Basketbol Bayan Milli takımımızda değişim şart

27/09/2018 22:06 756

 

Kadın basketbol takımımız Dünya Şampiyonasında grubunda Arjantin’e kazanıp Nijerya ve Avusturalya’ya kaybetti. Diğer grubun 2. si Fransa ya da kaybederek turnuvadan elendi.

Uzun yıllardır bayan basketboluna oyuncu yetişmediğini düşünecek olursak alınan bu mağlubiyetlerin normal olduğunu çok rahat görebiliriz. Nijerya’ya sürpriz şekilde kaybederek , Avusturalya’ ya farklı yenilen Millilerimiz için hep mağlubiyetlerin sürpriz olduğunu yazarız. Aslında bence bu mağlubiyetler asla sürpriz değildi. Bundan 8 yıl önce ESMERAL-BİRSEL-IŞIL üçlüsü ile dış oyuncularla Milli maçlarda final oynayan takımımızda bu kadar yıl geçmesine rağmen bir atıcı oyuncunun yetişmemesi  yetişen oyuncunun da Milli takıma alınmaması ayrı bir ayıbımızdı.

Diğer grubun ikincisi Fransa’ya yenilirken Quanitra haricinde ilk sayıyı maçın on beşinci dakikasında Tilbe’nin atması Türkiye’de bayan basketbolunun alt yapı çalışmasının ne durumda olduğunu  açık açık gösterdi.

3 sezon önce basketbolu bırakan Nevriye’nin yerine hangi oyuncu yetişmiş veya bu tip oyuncuların yetişmesi için hangi alt yapı hocaları çalışma yapmıştır. 1994 doğumluların Avrupa Ümitler Şampiyonasında almış oldukları Avrupa üçüncülüğünde takımımızda parlayan Tilbe , Ayşe Cora ve Pelin Derya Bilgiç haricinde hangi oyuncular sonradan pişerek Milli takımlarda görev aldılar ?

Bu turnuvada üç maçta 5 dakikada süre alan Merve Aydın’ın yerine Pelin Derya Bilgiç kullanılamaz mıydı ?

Sözün özü bayan basketbolunda ANTRENÖRLÜK DÖNEMİ bitmiş KOÇLUK DÖNEMİ beş yıl öncesinden bu yana vardır. Bugün Ceyhun Yıldızoğlu haricinde alt yapıdan gelen Beşiktaşlı İlayda haricinde hangi hoca altyapıdan gelen oyunculara değer vererek A takımda oynatma cesaretini gösteriyor? Dört yabancıya dayalı ligde hiçbir hoca Eylül ayından önce çalışma yapmayarak dışarıdan gelen yabancı oyuncuları bekleyerek ayrıca göstermelik bahis oyunlarına girelim diye yapılan turnuvalarda takımlarını hazırlama bahanesi ile boy göstermektedirler.

Sözün kısası Türk bayan basketboluna daha öncesi gibi altyapılarda çalışacak hocalara ihtiyaç vardır. Yoksa dört buçuk ayda hazırlandığımız bu gibi turnuvalarda dört buçuk günde elenerek yurdumuza döneriz.