DR. CÜNEYT İNANÇ’IN AV ETLERİ ZİYAFETİ NEDENİYLE

15/03/2019 05:20 1080

 

Ünlü bir avcı ve ünlü bir kadın doğum uzmanı olan Dr. Cüneyt İnanç’ın 23 Şubat günü verdiği öğle yemeğinde, çok güzel şeyler yaşandı.

Vurduğu keklik, bıldırcın ve geyik etinden hazırlanmıştı menü. Üstelik çok da lezzetliydi.

Sofrada avcılıkla ilgili yaşananlar, fıkralar, espriler dile getirildi. Bunların başarılı aktörleri, Cüneyt İnanç, Abdülkadir Gürpınar, Mustafa Özünlü idi.

Cüneyt , avcılığın temel kurallarını anlattı . Doğa ile baş başakalmanın ,stres atmanın , arkadaşlığın , avcılıkta çok önemli olduğunu vurguladı .

Ülkemiz buzul çağının etkisinde kalmayan, değişik tür canlıyı barındıran, bereketli topraklara sahip. Dünyadaki 11.500 bitki türünün, 9.500’ü Avrupa’daki 150 memeli türünün 120’si, 400 kuş türünün 370’i memleketimizde mevcut. Ayrıca,Avrupa’da nesli tükenmekte olan 36 memeli türünün 15’i, 72 kuş türünün de 18’i .

Bugün ülkemizde 28 memeli, 320 kuş türü ülkemizde koruma altında. Bu konuda oldukça iyi işler yapıldı. 30’dan fazla milli park, 120 civarında yaban hayatı koruma alanı , 40 dan fazla yaban hayvanları üretme istasyonu , 20’de tabiat koruma alanı oluşturuldu. Bu sayede karaca , yaban keçisi, geyik , turaç, kel aynak ve sülün gibi değerli hayvanların sayısı çok arttı.

Yurdumuzdaki özel av sahaları ve burada para ile avlanma, vurulan av sayısını sınırlanması , çok yararlı oldu. Ama hala yasaklara uymayanlar var. Ayrıca, değerli bitki ve hayvanları kaçıran Uluslararası Şebekelerde.

Cüneyt İnanç av turizmi sayesinde Bulgaristan’ın kalkındığını söyledi. Ama bizim, onlar kadar başarılı olmadığımız da ifade etti. Şunları da ekledi ; ‘’Tanıdığım özel av alanları sahibi olanlar, iyi para kazanıyorlar ,Adana’daki bir çok tarlayı da, onlar satın almakta.’’

Konu avcılıktan açılınca Anıtlar Kurulu üyesi Prof.Dr. Taner Gök söz alıp , şunları söyledi : ‘’Şanlıurfa’ya 15 km mesafedeki Göbekli Tepe, tarihteki 12 bin yıllık ilk tapınak, ilk dini merkez. Göbekli Tepe önceki bir çok bilgiyi de, yerli bir etti. Çünkü 12 bin yıl önce, sadece avcı kabilelerinin yaşadığı sanılıyordu, uygarlığın da tarımla başladığı.’’

Dünya kültür mirasına alınan Göbekli Tepe bu nedenle, tüm dünyanın ilgisini çekiyor. Zaten Anadolu, kültür ve uygarlık yönünden İtalya ve Yunanistandan çok önde ve de zengin.

Biz bunun değerini bilelim ve dünyaya duyuralım.

Yemeğimiz neşe ile ve edinilen yeni bilgilerle dopdolu geçti. Herkes bu sayede, pek çok şey öğrenmişti ve de mutluydu.