin Orhan, bu isimlerin hepsi Seyhan için yarışıyor.

MHP Çukurova’da Kıyasıya bir savaş!

Cumhur İttifakında Çukurova ilçesi MHP’ye kaldı. Bu ilçe tamamıyla Devlet Bahçeli’nin tasarrufunda. Milliyetçi Hareket Partisi’nde Çukurova Belediye Başkan Adaylığı için kıyasıya bir mücadele var. Kısacası deyim yerindeyse savaş var. Alper Pişkin, Ali Uğur Akbaş, Seyfettin Yılmaz, Yılmaz Tankut, Mustafa Hakan Aslan Çukurova Belediye Başkan Adaylığı için yarışıyor. Tabi burada da yine son söz MHP lideri Devlet Bahçeli’de. Kulislerde Çukurova adayının 24 Ocak’ta açıklanacağı belirtiliyor. Çukurova’da 60 bin Kadirlili oyu olduğu, dolayısıyla Alper Pişkin’in diğer adaylara göre önde olduğu kulislerde konuşuluyor.

HDP Seyhan’da ne yapacak?

Hdp’nin Seyhan’da 95 bin oyunun var olduğu, CHP ile aralarında fazla bir oy farkının olmadığı, CHP’nin Zeydan Karalar’ı Seyhan’dan çekmesi CHP’nin Seyhan’a çıkaracak adayının ulusalcı bir kesimden olacak duyumlarını da dikkate aldığımızda HDP’nin burada ne yapacağı konusunu gündeme getirdi.

Muhafazakar Kürt oylarının ise Seyhan’da AK Parti’ye kayacağı düşünülüyor.

Tüm bu olasılıklar ve son bir aydır HDP’nin kendi içinde yürüttüğü çalışmalar, kafa karışıklığına yol açıyor. Bakalım neler olacak? Şunun şurasında ne kaldı ki!

Suriyeliler de oy kullanacak,

Adana’ya yansıması ne olacak?

8 yıl önce iç savaştan kaçarak ülkemize gelen yaklaşık 3.5 milyon Suriyeli mülteciler ülkemizin dört bir yanında ikamet ediyor, kimi mülteci kamplarında, durumu iyi olanlar ise, evlerde yaşıyor. Geçen zaman zarfında 79 bin 820 Suriyeli Türk vatandaşlığına geçti. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yaklaşan yerel seçim öncesi yaptığı açıklamada 53 bin 99 Türk vatandaşı olan Suriyelinin oy kullanacağını açıkladı. Ciddi bir rakam, Adana’da 200 bin üzerinde Suriyeli var, bunun kaçının Türk vatandaşı olduğunu bilmiyoruz. Suriyeli mültecilerin çoğu güney mahallelerinde yaşıyor, ciddi bir oy potansiyeli oluşturacaklardır. Şunun şurasında yerel seçime ne kaldı, oylar sayılacak çıkan rakamı hep birlikte öğreneceğiz.

Çimdik

Ben kuyuya bir çimdik atayım da 40 akıllı çıkarsın. Sözüm aklı fikri şeytanlık peşinde olanlara; şunu bilin ki, bu size hiç birşey kazandırmaz sadece kaybettirir.

Haşarı soruyor

-AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Adana Milletvekili Jülide Sarıeroğlu’nun Ceyhan’da sel felaketinde mağdur olan aileleri ziyaret ettiğini biliyor musunuz?

- Adana'da, bugün Karaisalı’nın Kızıldağ Yaylası’nda gerçekleştirilen şenlikte 10 bin kişiye mangalda sucuk ikram edildiğini biliyor musunuz?

-Adana Emniyet Müdürü Zafer Aktaş’ın bir yandan çok sıkı çalıştığını bir yandan da tebrik ziyaretlerini kabul etmeye devam etmeye devam ettiğini biliyor musunuz?

-Yerel Yönetimlerimizin kardeş kent ilişkilerini en fazla AB üyesi ülkelerle tesis ettiğini biliyor musunuz?

-Seyhan’da medyaya çok yansımasa da, Hüseyin Orhan isminin çok ciddi varlığı olduğunun sokakta konuşulduğunu biliyor musunuz?

-Seyhan Belediyesi’nde herkesin maaşının 2200 lira olmadığını ve bazı işçilerin bazı haklarını dahi alamadıklarını haşarı çocuk’a söylediklerini biliyor musunuz?

-İl Başkanı Emrah Kozay’ın Seyhan Belediye Başkanı ve Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Zeydan Karalar, Çukurova Belediye Başkanı ve adayı Soner Çetin, önceki dönem il başkanları ve milletvekilleri ile birlikte önümüzdeki yerel seçim sürecini değerlendirmek için sık sık bir araya geldiklerini biliyor musunuz?

-Adana Büyükşehir Belediyesi’nin bu yıl 3’üncüsünü düzenlediği Uluslararası Türk Dünyası Sanat Çalıştayı’nın 21 ülkeden 70 sanatçının katılımıyla, 21-28 Ocak tarihleri arasında, basın toplantısı ve açılış kokteylinin ise 21 Ocak Pazartesi günü saat 10.00’da 75.Yıl Sanat Galerisi’nde gerçekleştirileceğini biliyor musunuz?

Günün İsmi

Göreve geldiği günden itibaren halkın arasında olan

Adana Emniyet Müdürü Zafer Aktaş

Günün Sözü

İnsanlar ikiye ayrılır: Çıkarları olduğu için yalaka olanlar ve çıkarları olmadığı için yavşaklık yapanlar.

 

Günün Kitabı

Bir PEZEVENGİN Notları

 

Yazar: Giorgio Faletti