ÇIKARILACAK DERSLER

08/10/2018 21:27 2077

 

Adana Demirspor için bir mağlubiyet elbette dünyanın sonu değil. Ligin uzun bir maraton olduğunu düşünürsek bu maratonda elbette mağlubiyetlerde yaşanacak. Ancak yaşanan ve yaşanacak mağlubiyetlerden ders çıkaramazsak işte o zaman sıkıntı artar.

Osmanlı takımı Adana Demirspor’un zorluk derecesi bugüne kadar belki de en fazla olanıydı. Çünkü takımın hazır olmadığı süreç içerisinde karşılaştığı takımlar bir ya da ikisi hariç sıkıntılı takımlardı. Zaten Adana Demirspor bu takımlardan da gerekli puanları aldı. Hatta dış sahada oynanan Gaziantep ve Altınordu maçlarında ki toplam 6 puan ise çok önemliydi. Tekrar etmekte fayda var kazanılan son üç maçın ardından Osmanlı deplasmanı serinin devam etmesi adına önemliydi. Fakat Adana Demirspor da kolay gibi görünen ve kazanılan maçlarda bile oyun anlamında yaşanan sıkıntılar vardı. Kolay gibi görülen maçlar bir şekilde zora girebiliyordu.

Osmanlı maçında ise bu durum kendisini iyice gösterdi. Maça oldukça tutguk başlayan bir Adana Demirspor seyrettik ve bu durum ilk yarı boyunca devam etti. İlk yarıda Adana Demirspor’un pozisyon sayısı neredeyse sıfırdı. Ayrıca bir hafta iyi performans gösteren oyuncuların diğer hafta pasif bir oyun oynadığını gördük. Burada isimlere fazla takılmadan takım oyununa bakmakta fayda görüyorum. Zaten bana göre en büyük sorun Adana Demirspor’un henüz net bir oyun sisteminin olmaması ve bu sisteme bağlı doğrudan ilk 11 i saymamamız diyebiliriz.

Orta sahadaki düşük tempo ve kırılganlık devam ediyor. Kenarlar bir maç iyi oynuyorsa bir maç vasatı aşamıyor. Pote son iki maçta neredeyse hiç top alamadı. Hakan Hoca’nın ise oyuncu değişiklik hamleleri bana göre zamanında olmalı yoksa iş işten geçmiş oluyor.

Aslında Osmanlı takımı da bu maça Adana Demirspor karşısında oldukça temkinli başladı. Yani maç başlamadan her iki takımada bir puan verseler kimse yok demezdi. Ancak böyle oyunlarda yenen gollerin geri dönüşü olmuyor. Adana Demirspor’da yediği golün ardından geri dönmek istedi pozisyonlar buldu ama yukarda saydığımız bazı nedenlerden dolayı olmadı.

Şimdi önemli olan lige verilen Milli maç arasında Adana Demirspor’un mutlaka oyun sistemini ortaya koyup bir çıkış yakalaması. Elazığ maçı buna iyi bir örnek olacaktır. Ayrıca sürekli kilo sorunu var denilen Anderson’un orta sahada oynayan hiçbir oyuncudan bu haliyke eksiğinin olmadığını düşünüyorum. Artık süre almasının zamanı gelmedimi diye soruyor saygılar sunuyorum.